Zikirde Namazda Hareketler Efal İlmi

15.04.2020
215
Zikirde Namazda Hareketler Efal İlmi

Zikirde Namazda Hareketler Efal İlmi

Hocam selam es selame seher vaktinde kalktım teheccüd namazımı kıldım tövbe istiğfar edip salavat çektim. Tefekkür ettim. Zikirimde Filistin’de hapishanede bulunan bir çocuk gördüm, yardım istedi. Dua ettim ona ve Filistin milletine mazlumlara. Kurtulurlar esaretten inşallah.

Zikir çekerken şehadet parmağı takıldı aklıma.
Bu parmağın anahtar (kalem) olduğunu, kilidi açtığını,
aslında ne kadar önemli olduğunu düşündüm. Rabbimin yarattığı her uzvun O’nu zikrederken bir kilidi açtığını düşündüm.
Sizi seviyorum. Allah başımızdan eksik etmesin. Rabbim hasta olan her uzvunuza El Şafi ismi hürmetine şifa versin. Hepimize İslama layıkıyla hizmet etmeyi nasip etsin inşallah. Selam es selame hocam. Hayırlı sabahlar.

-Aleykümselam aziz kardeşim serincan. Maşallah barikallah. Duaların için teşekkür ederim. Şehadet parmağı ve diğer her azanın kilit olması ihtimali hakkında aklına düşenleri, kalbine gelenleri açar mısın? Ezanlar başladı burada sabah oldu. Ne güzel bir tevafuk. Selam es selame

*Hocam selam es selame. Sabah namazı esnasında kalbime ve aklıma ilham olan şunlar oldu; namaz kılarken, ilham sırasında, kulağıma tiz bir uğultu geldi. Önce yükselen namaz bitimi azalarak devam eden… Size yazarken devam ediyor. Rabbimin rahmeti sanırım.

Hocam namazda şu şekilde geldi; her uzvun, duaya giden yolda, duanın kabulü için, kusursuzca nefsi hareketler eklenmeden, namazı eda etmesi gerekiyor. Buda ilimle biliniyor.

-Maşaallah… Barikallah. Şükür elhamdülillah.

*Mesela, namazda kıraat sırasında, dilimizin her harf için girdiği şekil bile nefis karışmadan kusursuzca ayetleri okumalı. Dil bile anahtar.(en önemlisi hemze) Mesela rükûdan kalkarken ellerin ve vücudun hareketi pervasızca olmamalı, disiplinle kusursuzca hareketler olmalı. En ufak hata duanın kabulünü etkiliyor.

Secdeden kalkarken yada tekbir getirirken ellerin duruşu parmakların arasındaki mesafe bile önemli. Ama bunu öğrenmek ilimle oluyor. Bu nasıl olacak bilmiyorum. Rabbim rıza gösterirse öğretir inşallah. Gelen bunlar hocam kulak uğultu kesildi şimdi.

-Bütün azalarımızın hikmetullahta bir görevi olduğunu ve bilindiği kadarı ile kurallara uyulması gerektiğini, namazın şartları ve adabı bize anlatır. Zikirin de adabı var elbet… Dedik ve rabbimizin nasibi ile ZİKRE İLK ADIM zikir adabı, yazımızı hasbelkader kaleme aldık. Rabbimizin, çağdaşlarımıza, gelecek nesillere bir ikramıdır inşaallah. Sol el ile tespih asla çekilmemeli diye başladık ve malum bilgileri verdik.

Biz kullar olarak talep edenleriz. Âlemler talebimize cevap vermekle görevli ve her an hazır. İnşaallah vücudumuzdaki ilahi değeri olan efalleri bir makale halinde, hocalarımızın bildirdiği, tecrübelerimizle doğruluğuna emin olduğumuz şekliyle kaleme almayı, rabbim bize nasip eder. O zaman mümkün mertebe dikkatli davranmak müminlere bir hakk olur.

*Âmin, İnşallah hocam. Bugün okurum sayfanızda, konu ile ilgili olanları öğrenmek gerekiyor. Rabbim islama giden yolda müminlerin kalplerini temizlesin, güzel dualarının kabulüne bizleri de vesile etsin inşallah. Selam es selame hocam.

*Hocam şimdi güneş doğana kadar tövbe istiğfar çekiyorum. Şu ilham oldu. Var mı böyle bir efal? Şeytandan mı melekten mi bilemedim.
Tesbih çekerken sağ eli dize yapıştırıp, diğer parmaklar kıpırdamadan, sadece şehadet parmağını kullanmak. Diğer parmakları dize yapıştırarak tövbe istiğfar çektim. Zor oluyor ama ‘’Tövben kabul oldu, tövbe kabul oldu’’ diye ilham geldi. Sayıdan ziyade nasıl çekildiği önemli sanırım. Başparmak ve şehadet ten sonra gelen parmaklar, tesbihi sıkı bir şekilde tutuyor… Diğer parmaklar kapalı, sadece şehadet tesbihi çekiyor. Ve şehadet hariç diğer parmaklar, dize yapışık şekilde çekilmesi gerekiyor.
Bu efal ilmine öğrenmem lazım hocam. Selam es selame.

-Bu tarif ettiğin şekilde zikir çekilmeli diye rabbim nasip etti bir yazımızda yazdık. Şu an hangi yazı olduğunu hatırlamıyorum. Bak birkaç paragraf önce dua ettin, şimdi sana ilhamla bildirildi. Cömertliği de yaratan rabbimizden cömertçe bir kerametle şereflendin maşaallah.

