Havlıcanın Faydaları

13.07.2020
371
Havlıcanın Faydaları

Havlıcanın Faydaları

Havlıcan Nedir?: Zencefilgillerden, kök sapları baharat olarak kullanılan ıtırlı bir bitkidir. Doğu Asyada yetişmektedir. Anavatanı Hindistan, Güneydoğu Asya ve Laos’tur. Kök sapları baharat olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde “Alpinol’ ve “Alpinin’ gibi maddeler vardır. 3 m boyunda olan havlıcan beyaz ya da pembe çiçeklere ve mızraksı yapraklara sahiptir. Tıp ve mutfak alanında geniş bir kullanım alanı olan Havlıcan köksaplı bir bitkidir.

Havlıcanın Faydaları, Havlıcan Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Asya kökenli bu bitkinin kökü şifa kaynağıdır.

Yüzden fazla türü bulunan havlıcan bitkisi esas olarak Çin ve Hindistan dolaylarında yetişmektedir.

Kırmızıya benzer bir siyah rengi olan havlıcanın faydaları çoktur. Bir sürü derde devadır.

Kaynatabilirsiniz, ortaya çıkan suyu ile kulunç ağrılarından, romatizmal sızılardan, bedendeki diğer ağrılardan ve mide yanmalarından kurtulabilirsiniz. Şifa verir.

Yetişkinlerde en çok on gram tüketilirse beli güçlendirir ve gevşekliğini giderir. Çocuklarda ise en çok iki gram alınırsa altını ıslatmayı çözer. Tabi bunlar için havlıcan tozu ve şeker birlikte alınmalıdır.

Balgam sökücü özelliği ile rahat yemek yemeyi, nefes almayı ve öksürmeyi sağlar. Balgamın bağlandığı dokuya verdiği zararın önüne geçer.

Vücudun enerji almasını sağlayarak, cinsel gücü artırır. Yemeklerin, içeceklerin kolay bir şekilde hazmedilmesini sağlar. İştahız açılmasına neden olur. Ağızda oluşan kötü kokuların dağılmasını sağlar.

Tükürük bezlerinin hızlı çalışmasını sağlar, göğüs bölgesini yumuşatır, eklem yerlerindeki ağrıları dindirir. Giren yelin oluşturduğu tutukluğu çözer.

Mide gazlarının geğirme yolu ile çıkmasını engeller. Başka yollardan çıkmasını sağlar. Midede meydana gelen ekşimelerin önüne geçer.

Yaklaşık 3 gram havlıcan havanda dövüp temizledikten sonra, 50 gram süt ile halita edip günlük sabah vakti aç iken içilirse cinsel güce takviye olur. İdrar yollarındaki tutuklukları açar ve enfeksiyon oluşumunu önler.

Zaten en çok tüketilecek miktarı bir defada 5 gramı geçmemelidir. Havlıcan suyu iç organların sağlığını korur ve ufak tefek problemlerini giderir.

Kadınların regl dönemlerindeki akıntılarını düzenleyerek rahatlatır ve planlı hareket ettirir. Aklın güçlenmesini sağlayarak düşünme becerisini arttırır.

Önerilen miktarların dışına çıkıldığında kendiniz çözüm aramak yerine bir hekime başvurmalı ve tükettiğiniz miktarı zamanıyla birlikte doktora anlatınız. Doğru bilgi hayat kurtarır.

Havlıcan Bilinen Diğer Faydaları

 • İştah açar
 • Tükürük ifrazatını artırır
 • Göğsü yumuşatır
 • Vücudun güçlenmesini sağlar
 • Mide ve bağırsak gazlarını önler.
 • İdrar söktürür.
 • Havlıcan mideyi kuvvetlendirir.
 • Hava yutmayı önler,ağız kokusunu giderir
 • Romatizma ve gut hastalığının şikayetlerini hafifletir.
 • Grip ve soğuk algınlıklarında vücudun ısınmasını sağlar.
 • Baş Ağrısı ve baş dönmelerini dindirir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.