Zikire başlayınca işler değişiyor (Vuslat Hanım’a mektuplar 12)

Zikire başlayınca işler değişiyor (Vuslat Hanım’a mektuplar 12)

Zikire başlayınca işler değişiyor

Vuslat( 1/28/2010 ) Günaydın azizim, nasılsınız? İyisiniz inşaallah? Verdiğiniz zikri ayın 25 inden beri okuyorum yani yaklaşık 4 gün oldu. Sizinle konuşup, anlamını öğrendikten hemen sonra başlamıştım elhamdülillah, Bu gece sabaha karşı tuhaf bir rüya gördüm size anlatmam gerektiğini hissettim, Hayırdır inşaallah,

Rüyamda bulunduğum ev uzay boşluğunda yol alıyordu, havada idi ve ben pencereden geçtiğimiz yerleri seyrediyordum. Gece idi, Karanlık idi, Bir yerde durdu ev, çıktım evden dışarıya, Bir göl kenarında idik, 4 kişi gördüm 4 ’ü de erkek idi, kıyametin yaklaştığını anlamış idim, bu 4 kişi, insan suretine girmiş meleklerdi… 4 genç. Onlara kıyametin kopmasına ne kadar süre olduğunu sordum, 5 dakika kaldığını söylediler. Ben de hemen abdest alıp, namaz kılayım dedim ayrıldım yanlarından. Bir yere girdim, orada musluklu bir semaver önünde birkaç kişi abdest alıyordu, ben de o semaverden abdest almaya başladım. Bir an evvel kıyamet kopmadan abdest alayım diye düşünüyordum. Rüyayı bu kadar anımsıyorum. Bir de rüyadan kopuk olmakla birlikte bir odada bir aslan görüyorum. Sarı kocaman bir aslan. Odanın dışındakilere sakın bu odaya girmeyin bu odada bir aslan var, zarar görürsünüz diyordum. Ben de o odadan başka bir odaya geçip kapıyı örtüyordum. Ve sanki ışınlanmış gibi, odadan kayboluyor dışarı çıkıyordum… Arkasından işte bulunduğum evin gökyüzünde yol aldığını, anlattığım bu üstteki rüyayı görmeye başladım… Uyandığımda işe gelirken yolda düşünmeye başladım, birincisi melekler ne olursa olsun, kıyametin kopacağı vakti bilemezler. Kuran’a göre kıyametin tam zamanını Allahtan başka hiç kimse bilemez. Resulullah dahi ’’ ben de bilmiyorum, bu rabbimin katındandır’’ demişti… İkincisi… Kıyametin kopacağı zaman, o vakitten sonra namaz kılmışsın, abdest almışsın bu, ölmek üzere iken, ben islam oldum demek gibi bir şey, yani Allah katında ölüm bir insana ayan beyan açık olduktan sonra, la ilahe illallah demenin faydası yok. Diye düşündüm… / Bu da ayettir. Kuranda açık açık geçer…

           Yani rüyayı düşünürken aklıma bunlar geldi. Bunları da paylaşayım dedim sizinle. Cevabınızı beklerim hocam…

Not: Keşifler konusunda haklısınız 🙂 Zikre başlayınca işler değişiyor :=)))

Allah’a emanet olunuz;
Seviyorum siziii :))

Kızınız Vuslat

Allah’ın selamı üzerinize olsun, Vuslat hanım Kızım;

Rüyanız hayrolsun. Güzel bir rüya… Bazı gelgitlerinize sen ve ben ortak olarak kızsak ta belli bir mesafe kat ettiğimiz anlaşılıyor. Siz rahmetli hocanızın size katkılarını alt eğitim olarak kabul ediniz… Şimdi mastır ve doktora zamanıdır diye düşünün. Genel kültürden uzmanlaşmaya yöneldik kabul ediniz. Bundan böyle vereceklerimiz, kazanacaklarınız hep size göre olacak… Eski bilgilerinizle yetinemezsiniz.

Meleklerden alınan haberler Allah’tan alınan haber demektir. Hiç şüphe yoktur. Haberler ancak melekler vasıtasıyla gelir. Doğrudan Hakk tealadan alacak değildiniz değil mi… Kul ile Allah arasında ancak negatif olarak şeytan, pozitif olarak melekler vardır…
İlm-i ledün denildiğinde bir anlayışa göre kişisel bilgi de anlaşılır… Yani kişiye özel bilgi ki Allah katından alınır. Kuran-ı kerim genel prensipler ifade ederken ve birçok ayeti müteşabih olduğu halde, bu mütaşabihlerin çağa ve görevlendirilecek her çağın insanlarına özel yorumları demektir.
Müteşabih demek değişen tecellilere göre ve ilimde derecelere göre yorumu değişen demektir. Her ilim sahibi o ayetten kendi bilimine göre, diğer bilim dallarının mensuplarından farklı yorumlar yapar ve çıkarımlarından yararlanarak uygular demek değil midir?
O halde her tecelliyi bildiğiniz birkaç ayetle kısıtlayarak görmek doğru olmaz.
Kıyamet büyük küçük diye de ayrılır… Kişisel kıyamet, umumi kıyamet olarak ta ayrılır. Hani Nasrettin e göre üçe bile ayrılır. Hanım ölür küçük kıyamet, ben ölürsem büyük kıyamet demiş ya. eee bir de genel kıyamet oldu üç kıyamet.
Dördüncü bir kıyamet daha vardır ki, tasavvuf ehlinin süluku sırasında rüya halinde yaşadığı kıyamettir. Bu o kişiye hastır ve ’’Ölmeden önce ölünüz’’sırrının tezahürüdür. Kişi o kıyametiyle nefsen ölmüş ve yeniden diriltilmiş mesabesinde telakki edilir. Miraca hazırlıktır. Yani Nur-u tevhide hazırlıktır. Bizim sayfamızda bu tür kıyameti anlatan bir şiir vardır. Dilerseniz okuyabilir kastımızın ne olduğunu daha iyi anlamış olursunuz.