Efal ilmi, ”duanın mutlak kabul şartları” adlı yazımızda bir nebze bahsettiğimiz beş şarttan biridir. Efalsiz yapılan dua bir değer sayılır ise, efal ile birleşen dua bir milyon yahut milyar değerdedir diye de not ettik. Gün gelir nasip olursa inşaallah, efallerle ilgili bir genel yazı yayınlarız. İnşaallah gelecekte görev alması gerekenlere ise özelden bazı efalleri miras bırakmayı rabbimizden dileriz.
Yazılarımızda bu özeni gösterme, hareketlere dikkat etme, namazda tekbirlerin lakayt olmaması ve tekbir getirilirken azaların hareketi nasıl olmalı gibi uyarılar yaptık. Sanırım denk gelmişsinizdir. İnşaAllah ‘’efallerimiz’’ başlıklı bir yazı yazmayı rabbim nasip eder de okuyup uygulayanlar nimetlenir. Selam es selame

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Bülent yüzgeçgölü dedi ki:

  Hocam Selamun Aleykum hizmetleriniz ve gayretiniz için teşekkür ederim ALLAH CC RAZI OLSUN. 1966 istanbul doğumluyum meslek lisesi tesviye bölümünü bitirdim bir deterjan fabrikasında yaklaşık 30 sene çalıştım yaklaşık 2 yıldır emekliyim evliyim üç çocuğumuz var. Yaklaşık 25 yaşımda hakikati aramaya başladım çevremde danışabileceğim hiç kimse yoktu yada ben bilmiyordum önce büyük adamların hayatlarını araştırayım dedim yunan filozofların batılı bilim adamları ve bestecilerin hayatlarını okumuştum ortak nokta ve farklılıklarını bulmaya çalışmıştım.bunalımdaydım bütün dünya günaha davet ederken vicdanım rahatsız oluyor istemiyordum.İslam gericiliktir diye kafamıza kazınmıştı bir gün beşiktaşta yürürkem Mevlana hz bir kitabını gördüm kendi kendime oğlum ön yargılı olma o kadar kitap okuyorsun birde bunu oku dedim kitabı okurken oğlum sen doğru yoldasın devam et mesajını okudum. Bütün bunalım bir anda bitti rahatladım daha sonra bütün kitaplarını ve oradan öğrendiğim diğer Velilerle ilgilide kitaplar okudum. O dönemlerde çok güzel bazı olaylar yaşadım birkaç sefer zikir çekmiyordum ama çok muhabbetim vardı hint felsefesinde okuduğum az yemek artık alışkanlık olmuştu ve çok zevkliydi .boş mide ile namaz çok güzel oluyordu bir defasında o karanlıkta benide kucaklamışlardıki teknik olarak namaz kılmayı bile bilmiyordum.bir keresinde koyu bir sohbetten sonra eve geldım yatağa yattım karnım boş yaklaşık 10 defa ALLAH dedim cc her defasında sanki elektro şok verilmiş gibi sıçradım sanki göğsüm yarıldı beyaz ışığın içinde yukarı çıkıyordum sonra korktum ,günah şeyler düşünüp geri geldim.artık çok yoruldum hocam evlilik ve iş hayatı ne eski muhabbetim kaldı ne safiyetim insanların durumuna çok üzülüyorum ne kadar yalniz olduğumu his ediyorum. Hocam zamanınızı çok almak istemiyorum özür dilerim Eğer lütuf olunursa zikir istiyorum. ALLAH CC Yolda bırakmasın.

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   selam es selame bülentcan..maşaallah barikallah..arayan bulur…facebook hesabın varsa sayfalarıma gel ve MSN den yaz lütfen. bu yazıdaki herşeyi harfiyen uygulamaya evet diyorsanız.ekleme çıkarma yapmayacaksanız, ilk zikiriniz ….ARINMA ZİKİRİ DEDİĞİMİZ…< EL KUDDUSUN EL TAHİRUN ellatıfün ellatıyf...bi lutfikel hafiyyü bil kudretilletiy isteveytü biha alel arş. ennur...>şeklinde okuyun.her namazdan sonra en az 33 okuyun.üst sınır kalp ve dil birliğinin kesildiğ andır. yahut usandığınız andır…rabbim yar ve yardımcınız olsun.selam es selame

   1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

    El kuddusu ve el tahiru ve el latıyfu el latıyf.Bi lutfikel hafiyyü bil kudretilletiy isteveytü biha alel arş. en nur………………şeklinde okuyun.

  2. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   Bülent ….. yorumuna yanıt olarak.

   -Selam es selame bülentcan..
   maşaallah barikallah..arayan bulur…
   facebook hesabın varsa sayfalarıma gel ve MSN den yaz lütfen.
   bu yazıdaki herşeyi harfiyen uygulamaya evet diyorsanız.
   ekleme çıkarma yapmayacaksanız,
   ilk zikiriniz biiznillah….
   ARINMA ZİKİRİ DEDİĞİMİZ…

   şeklinde okuyun.
   her namazdan sonra en az 33 okuyun.üst sınır kalp ve dil birliğinin kesildiği andır. yahut usandığınız andır…rabbim yar ve yardımcınız olsun.selam es selame

   1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

    El kuddusu ve el tahiru ve el latıyfu el latıyf.Bi lutfikel hafiyyü bil kudretilletiy isteveytü biha alel arş. en nur