Evlenemeyen Kadınlar İçin Evlilik Duası

19.02.2021
1.557
Evlenemeyen Kadınlar İçin Evlilik Duası

Evlenemeyen Kadınlar İçin Evlilik Duası

Dua Kategorimizde günün Duası ” Evlenemeyen Kadınlar İçin Evlilik Duası “ Türkçesi ve Arapçası ile aşağıdadır, Allah dualar ınızı kabul etsin.

Evlenme duası İslam tarihinin en eski dualarından biridir. Bu çok etkili dua vesilesiyle hayırlı bir kısmete kavuşan ve kendi yuvasının sahibi olan çok sayıda mümin bayan bulunmaktadır.

Evlenme duası Kuran-ı Kerim’in İsmi Azam’a yer veren 3 ayeti ile Allah’ın güzel isimlerinden 3 Cemal veya Kemal esması ile okunmaktadır.

Bu yazımızda pek çok hayırlı neticenin alınmasına vesile olan evlenme duası hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

İşte evlenme duasını sözleri ve duanın okunma adabı üzerine ayrıntılı bilgiler

Evlenme duası öncesinde yapılacaklar nelerdir?

Büyük İslam alimleri evlenme duası okuyacak kişilere dua etmeden önce yapılması gerekenler konusunda şu tavsiyelerde bulunmuşlardır:

 • Evlenme duası Kuran ayetlerine dayanan bir niyaz olduğu için dua öncesinde mutlaka abdest alınmalıdır.
 • Dua etmek için sessiz ve sakin bir ortam tercih edilmelidir.
 • Evlenme duası okunduğuna dair başka insanlara bilgi verilmemesi daha hayırlı olacaktır.
 • Duanın okunacağı günlerde küçük de olsa bir miktar sadakanın verilmesi duaya olan icabeti artıracaktır.

Ayrıca büyük alimler bu sıralananlar dışında dua etmeden önce dört rekat nafile namazı kılınmasının da faydalı olacağını buyurmuşlardır. Ancak evlenme duası öncesinde abdest almak zorunlu iken nafile namazı kılmanın kişinin inisiyatifine bırakıldığını da ifade etmekte fayda vardır.

Evlenmek için duanın makbul kabul edildiği zamanlar

İslam dininde bir mümin dilediği her an Allah’a el açıp dua edebilir. Bu hususta herhangi bir kısıtlama yoktur. Sadece dikkat edilmesi gereken nokta dua edilen vaktin kişinin kendisini rahat hissedebileceği ve içten dua edebileceği bir zaman olmasıdır. Ayrıca dua edilen yerin temiz olması da önemlidir.

Ancak duaların daha makbul kabul edildiği ve dualara icabetin güçlü olduğu hayırlı zamanlar da vardır. Bu hayırlı vakitlerde dua etmek inşallah daha faydalı sonuçların alınmasına vesile olacaktır.

Evlenme duası için en hayırlı kabul edilen vakit perşembe geceleri yatsı namazı sonralarıdır. Bu vakitte yapılan evlilik dualarının inşallah daha güçlü biçimde kabul gördüğüne dair pek çok büyük alimin beyanları vardır.

Perşembe geceleri dışında kandil geceleri ile bayram sabahlarının da evlenme duası için makbul zamanlar olduğunu ifade etmek gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. canpare dedi ki:

  Dua nerde

  1. admin dedi ki:

   Kuran-ı Kerim’in İsmi Azam’a yer veren 3 ayeti ile Allah’ın güzel isimlerinden 3 Cemal veya Kemal esması ile okunmaktadır.
   Bu şekilde Siz tespit edeceksiniz.. Hayırlı günler
   Alparslan Bayram
   Admin

tr Turkish
X