doğru söylemek

17.03.2019
9
doğru söylemek

doğru söylemek

*Selamun aleyküm. Ben sürekli araştırdım. Kendimi daha iyi hayırlı, yararlı bir insan olmaya gayret için ne yapmalıyım diye… Astroloji haritama bakan bir hanım harita yıldızlarıma göre bana esmalar verdi. El Kaviyy117, el Kebir 232, el Kuddus170, el Melik90, el Vali47, el Müteâlî 551…21 gün oku dedi. Tabi Celal Cemal Kemal sıfatlarına dikkat eden ve buna göre dua tavsiye eden bi hanım efendi idi.

Bu 21 gün bittikten sonra tekrar üç kere yirmibir günlük esmalar verdi. Ben okudukça işlerim daha iyi oldu, gerçekten iyi geldi. Hayatıma olumlu etkileri çok oldu, doğru söylemek gerekirse… Sonra bazı problemlerden dolayı ara vermek zorunda kaldım. Aradan 8 ay geçti bu sefer korku başladı bende. Bu sefer de korku için de farklı dualar yine 21 günlük verdi başladım ilk 21 gündeyim.

Fakat ismin de etkisi olduğunu değerli bir hocanın yazısında okudum aslında isim soyisim de etkili imiş böyle bir ilim de varmış.

Ben hayatım boyunca okul, dershane, sınav, mülakat, kurs girmediğim mücadele, etmediğim hiç bir şey kalmadı. İstediğim tek şey helal yoldan para kazanmak ve hayırlı bir yuva kurmak evlenmek ama elimi neye atsam kuruyor. Hiç bir şey yapmak istemiyorum. Çok çaresizim. O kadar çalışıp didinmeme rağmen bir iş bile bulamıyorum. Bulduğum işte de maaşımı alamıyorum ya da işten çıkarılıyorum. Danışmanlık almak istiyorum. Kişinin isminin kaderine etkisini de çok merak ediyorum, bu konu da bilginiz varsa beni bilgilendirir misiniz?

Selam es selame isimsiz kardeşim. Hatta cinsiyetini bile belli etmeden isim ve soy isimden anlam çıkarmamızı dileyen azizim.

İnsan bu âleme kendini aramaya, yani rabbini bilmeye gelmiş. Nefisini bilen rabbini bilir buyurmuş, efendimiz. Kuran kişiye kendini anlatır. Kişi kendini zatiyle ve sıfatıyla birlikte ancak anlayacağı için kuran hem nefisleri hem âlemleri, yaratanın dilinden anlatır. Resulüne, indirdiği kitabı kullarına merhametinden dolayı bildiren rabbimize hamdolsun. Sık sık okumak gerekir ki kendimizi tanıyalım, çevremiz hakkında, çevreyi yaratanın dilinden bilgilenelim.

Allah kuluna diğer kulları ve sıfatları ile imdad edip lütfettiğinden adımızı koyan da dolaylı gibi görünse de  doğrudan rabbimizdir. Elbette adımız bizim kimliğimizi yansıtır. Sıfatlarımıza göre şekillenir, isimleriniz. Soyadımızın, hatta soyumuzun genlerinin de bizi biz yapan etkileri var biliyor olmalısın. Ancak hiçbir şey tek başına bizi biz yapan ögeler değildir. Her şeyden birşeyler alır bir küll kişilik oluştururuz. Esmaların zahire yansıyan hayaliyiz, ancak geçek sanılan(zannedilen) hayalleriz. Kendimizi gerçekmişiz gibi algılamamız istenmiş, yaratan tarafından. Durmadan değişen şenlerimiz nedeniyle coşkun akan ırmaklar gibiyiz ki hiç bir ırmak kendini tam idrak edemez. Çok ileri gitse tefekkürde, idrak edilemeyeceğini idrak edebilir.

Mademki yaşamaya devam ediyorsun, rızıklanıyorsun hiç telaşlanmaya gerek yok, nasıl vakti geldi diye ana rahmine düştün bu günlere geldinse, geleceğe de seni bu günlere getiren götürecek. Varsa kaderinde ev bark edinmek, eş dost ve çor çocuk sahibi olmak, ille de olacaktır. Yoksa, senin debelenmen, oluşturmak için kendini yerden yere vurman sonuç getirmeyecek. Namazlarını kıl, yaratanına duadan kalma. Ancak ettiğin dualardan, zikirlerden sonra tevekkül ile gelişmeleri bekleyecek kadar sabrı da öğren. Her gün yepyeni bir gündür. Yeniden hayata gelmiş gibi yeni günün getirdiklerini kabullen. İtiraz ettiğinde canın yanar. Rahmet yağıyorsa maşaallah ne güzel de, tadını çıkar. Güneş varsa en güzel kelimelerle günü ve güneşini selamla. Kim karşına geldiyse eğitmenin gibi bil. Ne verecek diye özenle dinle, dediklerini hikmet penceresinden bakarak düşün. Ve bir isteyen olursa istediğini elden geldiğince yerine getir. Acıkmadan yem, susamadan içme, yorulmadan dinlenme. ZİKRE İLK ADIM yazımıza bir göz at istersen. Umarım aradıklarından bazıları oradadır. Selam es selame

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Anonim dedi ki:

    Mühteşem. Hocam, ellerinize sağlık. Siz hep yazın, yazılarınız ilaç bu hasta yüreklere. Selam es selame.