Hamdiye’ye Mektuplar 25 İyi ki varsınız,iyi ki sizi tanıdım

09.09.2018
20
Hamdiye’ye Mektuplar 25  İyi ki varsınız,iyi ki sizi tanıdım

Tarih:24 Kasım 2009 Salı 16:28:53

RE: Selam üzerinize olsun

Tarih:24 Kasım 2009 Salı 15:42:45
Selam üzerinize olsun

Saygıdeğer hocam nasılsınız inşaallah iyisinizdir. Hocam öğretmenler gününüz kutlu olsun.
Rabbim ilminizi ve ömrünüzü bereketlendirsin, sizin ilminizden bütün öğretmenleri de nasiplendirsin inşaallah. Bizlere de sizden aldığımızın hakkını vermeyi, layık olmayı nasip etsin.

Hocam duamda 41 güne 4 gün kaldı. İyi geçtiğini söyleyemem, aslında olumlu ya da olumsuz yaptığımız her şey doğal olarak kendi sonuçlarını oluşturuyor. İşin acı tarafı bile bile yanlışa düşmek. ben toparlanmaya çalıştıkça diğer insanların olumsuz etkileri artıyor. Daha doğrusu dışardan etkiyle kendi eksiğimi fark etmeye başlıyorum. Şunu çok iyi anladım; yaşadığımız olaylar, yani bizi üzen, yakan herşey aslında nefsimizeymiş; yanan oymuş. belkide yaşadığım onca şok uyanmam içindi. Uyandım mı bunu da davranışlarımdan anlayacağım değil mi?

Daha sakin bir yapıya sahip olmalıyım; en önemli eksiklerimden biri bu. Bu geçen dönemde şöyle hissettim. Sanki dalga gibi, kademe kademe açıldım. Şimdi de yapayalnızım, kendime doğru çekilmekteyim. Neden bilemiyorum ama öyle hissediyorum.

Hani mahşerde denecek ya herkes tapındığının peşinden gitsin. Şimdi de öyle değil mi, hayatımız. Belki tam takvalı yaşayabilseydim, onlar için bir şeyler yapabilirdim. Ne kendimi kurtarabiliyorum ne diğerlerini. Bu çok acı.

Rasulullah’a deniyor ya ’’eğer onlara kaba davransaydın yanından uzaklaşır giderlerdi.’’aslında her şeyin cevabı var; bilgi her yerden geliyor. İçten ve dıştan. Diyorum ki kendime; iyi de sen bunların neresindesin. Haddi aşmaktan, nankörlerden olmaktan Allaha sığınıyorum.

Hocam iyi ki varsınız… İyi ki sizi tanıdım. Allaha hamd olsun. Allah sizden razı olsun; yaratığı mahlûklar adedince…
Siz gerçek bir öğretmensiniz. Sizi çok çok çok seviyorum, şükürler olsun.

Allaha emanet olun

Hamdiye hanım; selam üzerinize olsun.
Öğretmeler günümü kutlayan ilk üçtesiniz. Yedi evladım bir eşim varken, onca arkadaş, akraba ve dostlar içinde ilk üçe girdiniz. Teşekkür ederim.
Sizinle yazışmayı özlemiştim.

Yazdığınız mektubu döner bir kere, bir kere daha okursanız görürsünüz ki hikmet ve belagat olarak olağanüstü olduğunu görürsünüz. Tanıştığımız günlere döndüğünüz taktirde aradaki fark bariz olarak ortaya çıkar. İşte Allah’a yönelmenin farkı burada gizlidir. Hani bir söz var ilk bakışta kimse hakkını tam veremez. Arif olunmadıkça gerçek değeri belli olmaz…
’’Önce can / sonra canan’’
Kişi yalnız doğar, yalnız ölür. Rahimde ne kadar sıkıntı çektiğini ve doğum anındaki ölümle kalım arasını kimse bilmez, bilemez… Ölürken de rabbiyle beraberdir. Yanımızda su verenimiz olsa bile çekilen bizi ilgilendirir. Anlatamayız, anlayamazlar. Gelen melek cehenneme mi cennete mi yöneliktir. O nedenle ölünün yüzüne bakarlar arifler. Gülümsemişse, aydınlık bir yüzle gitmişse, kurtuldu derler.
Korku izi varsa eyvahhhh…

Sizin de bu yakınlaşmalarınızda kendinize dönmeniz esastır… Hele kendiniz bir huzur bulun, rahatlayın sonra başkalarına faydalı olmaya, sıkıntılarına tecrübelerinizle çare bulmaya çalışırsınız. Kendine hayrı olmayanın kime ne faydası olacak ki.

Hayat çok yönlü olduğundan, dertler de çareleri de sınırsız. O halde kat etmemiz gereken çok yol var, çözmemiz gereken çok problem var demektir.

İnsanların büyük bir çoğunluğu dünya cehenneminde yaşar da farkında olmaz.Çünkü imanın ve ibadetin güzelliğinden,dünya cennetinin imanda ve ibadette,Allah’a yakınlıkta olduğunun farkında değillerdir.Mescidin bir köşesinde hakk’a yakın olan bir canın huzurunu,dünyanın hangi sarayında,hangi evinde bulabilir ki insan..Ama çoğunluk bunu bilmez..

Bir söğüt gölgesinde geçici konaklama yapmış bir ebedi yolcu, seyyah olan insanoğlu sürekli yolcu olduğunu unutur, bağlanır (bazı geçici şeylere) ve ayrılırken de ciğeri sökülürcesine acı çeker…

Yapmakta olduğunuz zikrinize gına (doygunluk) oluştuğunda yeniden arayın..En çok sıkıntısını çektiğiniz alanda çare olacağını umut ettiğimiz bir başka zikirle yardımcı olalım…

Sevginizin Allah muhabbetinden kaynaklandığını biliyoruz, aynı derecede karşılığının olduğunu bilmenizi istiyoruz.
Mübarek bayram öncesinde sevindirdiniz.
Allah da sizi sevindirsin.

Selam es selame

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.