Değişimlerim, gelişimlerim

08.12.2016
333
Değişimlerim, gelişimlerim

Değişimlerim, gelişimlerim

human46-1Hayırlı cumalar Hocam;

Afiyettesinizdir inşaallah. Allah sizi başımızdan eksik etmesin, sağlık afiyet versin, işlerinizi ve hizmetlerinizi kolaylaştırsın, dua ve dileklerinizi tez kabul buyursun.

Sizinle ve yazılarınızla tanıştıktan sonra, zikire başladıktan sonra neler değişti/değişmedi fırsat bulunca size özetleyeceğim demiştim. Aşağıda özetlemeye çalıştım. Bunu yapma amacım değerli emeklerinizi boşa çıkarmamak için müdahale etmeniz gereken yanlışlarım, eksiklerim varsa bilmeniz ve takip edebilmenize fırsat sağlamak. Malum, uzaktan uzağa yazışarak bana diğer arkadaşlara emek harcıyorsunuz…

  1. Farklı bölgelerde ihtilaçlar oluyor. Genelde farklı yerlerde kısa süreli ihtilaçlar. İhtilaçnameden nedir diye bakmaya bile fırsat olmuyor. Zikire başladığımda sağ bacağımda oluşan şiddetli ihtilacı sizinle paylaşmıştım. Cemale vuslat müjdesi buyurmuş, beni sevindirmiştiniz. Bu ihtilaç artık çok nadiren oluyor. Çok tekrar eden ihtilaçlarım genelde göbek altı/kasık arası (ortada bir nokta sağda veya solda değil) ve sol gözümün altı, bazen üst kapağı. Zikire başlamadan önce de göbek altı ihtilacım olurdu. Sağ gözümün altı sık sık ihtilaç ederdi. Yorgunluktan sanırdım. Ama yazılarınızı okumaya ve zikire başladığımdan beri farklı farklı bölgelerde seğirmeler var. Yorumlamakta geç ve yetersiz kalıyorum.
  1. Namazda oturuşumu daha doğru hale getirdim. Eskiden sağ ayağımı dikip onun üstüne otururdum, sol ayağım altımda sağa yatık vaziyette boşta kalırdı. Şimdi biraz daha sol ayağımın üstüne oturabiliyorum. Namaz kılış tarzımı değiştirdim. Tekbirleri hareket halindeyken yapmıyorum. Celal-cemal davet eden hareketlere karşı namazda da günlük hayatta da duyarlı ve dikkatli olmaya gayret ediyorum. Sabah evden çıktığımda servise kadar yürürken okuduğum dualarım ayetlerim kısa salâvatlarım vardı. Artık içinde Allah ismi celil-i geçenleri okumuyorum. Bunu bir süre yadırgadım ve alışmak zaman aldı. Artık böyle fırsatlarda çaktırmadan sağ elimi kalbim üzerine götürüp işaret parmağı efaliyle zikrimi okuyorum, tabii abdestliyken, buyurduğunuz üzere.
  1. Evde kıldığım ve zaman olarak daha müsait olduğumda secdelerimde Yunus (a.s)’ın duasını üç kere okumaya gayret ediyorum. Vakit ve gece namazlarına ilaveten tavsiyeniz üzere her gün kuşluk (duha) namazı kılmaya başladım (Daha önceden düzensiz olarak bazen hafta sonları kılardım kuşluk namazını). Namazlar sonrasında “ya latiyfun ya latıyf” arınma zikrini az da olsa yapmaya gayret ettim. Çok şükür aksattığım olmadı. Fakat bazen yorgunluktan neredeyse uyur vaziyette okuma yaptığım oluyor.
