Yolculukta Okunacak Dua

16.05.2021
504
Yolculukta Okunacak Dua

Yolculukta Okunacak Dua

Dualar Kategorimizde şimdiki Duamız ” Yolculukta Okunacak Dua ” isimli duadır, rabbim yaptığınız duaları kabul eylesin…

Bir yolculuğa çıkmadan önce en çok okunan dua şudur: “Sübhanellezî sehhara lenâ hazâ ve mâ künnâ lehû mukrinîn. Ve innâ ilâ Rabbinâ le münkali-bûn.” Bu dua, biz layık olmadığımız halde, Allah’ın bizim yanımızda olduğu manasına gelmektedir.

Yola çıkarken okunacak dua

Bir yolculuğa çıkmadan önce en çok okunan dua şudur: “Sübhanellezî sehhara lenâ hazâ ve mâ künnâ lehû mukrinîn. Ve innâ ilâ Rabbinâ le münkali-bûn.” Bu dua, biz layık olmadığımız halde, Allah’ın bizim yanımızda olduğu manasına gelmektedir.

Yolculuk Duaları: Uzun Yola Çıkarken Okunacak Dualar Nelerdir

Peygamberimizin YOLCULUĞA çıkarken yaptığı dualar

Rivayete göre, peygamber efendimizin yola çıkmadan önce “Allâhümme innî e’ûzü bike min va’sâi’s- seferi ve keâbeti’l-münkalebi ve’l-havri ba’de’l-kevri ve da’veti’l-mazlûmi ve sûi’l-menzari fi’l-ehli ve’l-mâli.” duasını okuduğunu söylenmektedir.

Adetliyken yola çıkarken okunacak dua

Bir hadis-i şerif meali: (Evinden çıkarken iki rekât namaz kılan, dışarıdan gelecek her çeşit beladan korunur. Evine girince iki rekât namaz kılan da, içteki kötülüklerden korunmuş olur.) [Beyheki]
Büyüklerimiz şöyle bildirmiştir: Sefere çıkarken yedi Âyet-el-kürsi oku! Öne, arkaya, aşağıya, yukarıya, sağa ve sola üfür, bir tanesini de yut, sonra Kelime-i tevhid söyle!
Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
(Evinden çıkarken Âyet-el kürsi okuyana, yetmiş melek, evine dönünceye kadar dua ve istigfar eder.) [Ey Oğul İlmihâli]
(Bir kimse, sefere çıkarken 11 kere İhlâs okusa, Allahü teâlâ, seferden dönünceye kadar onun evini muhafaza eder.) [İ. Neccar]
(Evinden çıkarken “Bismillahi, tevekkeltü alellah, Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah” diyen, tehlikelerden korunur, şeytan ondan uzaklaşır.)[Tirmizî]
Zahid Ebül-Hasen-i Gazvî hazretleri, (Yolculuğa çıkarken, Li ilafi’yi [Kureyş sûresini] okuyan, bütün kötülüklerden emin olur) buyurdu. (Şir’a)

Yolculuk Duası Sübhânellezî Arapça

Yolculuk Duaları: Uzun Yola Çıkarken Okunacak Dualar Nelerdir

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.