bir buket sevap ANNE

21.09.2018
33
bir buket sevap ANNE

Selam es Selame hocam. Nasılsınız, inşallah iyisinizdir.

Sırasıyla zikirlerim;

1) “Ya latiyfun ya latiyf bi lutfikel hafiyyu bil kudretilleti isteveytü biha alel arş” (46 gün)

2-) “Ya latiyfun ya latiyf bi lutfikel hafiyyu bil kudretilleti isteveytü biha alel arş E ya halıkı ya seyyidi ikzı haceti.” (69 gün)

3) “Allahü veliyyüllezine amenu yühricühüm minez zulumati ilen nur” (44 gün)

4.zikrim olan “RABBİ ZİDNİ İLMEN VE FEHMEN VE İMANEN …” de bugün 20.günüm

Hocam bugün gördüğüm rüyayı anlatayım, fakat rüyam biraz da annemle ilgili olduğundan öncelikle onunla ilgili biraz bilgi vereyim.  Annem 84 yaşında, Alzheimer hastası ve bacaklarında, kalçasında defalarca düşüp kırmaktan dolayı, protez ve platinler var. Yürümesi de ancak tuvalete gidip gelecek kadar, yürüteç yardımıyla oluyor.

Kendi evinde kalamadığı ve diğer üç kardeşim de bakmaya yanaşmadığı için ben evimde bakıyorum. Fakat aklı devamlı gidip geldiğinden hep evine gitmek istiyor. Onu benim evimde hapsettiğimizi söyleyerek bana ve eşime kötü sözler söyleyip,  beddualar ediyor. Yani neredeyse her günümüz kavga ile geçiyor.

Hani Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim de annenize öf bile demeyin diyor ya. Bu benim için şimdilik bir hayal. Güne; her gün bugün anneme karşı sakin olacağım, ona sesimi yükseltmeyeceğim diyerek başlıyorum. Fakat annemin saldırıları karşısında dayanamayıp karşılıklı atışma haline giriveriyorum. Doğal olarak bu durum beni çok üzüyor. Bir de “Ya Latifun.” zikrinde net olarak beyaz defter, beyaz sayfa, temiz sayfa… Aldığımızı görememiştik ama zannedersem bu rüyada onu da lütfetti Yüce Mevlam bu kuluna. Şimdi bu bilgiler ışığında rüyamı yazıyorum hocam.

“Rüyamda annemle birlikte bir toplanma yeri, kamp gibi bir yerdeyiz. Burada imtihana tabi tutulacakmışız. Bir Profesör geliyor. İri yarı, yakışıklı ve heybetli birisi. O’nun Rabbimiz olduğu hissettiriliyor bize. O’na çekinerek ve korkarak bakarken, bize yaklaşıyor ve gayet yumuşak ve kibar bir sesle, ‘’gelin bakın size ne göstereceğim’’ diyor.

Ne gösterdiğini rüyada da göremedim fakat Çocukluk zamanlarımdan annemle ikimizin bir anısı olduğu hissettiriliyor. Profesör gördüğü şeyden gayet keyifli ve memnun bir şekilde dönüp bize diyor ki; “Ne güzelmiş; siz o zamanlar konuşmadan bile birbirinizle gayet iyi anlaşıyormuşsunuz”.

Başka bir şey olmuyor ve bize sınavımızı başarıyla verdiğimiz söyleniyor. Ben dışarı çıkıyorum koridorda annemi beklerken, Profesör olanca haşmetiyle önümden geçip asansör kapısının önüne gelerek beklemeye başlıyor. Ben ona “Hocam sağolun” diye sesleniyorum. O’da bir şey değil anlamında tebessüm ederek başını hafifçe aşağı indirip kaldırıyor.