Nur-u tevhit demek Uyur uyanık bir keşif rüyasında tamamen nur âlemde kulun Rabb sıfatıyla bir oluşudur… Buna fena fillah, nuru tevhit yahut (peygamberlerin yaşadığı)miraç denir. Bu safhaya gelmek çok az kişiye nasip olur. Mutlaka o çağda görevlendirilecek zatlara mahsustur. Hangi nur ile tevhit oldu ise o nurun temsil ettiği sıfatlara uygun hizmet edecek demektir. Celalde, cemalde yahut kemalde tevhit denilir. Celalde tevhit oldu ve görev en üst seviyeden kendisine verildiyse o çağa terbiye çağı denilir. Kan ve gözyaşı vardır. Cemalde olduysa, Mümin kâfirden öyle bir ayrılır ki, yine iki sıfatın savaşı vardır ve bir diğer terbiye tecellisidir. Yine kan ve gözyaşı vardır. Üçüncüsü efendimizin tevhit halidir ki Kemalde dir, orta yol tecelli eder. Bütün insanlığı kanatları altına almıştır… Âlemlere rahmettir.
Dalaletten daha çok hidayet tecelli eder ve daha az kan ve gözyaşı vardır. Sütliman bir dünya asla düşünülemez.

Kavganın az huzurun çok olduğu zamanlar rahmet zamanlarıdır… Günümüzde olduğu gibi, dünya tarihinde hiç bu kadar az yıkımlı dönem geçirmemiştir. Bu dönemde de zulüm vardır. Ama zulmün olmadığı bir dünya henüz yaşanmadı ki. Belki ileride ’’Allah nurunu tamamlayacak’’ve bütün dünyanın yönetimi müslümanların eline geçecek. O zamanın kâfirleri ve müslümanları göreceli olarak daha az kavgalı daha çok huzurlu yıllar yaşayabilecekler.
Ancak o dahi bir zatın zamanında yaşanıp bitecek..Bu zaman kırk yıl denile gelmiştir.O ideal dönemden sonra yeniden bozulmalar başlayacak ve gide gide sürekli bozulma devam ederek kıyamete yakın olunacak..Allah diyen kimse kalmadığından, yani tevhide nasipli insan bulunmayacağından şeytanın zafer günü gelecek ve genel kıyamet kopacaktır.

Gördüğünüz rüyada size müjdelenen kıyamet size has kıyamettir. İnşaallah yakın olduğu anlaşılıyor…

Yani ibadet ve zikirlerinize devam ederseniz ’’Ölmeden önce ölünüz’’den kastedilen tecelliyi yaşayabileceksiniz, inşaallah… Şeytanınız müslüman olacak, nefsiniz Hakk ’telalanın gelini tabir edilen olgunluğa erecektir. Özellikle Hz mevlana o hali ‘’Hakk’ın gelini olmak’’ şeklinde teşbih etmiştir.

Ahh şu kelimelere yüklemeye çalıştığımız anlamlar. Mevla böyle emretmiş olmasaydı kelimelere zulmetmiş olurduk. Başka yol olmadığından teşbih ve tenzih arası iletişim kurmaya mecburuz… Allah ekberdir. Süphandır… Ve sayısız esmanın sahibidir… Ve eşyanın batını da zahiri de ondandır. O zatında anlaşılamaz sezilir, sıfatlarında sonsuz tecellileriyle gezilir.

Gördüğünüz rüyada abdest almak, namaz kılmak inşaallah zikirinizde sabit olacağınızı, devamını getirebileceğinizi, hakk rızasında olacağınızı gösteriyor. Aslan görmekte çok mükemmel bir tecelli… Derece ve makamda nasipli olma ihtimalinizi gösteriyor.
Uzay yolculuğu yaptığınız ev kendi vücudunuzdur. İç uzayınızda teali etmişsiniz. Teali yani yükseliş, terfi söz konusudur.

Her nimet bir emek karşılığıdır. Cennet de öyle.
Selam ve dua ile.

Tarih:28 Ocak 2010 Perşembe 11:53:40

Yayınlanma tarihi: 18 Nis 2020, 23:00

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Merve dedi ki:

  Selamun aleykum aslinda daha oncede yazmistim ama belki gorulmedi mesajim.
  Ben zikre başlamak istiyorum usulü nedir bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevirim.

  1. admin dedi ki:

   https://hacialibayram.com/zikre-ilk-adim-zikir-ve-adabi/

   Lütfen bu yazımızı dikkatlice bir kaç defa okuyunuz. selam es selame

 2. Can hocama dedi ki:

  MaşaAllah barikAllah