  1. Yedili devri ala ile sağ devri yapıyorum. Evkat çizelgesini göndermeniz ve devri kamer saatinde yapmamı buyurduğunuzdan beri öyle yapıyorum.
  1. Kış döneminde olduğumuz için üç namaz vakti iş yerinde geçiyor ve vakit araları dar. Duha namazını da iş yerinde kılıyorum. Zorlandığımı itiraf etmem lazım. İş yerinde namaz kılmamı engelleyen biri veya bir durum yok çok şükür. Yapacağım işi genelde kendim veya ekip olarak planlayıp uyguladığımız için ne zaman başlayıp ne zaman ara vereceğimize genelde kendim karar verebiliyorum. Fakat bu kez iş ve ibadet için ayırdığım zamanları düzenlemekte zorlanıyorum. Vicdanen rahatsız olduğum oluyor. Namaz sonrası tembihatlarını ve dualarımı çoğunlukla terk edip onların zamanını zikir için kullanıyorum. Zira hareketlere dikkat ederek kıldığım namaz birazcık daha uzun sürüyor. Mescidde vakit başıysa cemaatle namaz kılınıyor, birileri çıkıp gönüllü imam oluyor. Ben bazen hızlı davranıp doğru hareketlerle namaz kılmak için cemaatten önce kendim başlıyorum namaza. Çok tepki çekmedi ama kendim rahat edemedim, namazımda huzursuz oldum. Denk gelirse cemaatle de kılıyorum.
  1. Rüyalara gelince; gecelerim genelde rüyasız. Ya da gördüğüm an uyanıp aklımda tutmaya çalıştığım rüyayı sabah uyanınca hatırlamıyorum. Hatırladığım ve tekâmülüm ile ilgisi olabileceğini düşündüğüm rüyam olursa sizinle paylaşıyorum, lütfedip yorumluyorsunuz. Kendine zaman ver buyurmuştunuz, ben de bekliyorum aceleye gerek yok. Rüyaların netleşmesi zaman alabilir, arınmam gereken kirlerim çok…
  1. En büyük eksiklerim Kur’an ve meal okumayışım. Bunu çok aksattım. Her gün 1–2 sayfa okuyordum bir ara. Zaman zaman okuyorum ama devamı gelmiyor. İnşaallah bunu da bir düzene koyacağım.
  1. Zikirlerle ilgisi var mıdır bilmiyorum ama sanırım bir aydır statik elektrik yüklüyüm. Dokunduğum yer/kişi ile birlikte çarpılıyoruz ufaktan.
  1. Namazlarım az da olsa daha huzurlu daha ihlâslı desem sanırım doğru olur eskiye nazaran. En önemli beklentilerimden biri bu aslında. Bu yolda daha çok mesafe katetmem lazım.
  1. Yazılarınızı okudukça bazı katı fikirlerimde esnemeler oldu. Ev için kredi çekme, kısırlık sorunum için tüp bebek tedavisi alma gibi. Daha önce bunları ilahi takdire isyan içerir gözüyle bakıyordum. Hala tam aşmış değilim ama daha esnek düşünebiliyorum. Tüp bebek tedavisi almayı zaten istemesem de planlamıştık eşimle. Kredi çekip ev alma konusuna da artık daha ılımlı bakıyorum. Yönlendirmeleriniz benim için çok önemli. Ama mürid-mürşid ilişkisinin gereği olan, mürşidime (Size) tam teslimiyet konusunda kendimi çok sorgulamam lazım gerektiğini, hatta işin çok başında olduğumu anladım. Ama bu konuda da gelişmeye çalışıyorum desteğinizle.