Oradan çıkıyoruz, annemi bir barakaya koyup oturtuyorum, eşim ile birlikte yemek almaya gidiyoruz. Döndüğümüzde bakıyoruz ki annem herkese bağırıp çağırarak ortalığı karıştırmış. Herkes annemden şikâyet ediyor. Annemi oradan alıp daha müsait olan başka bir barakaya geçip orada yemeğimizi yiyoruz. Yemeğin sonunda masaya bir tabak içinde hesap pusulamız geliyor. Hesap pusulasının sadece yemek için değil de oradaki bütün yaşam, konaklama, yemek ve diğer hizmetlerimizi de kapsadığı hissettiriliyor. Hesap pusulasını alıp bakıyorum. Bomboş, tertemiz bir sayfa var. Ödeyeceğim hiç bir hesap kalmamış. Bir anda çevremdeki insanlar beni alkışlamaya ve tebrik etmeye başlıyorlar…” Biraz uzun oldu vaktinizi aldıysam hakkınızı helal edin hocam. Allah’a emanet olun. Selam es selame…

-Selam es selame azizem, uzun olmadı. Ne eksik ne fazla… Tam kemalinde anlattın. Hem de çok düzgün ifadelerle, maşaallah. Bu rüyayı yeniden okursan hiç ama hiç zorlanmadan ,apaçık senin ve hakikatte olan bitenin özetini vermiş, mevlamız. Anneniz artık bir sabi. Tıpkı senin bir zamanlar ki sabi halin gibi. Çocukken sen annene çok ama çok sabır gerektiren haller yaşatırdın ama aranızda anne kız merhameti vardı, kalpten kalbe daha çok konuşur, anlaşırdınız. Affediciydiniz. Şimdide öyle olun. Annen aklınca diyeceğini desin, sen onun durumunu göz önünde tutarak gülümse, bir zamanlar ben da anneme böyle saçma sapan gelen sözler ederdim de annem bağışlardı deyiver. Belki zikirlerinin neticesidir ama en çok annene olan hizmetinle sınıfı geçmişsin. Bütün hesap ödenmiş, alkışı almışsın daha ne olsun…Bak o anne sana neler kazandırmış rabbimizin indinde

Yeni zikriniz, Allah’ın izniyle, hayırlı mübarek olsun.< Rabbi edhilni müdhale sıdkın ve ahricni muhrace sıdkın vec alli min ledünke sultanen nasira.> Yirmi gün önceden vermiş oluyoruz. Hâlen okuduğun bitince bu zikri okumaya başla. Rabbim yar ve yardımcın olsun sana sulatan bir güç versin ki geleceğinde büsbütün kurtulsun. O annene bakmak için yaptığın her gayret, hizmet zikre dâhil edilen bir sevaplar buketidir. Selam es selame

 

*21/09/2018 CUMA 06:50nSelam es selame hocam.
Firdevsi önceki üveys zikrimde Rabbimin bana verdiği isimdi. Adım Mehmet hocam.
Değerli yorumlarınız için Allah binlerce defa sizden razı olsun.
4.zikrim “RABBİ ZİDNİ İLMEN VE FEHMEN VE İMANEN …” de bugün 21.günüm.
Onu bırakıp yeni verdiğiniz zikre geçeyim mi?Hocam birde yazıları cevaplarken bazı kardeşlerimize önerdiğiniz ilave okuma ve esmaları size sormadan bizde uygulayabilir miyiz.
Örneğin; bir kardeşimize namaz kılarken secde de “Sübhane Rabbiyel ala” ile birlikte “Subbuhün kuddusün Rabbüna ve Rabbil melaiketi verruh” ve “La ilahe illa ente subhaneke inni künte minez zalimin” i 3 er defa okumasını yazmışsınız.

Ben şimdi namazlarımda secdeyi her rekatta bu şekilde okuyarak yapıyorum. Biraz yorucu oluyor ama namazlarımdan daha çok haz almaya ve huzur duymaya başladım.

Muhammed kardeşimize de “Rahman coştu, güzel dedi” isimli yazıda önerdiğiniz “İnnallâhe cemilin yuhubbul cemal” zikrini bizde kendi zikirlerimize ilave edebilir miyiz.

