Namaz ve ihtilaçlar

16.10.2018
87
Namaz ve ihtilaçlar

Selamünaleyküm. Ben ticaret ile uğraşan esnaf bir kardeşinizim seğirme ile İbrahim hakkı hazretlerinin marifetnamesi ile tanıştım, yaklaşık 6 yıldır da takip ediyorum. Vücudumda atan damar ile kitapta yazanların olumlu, olumsuz hepsi çıkıyor. Masala sol göz kapağımın üstü veya sağ kalçam seğirdiği zaman biliyordum ki muhakkak güzel bir para gelecek ve geliyor da. Ama olumsuz yönde sağ omzumun seğirmesi bütün işlerimi berbat ediyor ve neredeyse 1 yıldır da her iş yapacakken seğiriyor hayatımı hem maddi hem manevi zehir etti. Kaç tane büyük getirisi olan işim tam bitecekken sağ omzum veya sağ göz kapağımın altının seğirmesi ile anlıyorum ki o işim bozulacak ve bitmiş işim bile bozuluyor. Merak ettiğim, İbrahim Hakkı Hazretlerinin seğirmelere bu kadar vakıf olmasına rağmen negatif yöndeki damar atmalarıyla ilgili çözümünün olmaması? Yâ da varmış? Sizin bu konu ile ilgili yöntemleriniz var mesela buradaki duaların sırrı nedir? Yani her şey Allah’ın iradesi ve kudretinde değil midir? Yani ben namazlardan sonra duamı ediyorum elimden geldiğince sadakamı fazla veriyorum. Demem o ki sadaka rızkı artırıp belayı def eder ya, buna rağmen sağ omzumun atması ve işlerimin ters gitmesi geçmiyorsa bu sizin yönteminiz ile nasıl geçecek beni bir aydınlatırsanız sevinirim, selametle.

-Selam es selame…Ferdin ve toplumun her fiili ve sözü, kul fiil ve sözü olmaktan çıkar ilahi bir kadere dönüşür. Yani her davranışın sözün bir neticesi vardır. Fillerimiz ve sözlerimiz geleceği inşa eder. Allah ol diyeceği veya öl diyeceği hükmü kulları ile ifa eder.

<Hak kulundan intikamını yine kul ile alır;

Bilmeyen ilmi ledün’ü anı kul yaptı sanır.

Cümle eşya Halik’ındır kul eliyle işlenir,

Emri bari olmayınca sanma bir çöp deprenir.>

Sözlerinize ve davranışlarınıza dikkat ediniz.’’ İyilikler Allah’tan, kötülükler nefsinizdendir’’ buyurur kuranı kerim. Yaptığımız hataların ekserisi bilmeden yaptıklarımızdır. Bilmemek mazeret değildir. Yanlışı ister bilerek yapın ister bilmeyerek geleceğinizi etkilersiniz. İhtilaçlar yani kaza-i tecellileri askıdaki kader halindeyken kula bildirilir. Yani kaza-i bir kusur ile canın yanacak veya şu güzellik olacak diye allah teâlâ kula bilgi verir. Bu işaretle haberleşme müminlerle Allah’a yakın olanlarda teferruatlı olarak gerçekleşir. Habir sıfatının bir gereğidir. Cebrail’in işidir. Vahiy dediğimiz işaret dilidir. Vahyin kademeleri vardır. İhtilaç bunlardan birisidir. Bütün Mürseller nebiler veliler bu ilimden faydalandılar. Tecrübe edip nesilden nesille aktardılar. Bu aktarımı kitapla (yazılı)halka açanlardan biri de İbrahim hakkı hazrettir. Allah bu alanda emeği geçen her kulundan razı olsun. Selam bütün sâlih kullar üzerine olsun.

Bizim yayınladığımız ihtilaçname de ihtimal İbrahim hakkı ve diğer kaynaklardan faydalanmış zat evliyasının (ölümü 1957) kitabında teferruatlı olarak kayıt altına alınmış, hocam rahmetliden de bize intikal etmiştir. O eserdeki bilgiyi, elden ele değişirken ilk defa biz umuma yayınladık. Üç nesildir hizmet erleri tarafından tecrübe edilegelmiş, nasıl savunulacağı da Marifetullah sırları cömertçe ifşa edilerek kalıcı olarak literatürde kayıt altına alınmıştır.                                                                                                              Kaza-i kaderi haber veren ihtilaçlar dua ile iptal olunur. Nasıl ki kişiden uygun şekilde özür dilerseniz bağışlanır, cezadan muaf tutulursanız, ihtilaç da haber verilen tecelli de Allah’tan özür dileyerek iptal olur. Sadece nasıl savunulacağını bilmek yeter. Biz de bu bilgiyi halka açtık biiznillah. İhtilaçları almak bir makam ve mertebe işidir ki ancak Allah’a yakın olanlar alır, çaba sarf ederek gereğini yapar. Allah’tan uzak olanlar bu işi ne tecrübe edebilir ne inanır ne de dua ederek kendisini korur. Siz şanslı insanlardansınız. Almış, tecrübe etmiş, kesin hükümlü olarak bu işe inanmışsınız. Maşaallah.