Saygılarımla ellerinizden öperim.Selam es selame

faviconAyhan Bey;

Allahın selamı üzerinize olsun; size da hayırlı cumalar. Şükür sağlığımız yerinde. Alışılagelmiş hastalıklarımız var, grip bizi de ziyaret ediyor ancak ’hastalık sağlığın sadakasıdır’ deyip tedavimizi yaptırıp halimize şükrediyoruz… Sağlık haberleriniz almaktan ve manevi çalışmalarınıza elden geldiğince devam etmenizden memnuniyet duyduk. Allah yardımcınız olsun…

Rahmetli hocam, ne zaman zorluklarımızdan, geciken tecellilerden şikâyet edecek olsak,’hikmette aceleye yer yoktur. Acele şeytandandır,’derdi… Allah teala hayır duaları geç kabul eder, muradı; daha çok isteyelim, daha çok versin içindir. Şer duaları ise çok çabuk kabul eder, fazla okumadan, duanın etkinliğini artırmadan, belirtilerini zahir eder ki, tehlikeyi sezelim, fazla okuyup ortalığı kıyamet yerine çevirmeyelim diyedir. Zahirde de biliriz ki yıkmak kolay, yapmak zordur.

İhtilaç ilminin sizde gelişmesi için henüz bir çalışma yapmadık. Şu ana kadar olan gelişmeleriniz zikir ehli olmanızdan kaynaklanıyor. Düzenli namaz kılan sıradan müminlerde bile sizdeki kadar ihtilaç oluşur, ancak birçoğunun ne anlama geldiğini ekseriyetle bilemezler.

Halkın tecrübelerinde, sol göz üst kapağının hiç iyi gelmediği; sağ avuç içi kaşınınca eline para geçtiği; sol el avuç içinden haber alındığında masraf (harcama) yaptığı tecrübesi vardır o kadar. Diğerlerini bilen nadirdir… Arınma duanız tamamlanıp birkaç kırk daha yaşadıktan sonra inşaallah’ el habir ve el âlim’ esmalarını talim edersiniz… Maksat hâsıl olunca hem ihtilaçlarınız hem rüyalarınız sıklaşır, çeşitlenir, aydınlanır.

Namazın en doğru kılınma şeklini efendimiz uygulamalarıyla gösterdiği gibi, özellikle dikkat edilecek hususları da hadisi şerifleriyle ayan beyan bildirmiştir. Sahih-i buharı’nın namaz bölümünde yeterli bilgi vardır. Namazda ve diğer farzlarda her davranışın, hareketin bir hikmeti olduğu malumunuzdur. Olmazsa olmaz kurallardır. Nasıl hesapsız, düzensiz hareketlerle teknik aletleri kullanıp sonuç alamazsak, şifreyi yanlış girerek neticeyi elde edemezsek namaz ve diğer ibadetlerde öyledir. Giderek kuralları doğru uygular hale gelmenizden memnun olduk… Gayretin neleri sağladığını günümüzde bilmeyen yok gibidir. Vücut geliştirenden uçuk kaçık spor yapanlardan bunu anlamak mümkün. Çalışınca neler başarılıyor, çağın ilerlemelerinden belli.

Çok daraldığınızda, zaman ve yorgunluk hallerinde, sünnet namazları yerine farz olan zikirlere zaman ayırın. Farz namazınızı kılın, hemen zikirlerinize geçin. Ama zikirlerinizi asla aksatmayın. Unutmayın her yeni gün bir yeni başlangıçtır. Yumurtanın üstünden birkaç saatliğine kalksa anaç tavuk, yumurtalar cılk olur. Yavru elde edilemez. Şart olan Aralıksız 21 günü tamamlamaktır. Zikir de böyledir. İşler kolay olsaydı, başaranlara o yüksek payeler verilmezdi.’her zorluğun ardında bir kolaylık vardır.’ Herkesin uğrak yerinde define aramak beyhude çabalamaktır.

İş yerinizin namaz kılmanıza uygun olması ne büyük bir nimet. Sağ devirlerinden asla fedakârlık etmeyin. Allah yolunda 72 bin perde var. Sayısız tehlikelerle yol kesicilerle dolu… Sizi o devirler bilip bilmediğiniz her tehlikeden düzenli biçimde koruyacak… Nefsiniz biraz bunalır, günaha iştiyak ve özlem duyar, böyle yaşamaktansa öleyim daha iyi der de ölürsen öl deyiversen, kendine gelir.

Fırsat buldukça oruç tutmanızı, nefsinizi açlıkla tehdit edip hizaya getirmenizi salık veririm. Nefis ancak açlıkla terbiye olur, bir de sağ devriyle… Elli vakit namaz kılsan kılı bile kıpırdamaz.

Namaz sonrası tespihatın yerine zamanın daraldığında zikirini yapman isabetli bir karar. tespihat da zikirdir. Ne fark eder. Allaha karşı sorumlusun şeriat ehline değil. Kınanmaktan korkarsan bu yolda yürüyemezsin. Toplumda adın deliye çıkmadıkça veliye çıkmaz. Eller ne der’i bırak, Allah ne der, de.

Cemaatle namaz kılmak zikir ehli için zorlaşır. Hızlı kılan olduğu gibi vaktini çalanlarda olur. Rahmetli hocam bana maksat hâsıl oluncaya kadar ibadetlerini gizle demişti… Cemaate denk düşünce katılır, ekseri tenha mekânda, özenle kılmaya çalışır, namazımı ailemden bile saklardım… Senenin 200 gününü oruçlu geçirdiğim zamanlar olur, çoğu zaman mesai arkadaşlarım oruçlu olduğumu bilemezdi. Namazımdan zaten haberleri olamazdı. Eve dönünce bazı vakitleri kaza ederdim. Çay dediklerinde iştahım yok der geçiştirir, sigara deyince bırakmaya çalışıyorum derdim.

