Roller öbeğinden bir rol

Roller öbeğinden bir rol

Mutlu Yaşam Nerede Hangi senaryoda oynamak isterdin?

” Bize bazı roller verilmiş, illaki o roller sahneye konulacak, illa ki o perde böylece kapanacak, sahnenin gerisinde istediğimizi yapabilirmişiz, izinliymişiz gibi gözüksek bile onlarda rolden ibaret, bu dünya sahnesi büyük bi kurgu…”

Harikasın. Rollerde kadınsın, evlenmen gerekir, rol arkadaşını kendin seçiyormuş gibi görünse de aslında senarist belirlemiş, hoşlanmadan da hoşlanmış gibi, hayalindeki eş gibi oynaman gerekiyor. Oynarken bir de bakmışsın ki aslında senin aradığın değil, bulduğun san göre imiş. Veya ha o ha bu her birinde de aynı şeyler varmış. Ha bir ileri, ha bir geri. Öyle de olur böyle de. Hayat tek seçenekli değil, sen de değişkensin sıfatın olan çevren de.

Hayallere saplanıp kalmak akıl dışı. Zaten hayallerin adı üstünde hayal olduğunu da biliyorsun. Öyleyse rol arkadaşına denk gelmek meğer ne büyük şansmış sonradan fark ettin.

Ve ya senaryoyu değiştirelim istersen. Ters yüz edelim. Onca zaman rol yaptınız lakin bir türlü teskin olamadın, aklından hayal ettiğini çıkarıp yerine eldekini koyamadın ama nur topu gibi biri kız bir oğlan, sağlıklı ve güzeller güzeli evlatlarınız oldu. Babasını değil ama (dölünü)soyunu sevdin. Senin emeğin, canından meydana getirdiğin, hayatını vakfettiğin canlarının hatırına adama tahammül ettin, muradını da ahirette gerçekleşmesi umuduyla sarıp sarmaladın, dualarla bilinç sandığına kilitledin.

Bu arada istemeyerek tahammül ettiğin rol arkadaşın sana deli gibi âşık. Hayatını sana feda etmiş mutlu bir insan. Allah’ı var, tam da kâmil bir aile reisi. Tipi tipine uygun ancak yoksul ve ya bir suç makinesiyle evlenseydin, kim bilir hayatın nasıl cehenneme dönerdi. Çok şükür ki adam izzetli şerefli çıktı, çocukları ve senin için kendini paralayarak servetler edindi. Giderken aklın geride kalmayacak. Güzel eğitim aldırdığın çocukların ve hisselerine düşen servet ilelebet senin soyunu rahat ettirecek, mezarına yoksul gelip başında ağlamak yerine, şükürlerle gelip hamdlerle gidecekler. Hangisi akılcı mantıklı hayırlı sence. Hangi senaryoyu oynamalı.

Erkeklerin birinde ne varsa diğerinde de o var. Kadınların birinde ne varsa diğerinde de aynısı var. Aza çalar farkları nedeniyle, akla değil de gönle uymak pek mi mutluluk nedeni sence. Selam es selame.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir