İlim ışıktır

26.07.2018
9
İlim ışıktır

İlim ışıktır

Selam es selame Hocam
1)<Ya latiyfun ya latif.>
2)<e ya halikı ya seyyidi ikzı haceti ya latiyfun ya latif bi lütfikel hafiyyu bil kudretilleti isteveytü biha alel arş>
3)<Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve imanen>
4)<Allahu veliyyüllezine amenu yuhricuhum minez zulumati ilen nur>
 
Son zikrim 41. gün doldu inşaallah vereceğiniz yeni zikrime talibim. Ellerinizden öperim dualarımdasınız dualarınız da olmayı arzu ederim.
 
-Selam es selame Ömercan, maşaallah barikallah, rabbim devamlı divanında olmayı nasip eder inşaallah. Yeni zikrin; <Gale rabbi edhilni müdhale sıdkın ve ahricni muhrace sıdkın veca allı min ledünke sultanen nasira^^ ayetidir. Rabbim yar ve yardımcın olsun. Rüyan hayırlara gelsin… Dualarımızdasınız. Dualarınızda olmak dileğimizdir.
 
*Âmin hocam, Rabbim ilminizi arttırsın. Rabbim her işinizi kolaylaştırsın.. Hocam üzerimiz de çok emeğiniz var, hakkınızı helal edin. Selam es selame
 
-Her yaptığımız allah rızası içindir. Sebildir. Bu milletin çok zikir ehline ihtiyacı var. Bir an önce yetkili, etkili zakirler olunuz inşaallah. Dünya çekilmez bir zulmetle yönetiliyor. Ancak Türk milleti bu zulme son verebilir. Çok azı inanır buyuran rabbimiz bu cümle ile özelde Türk insanının seçkinlerini kastetse gerektir. Hedef en zirveye çıkmak olunca EVERESTE TIRMANAN DAĞCILAR GİBİ zora hazır olmak, ölümü göze almak gerekir.
 
*Maksadımız budur hocam, ama yollar çetin, kâh iyi gidiyor kâh maneviyatımız duruyor.
 
-Bu yola baş koyanların korkuyla, tembellikle uzak yakın işi olamaz. Serden geçmeden yâre varılmaz. Yol kesenleri yenmek için, ölümü öldüreceksin.
 
*Evet, hocam tırnaklarla çıkılıyor, kaydın mı dağdan kayar gibi hızla kayılıyor… İnşaallah hocam bu yola baş koyduk ölmek var dönmek yok.
 
-Cahil nefsin tek hâkimi açlıktır. Sık sık oruç tut… Doyasıya yeme. Doya doya uyku uyuma, çok konuşmasına izin verme. Nefis şeytandır, şeytan ise azapta gerekir. Her yanın bilgi olsa neye yarar eğer bildiklerinle amel etmiyorsan.
 
*Evet, hocam öğrendim, konuşmak çok şey götürüyor, tecrübe ettim.
 
-Çok konuşma isteği nefsin çok biliyorum demesinin gizli kibridir. Kendini kurtardın mı ki başkalarına ahkâm kesiyorsun ey nefsim demelisin. Sus, sus ki senin yerine karşımdaki ile rabbim konuşsun. Sen hal dilini konuştur. Örneklik et. Filinle rehberlik, örneklik et de göreyim de. Az yemek sağlıktır. Afiyettir. Zayıflık hastalık değildir. Obezite hastalıktır. Kırk yaşıma kadar 57 kilo idim. Senenin en az 200 gününü oruçla geçirir, günde yaklaşık 20 saat çalışırdım. Evimde örgü örerdim. Aynı anda en az dört iş yapardım. Öğretmenliğimle günümün yarısını devlete vermişken, kalanda zikirlerimden artan bütün zamanlarımda kendime bir iş edinmiştim. Çalışmakla insan işleyen, parıldayan çeliğe dönüşür. Tembellik hastalıktır.
 
*Hocam ben bu işe girdiğimden bu yana 10 kilodan fazla verdim 1.74 civarı boyum kilom şimdi 63, 64 civarı… Daha fazla kendimi terbiye edeyim mi?
 
-Okumalarımı uykuya yatmadan yarım saat öncesinde başlatırdım. Sadece bir örnek vereyim. Mevlana’nın mesnevisini tam yedi kere hatmettim. Efendimizin hayatını, hadis kitaplarını ve mealler ile elimdeki ilm ledün kitabını bunlara ekle. Allah çalışanı sever ve yüceltir. Şeytanın işi kişiyi cahil bırakmak ve o cehaletten türlü türlü engeller üretmektir. Boş işlerden ve boş konuşanlardan uzak dur. Kişi muhatabına benzer,işin kendini eğitmektir.
 
