Hamileliğin İlk Belirtileri

20.06.2020
353
Hamileliğin İlk Belirtileri

Hamileliğin İlk Belirtileri

Beklenen bir gebeliğin erken belirtisi her zaman hamilelik belirtileri olmayabilir. Anne adayları planladıkları gebeliklerde psikolojik belirtiler de yaşayabiliyor. Hamileliğin ilk belirtileri herkeste benzer olmayabileceği gibi, şiddeti, süresi ve ortaya çıkış durumlarında farklılıklar sergileyebilir. Hiç belirti vermeden yada kişinin hissedemeyeceği kadar hafif geçen belirtiler sonucu gebe kalınabileceği gibi, çok bariz hamilelik belirtileri de  yaşanabilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Normal kadınlarda (özel hastalık vs) her ay düzenli olarak yaşadıkları adet kanamaları bilinen bir durumdur, yumurtalıkları tazelemek için kanama olağan bir durumdur. Bu nedenle adet kanaması olmadığında ya da gereğinden fazla geciktiğinde ilk akla gelen şey ‘Acaba hamile miyim?’ sorusudur.

Hamilelik belirti ve işaretleri

Kadınların yaşadıkları adet kanamaları ile hamilelik belirtileri ilk etapta oldukça benzerlik göstermektedir. Örneğin, hamileliğin ilk belirtisi olan embriyonun yerleşme kanaması çoğu kadın tarafından adet kanaması ile karıştırılmaktadır.

İşte hamileliğin ilk belirtileri:

  • Yorgunluk
  • Memelerde büyüme veya hassasiyet.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • İştahın açılması yada bazı yiyeceklerden tiksinme.
  • Sık idrara çıkma
  • Baş dönmesi
  • Ruh halinde oluşan değişiklikler
  • Hafif kanama

İmplantasyon denilen bu kanamama adet kanamasından farklı olarak 1-2 gün sürmektedir. Bununla beraber adet kanaması gibi çok değil, lekelenme şeklindedir. Bu semptomla başlayan hamileliğin devamında ise HCG yani gebelik hormonunun miktarının artmasıyla beraber anne adayında baş dönmeleri yaşanmaya başlar. HCG hormonu gebeliğin ilk 48 saatinden ve 1. Haftadan itibaren hızla yükselmeye başlar ve bu yükseliş 10. haftaya kadar kısmen devam etmektedir.

Baş dönmesinin takriben mide bulantıları, aşırı koku hassasiyeti, göğüslerde ağrı ve büyüme, karında meydana gelen şişlik, kalp çarpıntıları ve iştahsızlık sorunları baş gösterir. Tüm bu belirtiler hamileliğin ilk haftasında görülen belirtilerdir. 2’ci haftadan itibaren ise göğüste meydana gelen değişimler ve ağrılar gözlemlenmeye başlar. Bu ağrılar 4 ila 6. haftalarda maksimum düzeye ulaşır. Yine gebeliğin ilk iki haftasındaki cinsel isteksizlik de gebelik belirtileri arasında gösterilmektedir.

İlk hafta belirtilerine göğüs uçlarında belirginlik ve siyahlaşmaya başlama da eklenebilir. Hamile kadınların ek sık şikâyeti olan bel ve bacak ağrıları ise, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan belirtilerdendir.

1 – Adet tarihinde gecikme

Hamilelik belirtilerinin en başında, adet tarihinde gecikme yaşanmasıdır. Beklenilen adet kanaması olağan tarihte gerçekleşmediği zaman gebelikten şüphelene bilinir. Ancak her adet gecikmesi gebelik olduğu anlamını gelmez. Kullanılan ilaçlar, iklim değişiklikleri, hormonal hastalıklar ve stres de adet gecikmesine neden olabilir.

2 – Göğüslerde hassasiyet

Erken gebelik belirtilerinin en çok rastlanan belirtisi göğüslerde oluşan hassasiyettir. Göğüslerde şişlik, büyüme, karıncalanma ve hassasiyet görülebilir. Spor yaparken, oturup kalkarken, giyinip soyunurken hassasiyetin farkına varılır. Ancak göğüslerdeki hassasiyet adet olmaya yakın günlerde de adet belirtisi olarak karşımıza çıkabileceği için gebelik söz konusu olmayabilir.

