İlmin zekatı, sadakası öğretmektir

19.09.2018
10
İlmin zekatı, sadakası öğretmektir

Hocam sizi yormamak için yarın inşaAllah müsaadenizle bir şeyler sormak isterim. Hayırlı geceler Efendim. SAL 22:07

*Selam es selam Sevgili Hocam…

*Hocam bana kızgın değilsiniz inşaAllah ????02:32.

*Galiba sabır yüklenecek mi acaba?(dört saate dayanamadı. Üç gündür bekleyen mesajlara cevap vermemize izin vermedi kardeşimiz. Çalışırken yaza, yaza dikkat dağıttı…)

-Hayır… Neden kızayım. Bir sebep yok. Geciken zamanında cevaplanamamış çok mesaj ver ve ilgin olanları yayınlamak için zaman harcıyorum. Henüz alan yaya dönmedik. Ay sonu ve ya belki biraz geçer. Gidişimiz.

*Özür. Hocam rica etsem bir şey sorabilir miyim?

-Buyur.

*Buyurmak haddimize değil. Sizin barışla mektubunu okudum senelerce bende uğraştım aslında bana kolay geldi evlatlar ama dışın yazınızı okuyunca hafif şaşırdım Ve araştırdım. Müşekkeller gün gezegenleri aynı. Fakat akşam namazı olarak ve güneş doğumu ile direk hesaplıyordum. Yani akşam namazla mükemmel gezegen saati başlıyordu hesaplarımda… Müşekkel.

-Bize göre yanlış. Bize öğretileni ve elli yıldır, yaşadığımız tecrübeyi verdik sabah namazı ile bağlantıyı kuran aklınca kurmuş. Hikmetini akıl ile bulmaya çalışmış. Muhittin’i Arabi’ye atfedilse de sanmıyorum. müekkel melekler saat 1 itibari ile girerler. Bu da namaz vakti olarak yatsıya çok az kaladır çoğu zaman. Gece ve gündüz meleklerinin nöbet değişimini gönül gözü ile görmeyenler akılla didişirler.

*Zaten öğrenmek için soruyorum şimdiye kadar her kitapta öyle öğrendik çünkü yani neden 1 saat sonda anlamadım ama öyle alıyorum. Hocam saatlerin uzunluğu ama değişiyor değil mi yaz ve kış? Misal… Eylül sonu sabah güneş ve akşam namazı saat 6:50 de o zaman her saat tam bir saat

– Hayır, saatler her zaman 60 dk. Dinmeden görevler uzasın kısalsın, bazı meleklere daha çok çalışmak kalsın, adalete sığmaz. Her gök saati tam 60 dk. Dir.

*Peki, akşam 20 den güneş 6 da ise nasıl olacak bu iş? Arada tam 10 saat var

-Güneşin doğuşu ile ilgiyi bir kes. Güneşin doğuşu bu konu ile ilgili değildir. Akşam namazı vakti ile ilgilidir. Akşam namazı gün batımı ile başlamaz ki gün batımından bir süre sonra başlar.

*Haa anladım. gün akşam artı bir, başlıyor. Hmmm Artı 6 dakika biliyorum Veya 12 değişir.

-Günlerin uzama kısalmasına göre değişir. Çünkü ekvatorun konumu değişir. Kutuplara yaklaştıkça çok değişir. sen yine de gönlünün dediğini yap..

*Güneş batınca akşam namazına kadar sizin bilginize göre ne kadar ara var

-Değişir dedim. Her mevsim aynı da değildir.

*Evet günlük 2 dakika değişiyor. Takriben diyanet göre

-Biz ezan vaktini, gruptaki kızıllığın kayboluşunu hesaba katarız.

 

*Hocam o zaman sizi anladım, inşaAllah. Akşam namazına bakıyorum saat 12. artı 1 saat.. Müşekkel saat.. Sonra sayıyorum sabaha kadar…12 saat sonra günün müekkel

-Diyanetin hesabı bize uyar. Tedbir amacı ile girişte ve çıkışta on dakika opsiyon bırakılır. Diğer saatin etkisi karışmasın diye an da girişi beklersen on da önceden işi bitirirsin. Aynen öyledir. Gece ve gündüz 12 şer saattir. Toplamı 24.Bu 10 dakika garantiye almak içindir başta  ve sonda, garanti içindir.

*Ve … her gün akşam namazında 1-2dakka kayma oluyor artı garanti için 10 Dakka. Doğrumu?

-Mesele anlaşıldı umarım. Ezan vakitlerini baz al. Akşam nerede ne zaman oldu sen ona bak. İki dağları bösüver.