1970 li yıllarda oruç tutan, namaz kılan devlet memuruna iyi gözle bakılmaz. Ya alay edilir yahut gerici damgası ile takibe alınır, çoğu zaman soruşturmalarla sürgünlere uğratılırdı. Otuz yılda 22 yer değiştirdim. Üstelik on yılımı bir okulda tamamladığım halde. Yirmi yılda 21 yer değişikliğine uğratıldım… Sebebi hiç bir siyasi dayanağa sığınmadım. Hakk dedim… Al öyleyse, sana zulüm müstahak dediler…

Kuran okumaktan asla vazgeçmemelisin… Ayrıca Abdülkerim Ceyli’nin İnsanı kâmil’ini okumalısın. Statik elektriğin zikirle bağlantısı vardır. Sağ devri bir Kutup’u oluşturur. Sol devri diğer kutbu.

İnsan vücudu bir umman kimyadır, fiziktir, hakikat deryasıdır. Evrenin dürülü halidir… Evrenin insan şeklinde olduğunu iddia edenler var. İnsan bedeninin belden aşağısı yedi yer yani dünyaları, göbek hizası baş bölgesine kadar yedi göğü yani semayı, baş bölgesi arşı temsil eder… Bütün beden, evreni yani kürsiyi temsildir.

Zihnini esnek tutmazsan tutsak kalırsın. Hiçbir şeye olmaz olamaz deme. Olmaz / olmaz. Yaratan kayıt altına alınmaz. Fizik yasalar dünya ehlinedir. Allah yolunun yolcuları, zikir ehli, metafizik yolcularıdır. Melekût âlemine karışıp miracı yaşamayınca sidreye varılmaz. Sidreyi geçmedikçe rabbe ulaşılmaz. Selam es selame

human46-1SelamunAleykum hocam

Daha iyisinizdir inşaallah. Kandiliniz mübarek olsun… Birkaç konuda yardımınıza ihtiyacım var: Birincisi, yine ihtilaçnamede Kasık uyluk diye bir kısım var, neresi olduğunu anlayamadım:

“…Kasıktan diz kapağına kadar bacaklar: Sağda cemale vuslat Solda taşıta binmek

Kasık uyluk: Sağda rızık; Solda yolculuk…” şeklinde geçiyor. Kasıktan diz kapağına kadar bacağın ön tarafı, “kasık uyluk” ile de bacağın arka tarafı mı kastediliyor? Tarif edebilirseniz ona göre işaretleyim resim üzerinde.

İkincisi, kısa bir rüya görmüştüm dün sabah. Dün sizi daha fazla meşgul etmeyim dedim o yüzden şimdi paylaşmak istiyorum:

Rüyamda saflar halinde bir mescid / camide namazdayız. Sanki cuma namazının sünnetini kılıyormuşuz gibi saflar dolu ama herkes bireysel olarak namaza başlıyor. Sağımdaki kişi ben daha ayakta iken secdeye varıyor ama bir bakıyorum sol ayağını benim secde bölgeme uzatmış. Ben nasıl secde edeceğim oraya diye düşünüyorum. Sonra ayağı çekiliyor geri. Gözüm ona kayıyor çünkü secdeden kalkarken ve kalktıktan sonra öne arkaya çok fazla sendeliyor düştü düşecek. Kolundan tutup dengesini bulmasına yardım ediyorum. Sonra namazıma dönüyorum ama “ee n’oldu gitti benim namaz” gibi düşünüyorum. Ön safta sol çaprazımda da benzer bir yardımlaşma sahnesi gördüğümü hatırlıyorum. Hatırlayabildiklerim bunlar. Müsait olduğunuzda yorumlayabilirseniz sevinirim.

Diğer bir konu da “Muhtereme mektuplar” yazışmalarını yaptığınız kardeşimiz ile ilgili. Belli ki maddi yönden sıkıntısı var. Siz de uygun görürseniz kardeşimizin vereceği bir banka hesap numarasını, bir sonraki yazınızda yayınlarsanız maddi durumu müsait kişilerden yardım edebilen olur belki. Ben yorum olarak yazayım dedim ama sonra pek uygun olmadığını düşündüm. Size danışmak istedim.

