Sureti İnsan İçi Canavar

23.03.2017
585
Sureti İnsan İçi Canavar

Sureti İnsan İçi Canavar

Hocam Selam es selame… Az önce bir rüya gördüm. Rüyamda anneannem in evindeyim.  Eski evdir orası. Beyaz çamaşırlarımı yıkamışım. Asmak için balkona götürüyorum. bembeyazlar dı tertemiz. Ev dayımın evi ile birleşik. Onun balkonuna götürdüm. Hava bulutlu. Yağmur yağmadan önce kasvetli bir hava olur ya o şekilde. Esen, gri bulutlu, kapalı bir hava var dışarıda. Dayım balkonun demirlerini kestirmiş. Ben de korkuyorum. Dayı neden böyle yaptın balkonu diye sordum, o esnada. Sokakta büyütmek için diyor. normalinden büyük görünüyordu zaten.

Yengem de beyaz çamaşırlarını asmış. Geri gidiyorum bakıyorum hem dolu hem güvenli değil. pek yıkılacak gibi diye geriye dönüyorum. Hatta rüyanın tam neresinde hatırlamıyorum, fırınımı taşıdım. İçinde ceviz kabuğu ve taş doluydu. Fırının kapağını kapattım dökülmesinler diye.  Sonra eski evin damındayım. Sokakta eşim var tam göremedim başka kişiler de var konuşuyorlar. Bir akrabamız çocuklara kızıyor; sessiz olun diye elinde değnekle tehdit ediyor. Bende neden böyle yaptı diye bakıyorum. Evin karşısında bizim mahallenin muhtarlığı var, şimdi eski hali de köy misafirhanesi olurdu ya eskiden köylerde öyle bir eski yapıydı, şimdi yenilendi muhtarlık oldu. İste orası eski hali ile birazda değişik olarak gördüm. İçinde insanlar var.

Mavi kıyafetli ama gök mavisi, yabancılar.  Müslüman, ya Özbek türkü ya kazak belli erkek olanlarının başında onların giydiği fese benzer beyaz üstüne Türk motifleri olan hatta Yörük kültürü gibi şapka var. İnce uzun iri yapılılar. Bir aile imiş belli. aile olmayanlar da var. Onları görüyorum kim ki bunlar diye düşünüyorum, ilgimi çekiyorlar. Sanırım fırını bu arada taşıdım. O arada akrabam olan kız, çocukların seslerine kızan bana soruyor; akşam ezanı okundu mu diye. Ben de okundu tabi dedim. çok oldu diye de düşündüm. O yabancı topluluğu görüyorum yeniden, konuşuyorlar, barış için özgürlük için gibi sözler geçiyor. hepsini duydum ama hatırlamıyorum pek. 

Kardeşler Çok sayıda iri uzun boylu iki erkek iki kızı çok net gördüm kızlar balıketi iri kıyım gene saçları bellerinden aşağıya kadar Uzunlar, erkek kardeşleri de aynı uzun iri kıyımlar. Konuşuyorlar ve özgürlük için diyerek ellerini uzatıyorlar. Ve biri ben Avrupa ya gideceğim oraya barışı yaymak için diyor. ya da Amerika, yanında birkaç kişi ile gidiyor. Sonra geri kalanları da aynı şekilde barış özgürlük dünya için deniliyor. Bir araya geliyorlar. Bir anda benim bulunduğum dama uzandılar. benim de sağ kolumdan kollarını geçirdiler bende onlarla söylemeye başladım barış için özgürlük için dünya için gibi kelimelerle. Benden sonra da başka insanlarda aynı şekilde kollarını geçirdiler birbirine sağdan sola kenetlendik resmen ve her türlü insanlar, her milletten yâda ülkeden. Ve kare köşeli araları açık bir koridorda ilerleyerek yerime geldim. Açtım gözlerimi uyandım yani.

O mavi kıyafetli yabancı gözleri çekik Türkler o kadar temiz duygulara sahiptiler ki temiz kalpli insanlardı. Hatta Avrupa’ya gideni baya saf bir insandı gülüşü falan öyleydi. Yürekleri güzel temiz insanlardı.  Uzun boylu iri olmaları kızların saçlarının çook uzun olması aynı renk forma gibi kıyafetleri kafalarında ki fes tarzı şapkalar çok dikkatimi çekti.  Selam es selame sayın hocam ellerinizden öperim.

