İnsan böyle büyür, kâmil iman sahibi olur

09.11.2017
10
İnsan böyle büyür, kâmil iman sahibi olur

İnsan böyle büyür, kâmil iman sahibi olur

Gayb âleminde (misal âlemi) her şeyin çekirdeği hazır bekler. İlgili kelime (isim) zikredilir edilmez misal âlemindeki o kelimenin karşılığı olan saklı varlık zahire zuhur eder. Yedi semanın melekleri talep edilen o esmanın gereklerini yerine getirir ve en kâmil şekliyle zahire çıkarır, hakikat âleminde görünür, elle tutulur şeylere dönüştürür.’ Dualarınız olamasaydı ne işe yarardınız’ Ayetini bu açıdan düşünmekte fayda vardır.” Buyurmuşsunuz.

Dua eden kişinin önemi de büyük olmalı. Yoksa herkesin duası hemen kabul oluverirdi herhalde… İnsanları inciten, haram helal gözetmeyen, vs. tabiattaki birinin duasının kabul olması ile bir diğerininki farklı olmalı… Acaba duanın kısa vakitte kabulü için dua vakitleri dışında en önemli özellik nedir Hocam? Ve olumsuzu düşünmemek… Bazen biz düşünmesek de olmaz mı?

-Selam es selame …Her varlığın duası kabul olur… Yeterince isterse. Ayrıca bu işin de ilmi var. Vakit, efal, esma bilgisi. Kuran ve hadisi şerifler ile sayısız dua kitabı bunu öğretir. İllallah bunu öğretir. Bir bilen şart… Rehbersiz bilinmeyene yol alınmaz. Selam es selame

-İlim… Ya Âlim… Hazineden bizim payımıza da düşüyordur inşallah… Selam es selame…

-Elbette. Allah duaları işiten ve kabul edendir. Mucip sıfatının sahibidir.

-Selam es selame… Birkaç defa şu insan ölecek dedim, öldü. Ondan beri hissetsem de demiyorum. Fakat bu benim dememle değil. Takdir öyle verilmiş. Bana malum olmuş, değil mi?

-Evet. Senin demenle ölmüyor. Sana bilgi geliyor… Sen kendin bil. Başkalarına söyleme. Bundan nefsin pay çıkarmasın, o kapı, allah korusun kapanmasın. Selam es selame.

-Peki hocam. Beni bazen huzursuz ediyor, bilmiyorum kapanması iyi mi kötümü. Bir tek çekirdek ailem biliyor. Söylemiyorum. Mesela bir komşumuzu sormuştum durup dururken anneme. O da ‘’marketten ekmek alıyordu sabah’’ dedi. O an gözümün önüne bulutlardan el salladığı görüntüsü geldi bana. Dedim ki: ‘’O’ nün hükmü verildi. Allah rahmet eylesin.’’ Annem çok kızdı; saçmalıyorsun yine diye. Fakat o sözü ben nasıl söyledim bilemiyorum. Ben söyledim ama sanki söyleyen ben değildim. Bunu yaparken adam yaşıyormuş. Sabah ezanıyla irkildim. Sela verildi. Adını okudular camiden. Kendimi çok kotu hissetmiştim. Buna benzer baya şey yasadım. Rabbim hepimize hayırlı ömürler ve ölümler takdir etmiştir inşallah. Allah razı olsun. Selam es selame…

-Onun hükmü verildi cümlesini sen demedin. Senin dilinden rabbimiz söyledi. Sır sakla daha başka sırlarda açılır, inşaallah. ’’Atan sen değildin, öldüren sen değilsin’’ ayetini hatırla.

-Bu olay olalı bir nerdeyse 14 yıl oldu. Peki, inşallah. Her defasında ürperiyorum.

-İnsan böyle gelişir büyür, kâmil iman sahibi olur. Selam es selame

-İnşallah… Selam es selame

-Duanın mutlak kabulü ile ilgili yazınız için teşekkürler… Bir şekilde bu(…?))) şiir bana ulaştı hocam buna ne cevap vermek gerekir ( Ben çözemedim sen çöz diyor ) Bence gayet açık… Ama nasıl izah etsek.

-Selam es selame… Bu şiirde sırça sandık açılmış, sırlar ortalığa saçılmış. Âmâ sır içinde de sırlar var. Sırların saçılması yetmez anlamaya nur ister… O nur ancak kişiye kendi emeği ile verilir. Dıştan söylenmesinin bir faydası olmaz. Sadece sırra ihanet edilmiş olur. Kıyısından köşesinde vermiş üstâd vereceğini, ehline bırakmış geri kalan kişiye özel görüleceği ki herkesin haddine göredir alacağı, nasibi. Allah’ın vermediğini kim verebilir azizem… Keşke bu satırların yazarını da bildirseydiniz. İnşaallah paylaşmak başka canlara da duyurmak istiyorum. Belki nasiplisi vardır da bize kadar o yüzden gelmiştir. Alıntıdır… diye paylaşmayı sevmiyorum. Eğer yazarı biliniyorsa bildirin lütfen. Selam es selame

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Viyolet dedi ki:

  Merhabalar hocam
  Bir kaç gündür sayfanızı takip ediyorum
  Esmalarla ilgiliyim bu günlerde
  1 haftadır ya fettah u ya bais esmasını sayısız zikrediyorum
  Ve bu sabah uyandığımda efal diye bir kelime dilimde. Ne anlamını biliyorum ne de daha önce duydum. Biraz araştırdım efal mertebesi diye bir şey varmış ama yine tam anlayamadım. Nedir bunun anlamı neden uyanır uyanmaz bu kelime dilimdeydi?

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   yazılarımız okumayı sürdür..duanın mutlak kabul şartları adlı yazımız özel olarak tavsiye ediyorum.selam es selame