Bu sabahım çok çok güzel geçti hocam. Rabbimizin lütufları o kadar güzel ki. Sabaha doğru oruç tutmak niyetiyle sahur yapmıştım ama rabbimin başka bir ikramı, nimeti nedeniyle oruca niyet edemedim. Yine de sabah namazım çok huzur doluydu, sonrasında zikrimi yaparken coştum, ağladım, başka zaman zikrimi zor yaparken bu sefer hem zikrimi okudum dilimle hem de zihnimden dualar ettim af için, vuslat için, bütün tanıdıklarım, ümmeti Muhammed (sav) için. Rabbimin lütufları, sizin vesilenizle… Emekleriniz boşa gitmiyor inşaallah.

Ellerinizden öperim… Kandiliniz Mübarek Olsun…

faviconAleykümselâm aziz arkadaşım;

Sizin de Kandiliniz mübarek olsun… Kasıktan dize kadar demek, bacakların vücuda birleştiği noktadan dizlere kadar olan bölümdür, önden tarif ediliyor. Bu bölgeden hayatım içinde çok ihtilaç aldım, doğruluğunu sayısız kere onayladım…

Kasık, buradaki ifadesi ile bacakların vücuda bağlandığı noktanın cinsel organlara yakın iç kısmıdır. Sağda, solda mihir diye geçer. Hem kız hem erkek evladım olduğunda, daha eşim bile hamile olduğunu bilmezken, müjdelenmiştim. Üstelik birçok çocuğumuz olduğundan defalarca bu ihtilacı da test etmiş olduk. Sağda kız, solda erkek evladının olacağını, ana rahmine düşer düşmez bildiren bir ihtilaçtır.

Kasık uyluk ise, bacakların vücuda birleştiği yerin dış tarafıdır. Yine bitişme yeridir. Ama dış kısmıdır. Sağ bacakta en sağ nokta sol bacakta en sol noktadır. Allah teala rüyanızı hayırlara getirsin. Namaz kılarken bazılarının namazdaki durumunu düzeltmeniz, zikirlerinizle başkalarına da yardımcı olduğunuz, toplumun gidişatına etki etiğiniz, veli yani müminlere yardım eder makama terfi ettiğiniz anlamına gelir.

Cemiyeti düzenleyenlerden, hayra yönlendirenlerden oldunuz demektir, inşaallah. Sizin gibi zikir ehli çoğaldıkça toplum daha İslami ve ahlaki davranır hale gelecektir… Dua erlerine ne çok ihtiyacımız olduğunu gösteren bir işarettir. Allah yaptıklarınızın ecrini tez ve gani sıfatından versin inşaallah. Muhterem için ne güzel düşündünüz ama yanlış olur kanaatindeyim…

İnşaallah bütün sabahlarınız, seherleriniz giderek bu seheriniz gibi olacaktır… Kirlenmek nasıl zaman içinde olduysa arınmakta öyledir. Zaman alır. Güzel günler yakındır inşaallah.

Küfrün üzerimizdeki baskısı çok şiddetli olmakla beraber göklerin kapıları İslama açıldı. Gerisi zaman içinde kesin zaferler olarak gelecektir. Selam es selame

Nur-u tevhitten murat, ilmi-ledün dür
İşlenen efal sırrına, Hikmetullah dediler
Efal-esma bilgisine, marifetullah denilir
Yapılan tecelli edince, adı hakikat oldu.

Tevhit-i nur-u Muhammed’den, şeriat oldu
Musa Zühal’de, Davut Merih’te, İsa Utarit’te
Oldular tevhit; Muhammed Zühre’de oldu
Bu yüzden, Zühre cümle tevhitleri bozdu

Görülen nurların vahyinden kur’an oldu
Muhammedin vücudu levh-i mahfuz oldu
Sıfatullahta nur-u tevhit onu hıfz etti
Bu ilimden tecelli, makbul şeriat oldu

Ey aziz, sakın hayrette istifrak olma
Hakikat budur, gayrinde Allah arama
Hikmetullah böyle, başka gerçek arama
İlahi ihsandır, halka eyle yardımı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.