*Anladım hocam… Mesaj alınmıştır. Hocam durmak yok yola devam.
 
-Her nerede bir ilim var, düş peşine. İlim ışıktır. Cehalet karanlıktır. Hayırlı seherler. Selam es selame
 
*Elleriniz den öperim hocam… Selam es selame
Konuşma Sonu
Bir mesaj yaz…
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Esra dedi ki:

  Es-selamu Aleyküm Hocam,

  Bugün ya latifun… zikrinde 5. günüm.

  Hocam verdiğiniz emekler için Allah sizden razı olsun. Facebook üçüncü defa hesabımı iptal etti. Vardır bir hayır, inşallah. Ben de size tekrar buradan yazayım dedim.

  Değerli hocam,
  Bir gün vitrden sonra, yatak odasında, zikir sırasında bir duman kokusu aldım, yanan kibritin sönünce çıkardığı koku gibi. Sonra dua ettim. “Allah’ım cennetin kokusunu duyur, cehennemden sana sığınırım” dedim. Sonra mis gibi bir koku duydum. Gelenin ulviler olduğunu okumuştum sizin yazdıklarınızdan. Onları selamladım. Sabah sağ devrini salonda yaptım, yatak odasına giderken koridor bile hala o kokuyla doluydu. Hamd ettim.

  Sarı bir nur, üzüldüğümde gözümün etrafında top gibi dolanıyor. İki kere gördüm.

  Teheccütten önce uzanmıştım, zikre devam ediyordum. O sırada gözlerim kapalıydı, helezon şeklinde sarı nur belirdi. Çok yoğun içi pırıl pırıl nurlarla doluydu. Ben de onu “Ya nuru entellezi tehdil kalbi (akli) bi nurihi” şeklinde selamladım. Sonra üzerimde bir ağırlık ve sıcaklık gibi bir durum hissettim. Sarı nur her yeri kapladı, gözümün içinde, sonra arka taraftan üç defa Allah Allah Allah dendiğini duydum. Biraz endişe ettim. ve kalktım.

  Size bahsettiğim kokuya benzer başka bir kokuyu yine duydum başka bir zamanda zikir sırasında.

  Namaz sırasında beyaz nurlar görüyorum. Daha önce de görüyordum ama sayısında artış oluyor. Gece elimi göremedim nurlardan.

  Bir de bir sağlık sorunum vardı, düzelmeye başladı, Elhamdülillah.

  Bir de dün gece art arda üç rüya gördüm. İlkinde yanımda bir arkadaşımla (kim hatırlamıyorum) bir eve girdik. Bir odanın yanından geçerken arkadaşım koridorda düz devam etmek istedi, ben odaya girmek istedim. Kayınvalidem ve kim olduklarını hatırlamadığım başkaları da vardı, kayınvalidemin elini öptüm, İnşirah suresini okudum.

  İkinci rüyamda, biz hastanedeydik. Eşim hastaymış, ben yanındaki koltuğa oturdum. Sonra bir kadın geldi, yorgun görünüyordu, kalk oturayım (o tür bir cümle) dedi, ben yer verdim, o da oturdu. Sonra biraz ilerledim, bekleme salonunda bütün koltuklarda insanlar oturuyordu. Yaşlı bir teyze geldi, o da oturacak yer arıyordu. Üç kişinin oturduğu bir yerde onların kucağına yatmaya çalışıyordu. Ona bir yer buldum. Başka iki kişinin arasına oturttum. Sonra oradan çıktım. Bir hasta odasına girdim. Oradaki hasta erkekti ve tek başına yatıyordu, kötü görünüyordu. Yanına oturup ona bakarken uyandım.

  Üçüncüsünde üç çocuk gördüm (öyle hatırlıyorum ama sayı net değil), kız çocuklarıydı, eşimle bana kahvaltı hazırlamışlar. Çok neşeliydiler, ben çok sevindim, aa bunları bizim için mi hazırladınız dedim, onlar da tasdik ettiler, o sırada birşeyle meşguldüm, sadece bir sigara böreği yedim, o kadar.

  Hayır olsun inşallah.