*Tamam Hocam anladım. Hep 60 dakika 24 saat o küçük 1-2 dakika kaymalara değer vermiyorum süre yeni akşam namazından baştan hesaplıyorum. Geleneksel Çin Tıbbında da organ takvimi de böyle hep bir saat baz alıyorlar. Gece veya gündüz hep ayni saatte sıkıntı çekerseniz. Organın enerji akışını tespit edersiniz. Yanı sıkıntılı olan organ enerjisini. Teşekkür ederim Hocam elinizden öperim. Allah razı ola.

-Allah senden de razı olsun. İlim en değerli nimettir. Selam es selame. Dağıtırken kıskanma. Cimrilerin en cimrisi ilmi kıskanan, saklayandır. Korkma! kısmetinden öte bir şey kazanamaz, kaybedemezsin.

*Hocam bu benim için kalbinize gelen bir şey mi?

-evet, sakın senden ilminden bir sadaka isteyeni geri çevire.

*Çok fırça yedim bundan dolay

-Kıskanç mısın?

*Hocam şöyle, devamlı vermek isterim ama verdim mi geri kalanı da istiyorlar. Ama bazen kendileri vermiyorlar. Senelerin uğraşı 100 binlerce lira masraf, uykusuz geceler… Sonra biri gelip yorulmadan isterse doğru mu?

-O vermeyen kendine zulmeder. Sen tam cömert olsan karşındaki de cömert olur. Onun kalbinde Allah yok mu, sen kısarsan o da kısar. Sonu cehaletten yüzü kara bir toplum oluruz.ve kafire kölelik ederiz. o sağlıklı emeğin sadakası yok mu. Yarın ölsen zorla edinilmiş insancığın hizmetindeki ilmi ötelere götüreceksin sorarlar adama ..ben sana verdim de sen neden vermedin. Diye.

*Peki Hocam… Yanı bütün ilmi kitaba döksem olur mu? yoksa öyle mi vermem lazım ve verince bir kişiye sorunca hepsini mi vermem lazım?

-Yorulmadan ilim sahibi olunamaz, istemesi yetmez da idrak için gayret sarf edecek, etmezse alamaz. Kitaba dökebilirsen dök. Âmâ fahiş fiyat koyma .herkes erişsin.

*Seminerde versem sıkıntı olur mu, yoksa bedava mi verece herkese? Bütün varımı yoğumu koydum bu işe ben.

-İsteyene vermeyen cimridir. Bedelini öder. Bedava vereceksin. Senin defterine ecrini Allah yazacak. Peygamberlerin sünnetidir. Mükâfat Allah’tandır. Kuldan dilenci gibi para isteme, ilim verirken. İşi bitir adam verirse bir şeyler al, vermezse isteme, zorlama, Allah’a havale et. Hizmet ettiğinin gönlüne allah bir bedel koyar. Onu al ve bereket versin de.

*Anladım Hocam kalbinize gelen doğrudur. Yorulmadan hazıra konmak isteyenlerden çekindim şimdiye kadar

-Şeytan o ..sendeki şeytan o korkan. Euzü besmele çek. Zenginleri de öyle zekattan sadakadan mahrum eder. sen çalıştın da hakk ettin tembellere niyaz vereceksin Allahlın hakir bıraktığını sen mi ihya edeceksin der. halbuki sadaka sahilin eline düşmeden rahmanın eline düşer.

*Tamam Hocam. Kazandığımdan zekat sadakada daha cömerttim, ilimde biraz kistim açıkçası

-Çok büyük yanlış çooooooooooooook. HERKESTEN PARA  al/MA. Ma olumsuzluk takısı değil mi. Ağzı dualının işini gör, paran bereketli olsun.

*Ama para zekatta hiç çekinmedim  40ta biri az buldum bile daha çok vermeye caliptim

-İlimle para arsında hiç bir fark yoktur. Sende olanı vermektir senin değil. Sen emanetçisin emanete ihanet ediyorsan cezanı çekersin. Adam on yıl zekatı kıskanır sonunda ev dükkan fabrika bir elektrik kontağına kurban olur. İlimde cömertlik sadaka-i cariyedir öğrencin sevap işledikçe ondan eksilmeden sana da pay verilir. bu sonsuz bir sevap oklanışı olur da binyıllarca sana sevap gelir.

*Keşke ayırabilsem üçkâğıtçı yalan söyleyen çok… az vermek istiyor sonra yeni arabasını facebook ta yayınlıyor ????Hocam bu konuda sizin bir yazınız veya mektubunuz var mı? Yanı zekat ilmi zekat konusunda..

