Hamilelikte Kasık Ağrısı, Kasık Ağrısı neden olur?

08.06.2020
438
Hamilelikte Kasık Ağrısı, Kasık Ağrısı neden olur?

Hamilelikte Kasık Ağrısı, Kasık Ağrısı neden olur?

Hamilelikte kasık ağrısı neden olur?

Gebelik boyunca vücutta meydana gelen hormonal ve fiziksel değişiklikler kasık ağrılarına neden olabilir:

Sindirim sorunları: 

Hamilelikte yükselmeye başlayan progesteron hormonu, sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına neden olur ve buna bağlı olarak da gaz ve kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklar, bazen kasık ağrısı şeklinde kendini gösterebilir.

progesteron Hormonu nedir?

Progesteron, insan ve diğer hayvanlarda adet döngüsü, gebelik ve embriyogenezde rol oynayan 21 karbonlu bir steroit hormondur. Progesteron, progestojen adlı bir hormonlar grubuna aittir ve insanlar da bu grubun başta gelen üyesidir. Progesteron ile onun suni üretilmiş türevleri olan progestin’ler karıştırılmamalıdır.

Hormonal değişimler:

Hamilelik ilerledikçe progesteron ile birlikte vücutta relaksin hormonu salınımı da artar. Relaksin, vücudu doğuma hazırlamak için kasları ve eklemleri gevşetip rahatlatan bir hormondur. Ancak bu hızlı değişime ayak uydurmaya çalışırken bazen karın ve kasık ağrılarına da neden olabilir.

relaksin hormonu nedir?

İngilizceden çevrilmiştir Relaxin, ilk olarak 1926’da Frederick Hisaw tarafından tarif edilen yaklaşık 6000 Da’lık bir protein hormonudur.

Yuvarlak bağ ağrıları: 

Rahmin üst kısmından kasıklara kadar uzanan ve yuvarlak bağ adı verilen bağ dokuları, bebeğin büyüyüp rahmin genişlemesiyle beraber büyür ve gerilmeye başlar. Bu da kasıklarda çekme hissine benzer ağrıların oluşmasına neden olabilir.

Yuvarlak bağ nedir?

Gebelik sırasında rahminiz büyüdüğü için, onu tutan bağlar da gerilir. Bu bağlar, yuvarlak bağlar olarak bilinir ve gerildikçe karnın alt bölgesinde kas spazmı gibi keskin, kısa sancılara neden olabilir.

 

ETİKETLER: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.