Sadaka ve dua

05.05.2020
73
Sadaka ve dua

Sadaka ve dua

kaza-i kaderi değiştiren, ömrü uzatan iki tedbirdir.

*Selam es selame gönlümün sultanı canlar canı hocam. Hocam rabbimin izni ile 1000 ihlası şerif i okudum dün. Zikir esnasında yaşadıklarım ve yorgunluğum hakkında düşünürken sağ dan bir ses ‘’subhaneke oku’’ dedi. İhlası bitirince bir miktar onu da okudum. İhlas okurken keşif halinde, oğluma benzeyen biri geldi sağ yanağımdan öptü. Bir de 4, 5 yaşların da kendimi gördüm, yanlış hatırlamıyorsam eğer.

Hocam asıl yazma sebebim ise bu gün sol göz ihtilacı aldım. Arabada iken savunma efalini ve gözümle sağ devrini yaptım, rabbimin izni ile. Hocam iki saat geçmedi ki trafik kazasından kıl payı kurtulduk. Eşim ‘le beraber…
Hocam, bir kez daha iliklerime kadar anlamış oldum ki hiç bir ihtilacı ihmal etmeden anında savunma yapmamız gerek. Çok ciddi bir kazadan, rabbimin Lütfü ile korunmuş olduk, elhamdülillah… Ellerinizden özlem ve hasretle öper en emin olan rabbimize emanet ederin dualarla

-SELAM ES SELAME Azizem; bir yazımızda açık olarak yazdık ki manevi ilimler de maddi ilimler gibi laboratuvara gire ve her kul test edebilir. Maddi ilimlerin materyali maddi olduğundan beşeri gözle görülür ürün elle tutulur fotoğrafı çekilir gözle görülür. Manevi ilimlerde ise laboratuvar kişinin beynidir, kalbidir, özel hayatı ve gözlemleri ile tecrübeleridir.

Maddi deneylerde sonuç bazen çok çabuk gelişir, hemen sonuç alınır. Bazen yıllar sürer sonuç almak. Manevi işlerde ise yazdığın gibi saatler içinde haber ve duanın neticesi görülürken bazen dua kabul edildikten yıllar sonra sonuç zahire çıkar. Beş yıl önce bir dua edersiniz veya bir temennide bulunursunuz sonucunu beş yıl sonra görür ahhh ben bu iş için dua etmiştim şimdi gerçek oldu dersiniz. Bazen bir haber yıllar sonra gerçek olur. Hz Yusuf’un rüyası bunu açıklar. Firavunun rüyası kırk yıl sonra gerçek olmuştur. Tacını tahtını yıkan bebeği kendi sarayında besleyip büyütmüştür. Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

İhtilaçname peygamberlerden günümüze süzülerek gelen tecrübelerle tespit edilen bir ilimdir. Milyonlarca kere test edilmiş ilahi haberlerdir. O nedenle kesin hükümlüdür. Haşa allah kuluna yanlış haber vermez, aksine dosdoğru haber andan rabbimizden gelen haberdir. Rüyalar ve nurlar keşifler yorum gerektirir de ihtilaçlar öyle değildir. Kesin hükmü açık bilgilendirmedir. Çok nedenle bir olumsuz haber alınca hemen savunulmalı. Savunun diye bildirilen kaza-i bir olaylardır. Eceli müsemma olmasa bildirilmezdi… Değiştirilebilecek bir kader olduğundan bildirildi. Ancak dilersen değiştirilecektir. İradene tevdi edilen yani dua ile iptal etmen gereken bir eceli kaza haberidir.

Sadaka ve dua kaza kaderi değiştiren ömrü uzatan iki tedbirdir.
O yüzden çok sadaka vermeyi farz kılmıştır rabbimiz. Merhametinin zuhurudur. Sadak ver, kazayı önleyeyim ömrünü uzatayım, affedici ol ki ben de seni affederek huzurla yaşatayım. Kin ve nefreti devam ettirirsen ben de sana kin ve nefretle muamele ederim demektedir.

Her kul Allah’ın sevgilisidir. Allah kulda, kul Allah’ta yaşamaktadır. Kulu Allah’tan ayrı gören açık /gizli şirk içindedir. Allah kuluna şah damarından daha yakınım derken, sen kulu Allah’tan ayırıp, kin nefret, düşmanlık üretir, affetmezsen Allah da sana savaş açar. Her varın gaybubetinde Allah’ın varlığını görmemizi emreden kurana aykırı davranmak ancak gaflet ve cehalet eseridir. Dinin hakkıyla anlaşılmaması anlamına gelir. Hemen her yazımızda belirttiğimiz gibi, herşey Allah’tandır, hiçbir şey tek başına Allah değildir. Allah birdir. Alemlerde ondan başka bir ilah yoktur. Her var, ancak hayyul kayyum Allah’ın varlığı ile kaimdir. Kendi kendini yaratmamış, kendi kendine varlığını sürdürüyor değildir.

Yazının uzamaması için gerisini rabbimizin keremine terk etmek üzere sözüme son veriyorum. Hidayet Allah’tandır. Kulun kula yapacağı ancak bildiğini tebliğ etmektir. Selam es selame

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.