  Allah sizi, ailenizi ve öğrettiğiniz derslerle Allah’ın rızasını arayan herkesi korusun. Bütün mü’minlerin imanını güçlendirsin. Yeryüzünü mü’minlerin ibadet ve hayırlarla meşgul olduğu tertemiz bir mekana dönüştürsün. İçimizde şerre yönelik ne varsa temizlesin ve yerine aşkını yerleştirsin. Amin.

  Hayırlı günler dilerim.

  Not:
  Hocam, yoğunluğunuzu biliyorum. Hakkınızı helal edin.

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   selam es selame Esracan,yoğunluğuma aldırış etmeden yaşadıklarını şu anda yaptığın gibi yazmaya devam et.yazdıklarını temizleyerek yani her tür yazım hatasından kurtarmış imlasına dikkat ederek yazdığından yorulmak şöyle dursun haz alarak okuyorum. Allah’ın dostlarından olarak kaydedildiğine şahitlik ederim biiznillah. O nurları yaşadığın diğer harikülade halleri ancak dostlar yaşayabilir.cennet kokusunu duymak ,ruhanileri misafir etmek her yiğidin karı değildir.Yazmayı sürdür lütfen..ve facebook sayfası açmak için çaba sarfetmeye devam et..Ki kapalı bir gurubumuz var,daha ileri hikmet sırlarını paylaştığımız..o gruba seni davet etmek istiyorum.aramıza katıl ki ortak zikirlerimizle milletimize ümmeti muhammed’e insanlığa daha ziyade dualarla şefaat etmek nasip olsun.yerler değişmedikçe gökler,gökler değişmedikçe de yerler değişmez..Biz dua edeceğiz kigökler rahmetini artırsın.Mümin müminin dostu velisidir. Sözlü ve fiili dualarıyle birbirini kollar..Komşusu aç iken tok yatmaz.acılarını,sevinçlerini paylaşır gıyabında hayır dua eder…vaktim yetersiz olduğundan bu kadarla yetiniyorum.rüyaların da hayırlı maşaallah ihtilaçların ve gördüğün keşiflerin de cemalde olduğuna işaret ediyor..durmak yok yola devam..gelişmeleri hiç sektirmeden yaz lütfen. selam es selame

 2. Esra dedi ki:

  Es-Selamu Aleyküm hocam,

  Bu yazdığımı yayınlamayın, çünkü size özel yazıyorum.

  Facebook’ta yıllar önce açtığım ama kullanmadığım bir hesabım vardı. Şifresini denedim açıldı.
  Hesaptaki Adım Elif Hazel
  Arama çubuğunda bu şekilde yazınca profilde çiçek resmi olan hesap.
  Ben size istek gönderemedim. Çünkü facebook’un kurulu sistemi, yeni bir üye hemen arkadaşlık isteği gönderip bir gruba üye olmak isteyince, onu saldırgan davranış olarak algılıyormuş ve hesabı kapatıyormuş. Bu hesabı da neredeyse 5 yıldır hiç açmamıştım. O yüzden güvenemedim.
  Daveti yarın veya daha sonra gönderin İnşallah hocam, yavaş ve tedbirli olalım. Radara yakalanmayalım.

  Bir de, hocam, bizi bırakmayın ne olur, dün yazdığınızı okuyunca çok korktum. Sizin için çok yıpratıcı tahmin edebiliyorum, ama yıllardır dua ediyorum. İki yıldır sayfanızı ziyaret ediyorum. Hep seğirmelere bakıp çıkıyordum. Ne tuhaf değil mi? Deli gibi aradığım soruların cevaplarıyla doluymuş meğer site, ancak açıldı gözüme.

  Selametle kalın.
  Hayırlı günler dilerim.

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   profil resmi çiçeklerden oluşan elif hazel çıkmıyor esracan.arkadaşlık teklif edemedim..selam es selame

 3. Esra dedi ki:

  Es-selamu Aleyküm hocam,

  Kısa iki sorum olacaktı, vaktiniz olduğunda cevap verebilirseniz çok memnun olurum.

  Sağ devri sırasında ayetler dudaklar kıpırdatılmadan okunabilir mi? Yani içinden düşünerek okunabilir mi? Yoksa kendi duyabileceği kadar bir sesle mi okunmalıdır? Bir de sağ devrinde okunan Fatiha suresinin başında besmele çekilmeli midir?

  Allah’a emanet olun hocam,
  Hayırlı günler dilerim.

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   namaz gibi say…kendin duyacak şekilde oku…besmelesiz fatiha okunmaz..besmele fatihaya dahildir.selam es selame

 4. Esra dedi ki:

  Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam.
  Allah’a emanet olun.
  Hayırlı günler dilerim.