Namaz, Namaz Nasıl Kılınır, Namaz Duaları

08.05.2021
2.485
Namaz, Namaz Nasıl Kılınır, Namaz Duaları

Namaz, Namaz Nasıl Kılınır, Namaz Duaları

30.05.2021 – Namaz şüphesiz dinimizin en çok  önem verdiği ibadetlerden birisi. Namaz için nimetlerin şükrü  desek hiçte yanlış olmaz. Hac ibadeti parası olana farz, zekat yine  parası olan için bolca yapabileceği bir ibadet, orucu sağlığı olan tutsun diyor

Rabbimiz; ama namaz, namazı hasta yatağınızda dahi göz ucuyla kılın buyuruyor.

Kelime-i şehadet’den sonra, İslam’ın birinci ve en büyük temeli namazdır. Namaz Müslümanlara özgü bir ibadettir. Diğer ibadetlerin makbuliyeti ve ihlası buna bağlıdır. Kişi farz olan namazı eda etmedikçe kulluğunda samimiyetten uzaktır.

Allahu Teala(c.c) buyuruyor ki: “Kitaptan sana vahyedilmiş olanı tilavet et ve namazı dosdoğru kıl. Şüphe yok ki namaz, hayasızlıktan ve yaramaz şeylerden nehyeder. Ve elbette ki,Allah’ı zikir en büyüktür. Ve Allah ne yapar olduğunuzu bilir. (Ankebut suresi-ayet 45).”

Rasulullah(s.a.v) Efendimiz buyurdu ki: “Allah(c.c) beş vakit namazı farz kıldı. Kim bunların abdestini güzelce alırsa,onları vaktinde kılarsa, rüku ve secdelerini eksiksiz yapar ve tam manasıyla kalbini namaza verirse, Allah(c.c) onu affedeceğine söz vermiştir. Bunları yapmayana ise Allah’ın verilmiş bir sözü yoktur. İsterse onu affeder, isterse azab eder.”

Hz.Enes(r.a) anlatıyor: “Rasulullah (s.a.v) miraca çıktığı gece, elli vakit namaz farz kılındı. Sonra bu azaltılarak beşe indirildi. Sonra da şöyle hitap edildi: “Ey Muhammed! Artık nezdimde (hüküm kesinleşmiştir) bu söz değiştirilmez. Bu beş vakit (Rabbinin bir lutfu olarak on misliyle kabul edilerek) senin için elli vakit sayılacaktır.”

Vakit namazları ve diğer özel namazların nasıl kılınacağı ve namazın farzları hakkında bilmeniz gerekenler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca Namaz ile ilgili özel yazılarımız ve bilgilere de sitemizde ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.