9 ŞUBAT 03.06

Selam es selame saygılar sevgiler Hocam.  Nasılsınız, çok uzun zaman oldu, özlem arttı gönülde… Uzun zamandır önemli sayılabilecek rüya göremiyorum sayın hocam. İki aydır yaşamım çok hareketli ve bu yüzden namazlarımı ve zikirlerimi çok aksattım.  Memlekette yeni ev aldık ve oraya taşındık, tesadüf ve şans denecek olaylar neticesinde Allah gönlüme göre güzel bir ev nasip etti. Rabbime binlerce kez şükürler olsun. İbadet hayatımda çok aksama oldu, bazı günler ne sağ devri yapabildim ne de namaz kıldım.  Ama bırakmadım asla. Hala düşe kalka devam ediyorum Sayın hocam. Önce Rabbime, sonra size karşı kendimi suçlu hissediyorum.

Zikirlerimi aksattığım için mi yoksa zamanları dolduğu için mi bilemiyorum ama bir eksiklik hissediyorum hocam. Uzun zamandır  “ Allahu veliyyüllezine amenu”  zikrini ve salavatı çekiyorum birazda efalli olarak fil suresi ile ya latıfün zikrine de devam ediyorum. Bırakma zamanı geldiğini düşünüyorum, bir yandan da en iyisini hocam bilir diyorum. Sizi bunun için rahatsız ediyorum hocam

Rüyam da bir kere arkamdan bir şey gene yakaladı beni, ben de bırak beni diyerek karşı koydum, dualar okudum en son ayetel kursi yi okuyorken uyandım.

Bir rüyam daha var bu diğer rüyamdan daha önemli gibi sanki. Tam olarak rüyanın nasıl başladığını hatırlayamıyorum. Besmele çeke çeke nurdan bir ışık meydana getiriyorum. Işık yeterli büyüklüğe gelince uçtum uçtum yukarı âlemlere gittim. Ayrıntılar yok ama baya yükseklere çıktım. Şimdi aşağılara uçma zamanı dedim ve aşağı âlemlere gittim. Buralarda saldırılar oldu. Yüksek bir yere çıktım hatta elimin ucundan ısırdı bir şey. İnsanlar, akrabalarım bu gördüklerim fakat insan değiller, suret insan ama içi canavar gibi. Oradan kurtulmak için aynı şekilde besmele çekiyorum, ışık büyüyor ama ben uçamıyorum. . Çok zarar görmedim dolabın tepesine çıktım çünkü. Dahası da var ama hatırlayamıyorum, uyandım sonra.  Ben bu rüyayı ibadetimin aksamasından dolayı durumumun haline yordum. Sabah namazlarını nefsime yenik düşüyor ve kaçırıyorum, uyku ağır geliyor. Biraz da taşınma yerleşme yorgunluğunu atamadım sanırım ondan kaynaklanıyor. Yorumlarınızı bekliyorum can hocam. Sevgiler saygılar. Selam es selame.

Selam es selame azizem, yorum rüyaların içinde gizli. Rabbim sana dilersen göklere çıkarsın, dilersen yerlere inersin demiş… İste iste ki nereyi istersen oraya yerleştireyim seni. Göklerde huzur ve güven var, yerlerde ise adı hısım akraba, görünüşü âdem olsa da aslı canavarlar var.

Evet, sayın hocam. Aslında aylar sonra böyle düzensiz ibadet bir yandan iyi de oldu. . Nasıl değerli eşi benzeri bulunmaz bir yolda olduğumu anlamama, içinde bulunduğum yolun kıymetini kavramama vesile oldu. Zikir, farklı bir boyut, hayata farklı bir bakış açısı veriyor insana. Bir de sabit ibadet ve zikirlerim için bir sözünüz var mı sayın hocam?  Devam edeyim mi?

Biraz daha devam edin diye değiştirmedim.

Peki, hocam teşekkür ediyorum Allah razı olsun. .  Selam es selame

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.