-Sana ne onun hilesinden o ancak kendine zarar verir. işte seninle oturduk o mektubu yazıyoruz. Seher vakti çalışıyoruz. Temizler, yayınlarız da senin gibilere nasip olur, belki huylarını değiştirirler.

*İnşaallah Hocam, ben özde cimri değilim, yalnız bazı şeylerde neyin doğru veya yanlış olduğunu tam seçemiyorum galiba. İnşaallah nasip olur.

-Bunun için Ya GANİYYÜN VE Ya MUĞNİ esmalarını okumalısın, zikir olarak .aksi halde o cimrilikten yakayı kurtaramazsın. beşeri aklın hep gönlüne galebe çalar. Bunu başarmak için Allah’ın ismiyle isimleşmen gerekir. Gani ve mügeni olman gerekir.,

*Allah razı ola Hocam

-Şeytanın gevşedi. Dikkat et! sana yalan söyletmesin. Allah bizimle değil mi?

*Evet Allah bizimle hep…

-Bu iblisin huyudur. Gri yalanlarla umut verir, sonra yalız kalınca, boş ver sen o aptalın söylediklerini der. Sen haklısın, herkes çalışsın kazansın, yok öyle üç kuruşa beş köfte. Ne kadar ekmek o kadar köfte, abi der. birini düşkün görürsen bir tekme de sen vur geç der. halbuki gerçek hazineler viranelerde bulunur. Mamur yerlerde çelik kasalarda saklıdır.

*Estağfirullah Hocam. Ista hep düşkünü tam ayıramıyorum

-Öyle der. Kim bilir düşkün olduğunu ..hem sana mı düştü bu. yakınlarında vardır bir koruyanı, sen yoluna devam  et. Hem sonra verirsin, belki ileride daha düşkünü var. Yürü, yürü sen işi gücü olan adamsın. Çekil şu Allah’ın perişan ettiğinin yanında seni kimse görmesin der.

*Evet doğrudur büyüklerimizi sözü de öyle…. Hocam nasıl ayırt edecem gerçek muhtaçları.. var mı bunun bir yolu? Yoksa Allah rızası için inanmam mi gerekiyor, birisi öyle deyince.

-Sen önce ya gani yün ya mügeni…esmalarını kırk gün çek. Şeytan senden bir uzaklaşsın.. yani seni pinti eden, pinti bir şeytan .Onu kendinden bir kovvvv, gerisini allah sana öğretir. İnsanın yarısı şeytan yarısı melektir. İnsan olması için tevhit etmek gerekir. Efendimiz ben şeytanımı müslüman ettim buyurdu.

*Kaç kere çekilecek bu esmalar? Ve ne zaman?

-Sayı yok. Allah’a sayılı yakarılmaz. samimi yakarılır. Kalp ile dil birliği devam ettikçe oku. Dikkat edilecek bir husus, belli sayının altına düşürmesine izin vermemektir…mesela 33 ten aşağı düşürmeyeceğim, dersin. Çünkü sen zikre başlayınca o tepene dikilir. İşin var yeter kes artık şunu randövine geç kalacaksın,der..hatta senin yellemeye veya idrar sıkıntısına bile sokar ki zikiri bırakıp lav obaya koşman gerekir der. ZİKİR VE ADABI yazımızda zaman konusu işlendi. Zikir namazların ardınca çekilir. Kesin sonuç için yedi vakit namaz kılmalısın. Bu gecemi sen aldın biliyor musun. hayırlısı. İşler kaldı. Mesajlar bayatlayacak. Bekleyenler sabır küpü oldular. Laf lafı açtı, lafın tadı kaçtı neredeyse.. ileride yeniden görüşürüz..

*Teşekkür ederim Efendim. Ama enteresan olanı… Sizin kalbimize gelen bu mesele, Yanı kalp gözünüz… Tamam Teşekkür ederim Efendim tekrardan Allah razı ola. Selam es Selame.

-Selam es selame

Konuşma Sonu

**************Bu yazının ve sitede yayınlanan bütün şiir ve yazıların alıntı olmayanlarının her türlü telif hakkı yazar Hacı Ali Bayram’a / kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.
İzin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.*****************************************************

Dikkat!
Web sitesi ve tüm sayfalarının içeriğine ilişkin her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi-belge,marka ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları Hacı Ali Bayrama ‘ aittir.
Web sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve yazı Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Sitede yer alan bilgilerin çoğaltılması, başka bir lisana çevrilmesi, saklanması veya işleme tutulması da dahil yasaktır .Bu sebeple bu sitede yer alan bilgiler Hacı ali bayramın yazılı izni olmadan hiçbir şekilde, çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve aktarılamaz. Sitenin bütünü veya bir kısmı diğer bir Web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.