Bundan böyle ihtilaç aldığınızda sayfamıza uğrayın, savunulması tavsiye edilenleri tarif edildiği şekilde savunun. Göreceksiniz ki o tecelli iptal olacak, verilen kötü haber gerçekleşmeyecektir.

Mümin uyanık insandır.                                                                                                  Kar zarar hesabını dikkatle yapar. Dua bir değerlikli ise efal ile yapılan dua bir milyon değerde kabul edilir. O nedenle belirtilen efallerle savunmalısınız…                                      Efal yani fiil ile yapılan en büyük ibadet namazdır.                                                            Ve dikkat edin dinin direğidir. Ve sayısız kurallı hareketle birlikte dua edilir. Namaz mümin kişinin miracıdır. Çünkü Marifetullah efalleri ile zincirleme akıl almaz bir dua şeklidir. İnsanı düştüğü her çukurdan çıkarmakla kalmaz miraca sevk eder. Namazlarını düzenli kılmayan bir müslüman kendisine en büyük zulmü işlemektedir de farkında değildir, ne yazık. Selam es selame.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Nefise dedi ki:

  ????

 2. Kg dedi ki:

  Allah razı olsun öncelikle bu ince ve zarif üslubunüzden dolayı teşekkür ederim..

  Peki hocam bu sizin belirttiğiniz “sağ omuz” için olan savunmayı uzun zamandır yapıyorum ama hiçbir sonuç alamıyorum yani o an yaptığım zaman evet geçiyor ama 3-5 dakika sonra tekrar seğiriyor bu durum gün içerisinde sürekli devam ediyor canımdan bezdim hem pisikolojik, hem maddi, hem manevi ve ailevi çok etkilendim bu durumdan, süreçten..

  Sizinle nasıl iletişim kurabilirim?
  Allah rızası için yardımcı olun..

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   azizim omuz ihtilaçları pek çok anlama gelir..evet,esası cemal sukut etti,sustu önemini yitirdi,hükmü geçti anlamlarına gelir..Bazı güzelliklerin sonu geldi sıra celali
   tecellilere geldi demek olduğu gibi,cemal evkat bitti,celal evkat girdi anlamına da gelir.Sen peşpeşe ve ısrarlı ihtilaç ettiğinde savunma yap..birkaç tık ettiğinde vaktin değiştiği anlamına gelir.bu ilim peygamberlerin de nebiler ve velilerin de kullandığı bir iletişim şifreli(vahyi)ilimdir.saatin icad edilemediği zamanlarda da rabbimiz kendisine yakın kuluları ile iletişim kurardı.ilimde ilerlemek,tecrübe sahibi olmak için kendinize zaman tanımalısınız.selam es selame

 3. Kg dedi ki:

  Hocam meşgul ediyorum hakkınızı helal edinizin acaba doğrumu yapıyorum diye teyit etmek istedim

  Mesela 2 türlü savunma çeşidi belirtmişsiniz ;

  1. Sağ el, sağ omuza konularak okunan

  2. Sağ el, sağ dize konularak deprederek okunan

  ben geçmeyince ikisinide deniyorum, 2. den daha çok netice aldım ama kısa vadede, uzun vadede süreç değişmiyor yaşacağım kederi yine yaşıyorum.
  Bu duaların ikisinidemi okuyoruz?
  Eksik yanlış bir şey yapmayalım

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   savunmada geç kalırsanız,mahkemelerde askı süresini geçirmiş gibi olursunuz..muallak kader demek askıdaki kader demek..belli bir süresi vardır..sizi ve hayat tarzınız varsa zikrlerinizi bilmiyoruz.celal esması zikrediyorsanız,cemali sukut ettiriyorsunuz demektir.her zikir zıddını sukut ettirir….yemek yerseniz açık ortadan kalkar.
   otutunca hareket sona erer…esmalar zikredildiğinde ezdadını susturur..selam es selame

 4. Anonim dedi ki:

  (celal esması zikrediyorsanız,cemali sukut ettiriyorsunuz demektir. her zikir zıddını sukut ettirir) demişsiniz

  Yani yanlışmı yapıyorum celal atıyorsa ve onu durdurmak, için cemal zikrinimi yapmam gerekiyor?

  Birde (yemek yerseniz ortdan kalkar) dediğiniz pek anlayamadım?

  (oturunca hareket sona erer) tam tersi otururken daha fazla oluyor..