3 – Aşırı yorgunluk

Gebe bayanlarda yorgunluk çok sık görülür. Sabah yataktan çıkamama, akşam erkenden uyuma, gün içinde sürekli ve aşırı yorulma gibi belirtiler erken gebelik belirtileri arasındadır. İkime bağlı değişikliklerde ve depresyonda da bu belirtiler görülebilir. Eğer gebeliğinizden eminseniz, yorgunluk belirtilerini dikkate alıp bol bol dinlenmeniz gereklidir.

4 – Sık idrar çıkma

Hamilelikte rahimde büyüme görülür bu da idrar torbasına baskı yapar. Bunun sonucunda sık idrara çıkılır. Ayaklarınızı üşütmüşseniz, sistit olmuşsanız ya da çok fazla sıvı tükettiyseniz de idrara sık çıkabilirsiniz.

5 – Baş dönmesi

Gebeliğin ilk haftalarında anne adaylarında baş dönmesine çok sık rastlansa da yapılan araştırmaların sonucunda birçok kadın bu belirtiyi hiç yaşamadan hamilelik geçiriyor. Gebelikte baş dönmesi yaşanmasının sebebi, rahmin yaptığı baskı sonucu yeterli miktarda kan pompalamamasından kaynaklıdır.

6 – Aş erme ve açlık hissi

Her gebe bayan aş erme belirtisini yaşamaz. Aş erme erken Hamilelik belirtisi olarak sayılmaz. Ortalama 3-4 aylık gebelik var ise, aş ermeler başlayabilir. Bu Hamilelik belirtileri çok uzun sürmeden ortadan kaybolur.

7 – Kokulara karşı aşırı hassasiyet

Hamilelik belirtileri arasında gebelik döneminde yaşanan koku hassasiyeti de vardır. Bu belirtiyi hemen hemen her kadın yaşar. Gebelik döneminde hormonlarda değişiklik yaşandığı için burun koku alma duyusunu en üst seviyede yaşar. Özellikle parfüm ve sigara kokusu gebe bayanların bulantısını arttırabilir. Kokulara olan hassasiyet yüzünden çoğu zaman yemek yapmaktan bile tiksinen kişiler olabilir.

8 – Mide problemleri

Gebelik hormonları yüzünden mide problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Genellikle midede yanma, bulantı gibi problemlere rastlanılır. Gebelik döneminde sindirim sisteminde yavaşlama görülür bu da kendini mide problemleri şeklinde gösterir. Gebelikte kabızlık çok sık rastlanan bir problemdir.

Sindirim sistemi yavaşladığı için kabızlık görülür. Bunu ortadan kaldırmak için lifli gıdalar tüketebilirsiniz. Mide yanmalarınız için ise, doktorunuzun tavsiyesiyle antiasitler kullanabilirsiniz. Ayrıca bol bol sıvı tüketmeniz de kabızlığı önleyecektir.

9 – Duygularda değişiklik

Hormonlarda değişim olduğu için anne adayının duygu durumlarında da değişme görülür. Aşırı hassasiyet, kolaylıkla ağlayabilme, sinirlenme gibi belirtiler hamilelik belirtileri olabilir. Bazı kişiler gebeliğe ne kadar hazır olduklarını düşünseler de hormonların vermiş olduğu etkileşim yüzünden aşırı asabiyet gösterebilirler.

10 – Vücut ısısında yükselme

Hamilelik dönemindeki bayanların büyük çoğunluğunda vücut ısısı artışı gözlemlenir.

11 – Kiloda artış

Hamileliğin ilk belirtilerinden sayılmasa da hamileliğin 4. üncü  aydan sonra kiloda belirgin bir artış gözlenecektir. Kişiden kişiye farklılıklar gösterse de gebeliğiniz boyunca doktorunuzla birlikte yada diyetisyen eşliğinde beslenmenize de dikkat etmelisiniz.

12 – Tutunma kanaması

Gebeliğin ilk haftalarında adet kanamanızdan biraz farklı olarak az bir miktarda, açık renkte kanama yaşanabilir. Bu durum gebeliğin oluştuğu anlamına gelir. Buda hamilelik belirtileri arasında yer alır.

Tek tek açıkladığımız bu belirtiler sadece gebelik belirtileri olmayabilir. Kişinin yukarıda ki durumlara uyan başka sağlık sorunlarıda olabilir. Kesin gebelik tanısı için muhakkak bir uzman doktora gitmek ve  kan testi yaptırmak gereklidir. 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.