Buna benzer şeyleri size danışmadan uygulayabilir miyiz.
Allah sizden binlerce defa razı olsun. Sayenizde tüm kardeşlerimize bu yolda sıratı müstakim üzere ilerlemeyi nasip etsin inşallah.
Selam es selame..

Firdevsi MA tarafından 06:50 itibariyle görüldü

Hacı Ali Bayram (Sevgi Yolu)
*selam es selame Mehmetcan,dünkü görüşmemizi yayınladım…orada belirttim ki halen okuduğunuz tamamladıktan sonra yani zikire başlayın inşaallah..zikirlerimizi tek ayet veya esma gurubu olarak mutlaka kırk gün çekmemiz gerektiğini de yazılarımda birkaç kere açıkladım..Bazılarında nedenini de olabidiğince açıkladım..Başkalarına verdiğimiz zikirleri de okuyabilirsiniz ancak,her birini teker teker ve kırkar gün okumak kaydıyle kesin sonuç alırsınız.arada birkaç kere okumanızı dua bahsine dahil edin.zikir farklı bir şeydir.kişilik değiştirir.İnsanın huyu adeti haline gelir o uzun süreli zikirler.

 

namaz secdelerinde okuduklarınız her zaman hayatınız boyu yapabilirsiniz.fark ettiğiniz gibi etkisini faydasını hemen görmek mümkündür.. hikmette aceleye yer yoktur derdi Rahmetli hocam ve eklerdi acele şeytandandır.

 

<İnnallahe cemilün yuhubbul cemal” bir hadisi şeriftir..Hayatın boyunca bir güzel ,bir güzellik görünce hemen bu hadisi okursan yeter.güzelliği güzeli daha derinden yaşamana ve şükre sebep olduğunu görürsün.

 

Zikre ilk adım yazımızda bizden izin almadan da verdiğimiz zikirleri herkesin çekebileceğini belirttik.açık lisede okur, veya dışarıdan lisan yapar gibi.Doğrudan düzenli birliktelikle herkese birebir ve her kırk günde bir değişerek zikri veren bir başkası var mı bilmiyorum.Biz böyle yetiştik,çok hızlı gelişmiştik,rehberimizi taklit ediyoruz.

 

esasen zikir çekmenin gereğini anlayıp hazzını alanlara kuranı kerim başlı başına rehber,bütün yeryüzü dergah, yahut mescittir.Ruhbanlık yoktur, islamda. Bir rehber arayan efendimizi rehber edinir,düşer yollara..ayetler ve hadislerle cami cemaati bir kişiyi eğitmeye yeter artar..

 

Allah teala islam ile işi öylesine kolaylaştırmış ki,bana yaklaşmak isteyeler nafilelerle, zikirle gayret etsinler, anlamında yol göstermiştir.

 

namazı efendimizin kendine mahsusmuş gibi uyguladığı kurallarla, nafileler ekleyerek yedi, sekiz, dokuz vakte çıkar ve seç ayetlerden bir güzel anlamlısını başla zikre..der kuranı kerim ile mevlamız..sessiz sırlarından bir sır ile.selam es selame

 

Hacı Ali Bayram gönderdi

**************Bu yazının ve sitede yayınlanan bütün şiir ve yazıların alıntı olmayanlarının her türlü telif hakkı yazar Hacı Ali Bayram’a / kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.
İzin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.*****************************************************

Dikkat!
Web sitesi ve tüm sayfalarının içeriğine ilişkin her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi-belge,marka ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları Hacı Ali Bayrama ‘ aittir.
Web sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve yazı Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Sitede yer alan bilgilerin çoğaltılması, başka bir lisana çevrilmesi, saklanması veya işleme tutulması da dahil yasaktır .Bu sebeple bu sitede yer alan bilgiler Hacı ali bayramın yazılı izni olmadan hiçbir şekilde, çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve aktarılamaz. Sitenin bütünü veya bir kısmı diğer bir Web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.