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   kendini saklayarak kör gözüm kör saorularla anlaşılmaz azizim.zikri çekiyor musun..o sorduğun cümleleri bir kere daha okumalısın.örnek veriyoruz.oturan insan yürüme fiilini bitirir diyoruz.aç insan yeke yerse açlık yok olur. sen eğer celal esması okursan cemal,sukut eder.cemel nuru söner, kaybolur.demek istedik.cehennemi talep eden cenneti kaybeder.hepsi bu ve allah neyi talep edersen onu verir..dileyene dilediğini vermek sünnetullahtır.sen allah zikri çekiyorsan celal üzerine yüklenecek cemal ortadan kaybolacak demektir.sağ ayağını sol ile bağlardsan veya sol ile sağ elini bağlarsan sana cebrail ulaşamaz.iblisle olursun.selam es selame

 5. Anonim dedi ki:

  Sayın hocam kendimi neden saklayayım?

  Bir çuval muallakta olan soru var
  ve bunların cevabını alamadım

  Kullandığınız yazım uslübü anlaşılır değil yani divan edebiyatı diline ihtiyaç duyacağınız bir durum yok. Soru soruyorum şiirle karşılık veriyorsuz. sade, anlaşılır ve yalın dil kullansanız her şey net anlaşılacak. siz belki tasavvufi bir eğitime ve alt yapıya sahip olabilirsiniz ama bu herkezin böyle olduğu, anlamını çıkarmıyor.
  Dolayısıyla bu çıkışınızı doğru bulmuyorum.

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   sen okuduğun kitapların yazarlarının dilini yenilemelrini kitapları yeniden yazmalarını mı istersin.bu mümkün mü.bilmediğin kelie sözlükten bakılarak öğrenilir.yahut dilini sevmediğiniz kitabı okumazsınız.yazıları sana tercüme mi edeceğiz..uslubunu ne kadar üst perdeden..bu hakkı kimden aldınız azizim.
   tasavuf terimlerinin yerine türk dil kurumu neler üretmiş de biz kullanmamışız.senin dilin nedir nereden bileceğiz de sana gör yazacağız.her tarafı lime lime dökülüyor eleştirinizin.rabbim yar ve yardımcınız olsun. bizi okumak zorunda değilsiniz biliyorsunuz değil mi.ev kadınları ile bile anlaştık seninle anlaşamadık.ilkokul öğrencileri ile bile otuz yıl anlaştım ben..her nedense sen taktın bizim ifade biçimimize..sen bize ait yabancı gördüğün kelimelerin bir listesini çıkar.google amcaya verelim o sana anlamlarını söylesin.problem de ortadan kalksın.bütün yazıları yeniden yazmaya ömrümüz yetemz.üzgünüm.

   selam es selame

  2. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   kendini saklamadın da ben kiminle konuşuyorum biliyor muyum anlattın mı kendini..kültür seviyeni söyledin mi…nesin necisin belli mi.
   adın bile anonim…nezaketen cevap verdiğimiz biliyorsun değil mi.hadi kendini anlat ta bilelim.selam es selame

 6. Anonim dedi ki:

  Hocam gönül kırdıysam hakkınızı helal ediniz.. babam, dedem yaşındasınız kendi aile büyüklerime yapılmasını istemediğim saygısızlığı bir başka büyüğe yapmam yapamam. nefsimden kötü kimse yok ama ben özünde samimi ve hatırlı gönüllü bir insanım. yaşadığım sosyal, ticari ve ailevi meşakatler bir hayli yıprattı beni dolayısıyla anlamak öğrenmek istiyorum. çözüm, çıkış arıyorum.. bilgi birikiminizden bir nebze istifade ettim Allah razı olsun..

  Şahsıma gelince,

  İstanbul doğumluyum, burç işlerine nasıl bakıyorsunuz bilmiyorum ama terazi burcuyum.. 29 yaşındayım, 19 yaşından beri ticaretin içindeyim, alım- satım işiyle uğraşmaktayım, namazlarımı aksatmamaya çalışıyorum tabi gevşeklik gösterdeğim dönem zamanlar oluyor.. evli ve bir çocuk babasıyım.

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   selam es selame .size kırılmadım..eğer ibadetten haz almak gönlünü sekinete kavuşturmak dilersen şu yazımızı dikkatle oku ve uygula..nefsin korkarsa üçbeş gün oruç tut ilk günlerinde.nefsi akla uydurmanın in etkin ilacı oruçtur..kesin kabul edilen tek ibadettir..içinde asla nefse dair riya yoktur..selam es selame..
   https://www.hacialibayram.com/zikre-ilk-adim-zikir-ve-adabi/….allah yar ve yardımcın olsun.. Başlarsan bana haber ver..inşaallah destekleyelim.selam es selame

 7. Anonim dedi ki:

  Allah razı olsun hocam başlayacağım inşallah..