Ceza ile ÖDÜL

13.07.2020
62
Ceza ile ÖDÜL

Ceza ile ÖDÜL

Ceza (1/3 -2/3) ÖDÜL

Yazıya yorumdur…

Kur’an’da ceza kelimesi üçte bir, Mükafat üçte ikidir.

Gazabın yaratılması da rahmete binaendir.

Esasta gazap diye bildiklerimiz, bizi rahmete yöneltmek için şefkat tokatı niteliğindedir.

Maksat üzüm yemektir. İyiliğe karşılık on ile yedi yüz katı mükafat, kötülüğe bire birdir karşılık.

O da bir daha yapmamayı sağlamak, daha kötü hale düşmeyi engellemek üzere. Burası sınırdır, dikkat! kendine zarar vereceksin hatırlatmasıdır..

Bak hele besmeleye. Hikmetullahta tecelli son söylenenden başlayarak işlediğinden, en sona rahim ismi konulmuş ki sırf rahmettir. Sonra rahman tecelli eder. Kemal isimdir. Terbiye ile mükafat bir arada. Ve sonra yeterince eğitilmiş kula sunulan, Allah ta bütünü seyir hedeflenmiştir. Yaratan nasıl rahmetle dopdolu olmasın ki. Yaratan kendisi, yarattığı kendinden, kendi varı. Eseri.

İnsan yazdığı şiiri boşa götürür mü. Ressam yaptığı resmi yırtar mı. Kıyas olunmaz ama izah etmenin başkaca bir yolu yoktur.

Bir seferinde Hz. Resulü Kibriya’nın yanında bir kadın çocuğunu öpüp kokluyordu. Efendimiz yanındakilere; sizce bu kadın çocuğunu ateşe atar mı diye sordu.

Atmaz; ya Resulullah dediler. Allah o kadından çok çok çok rahmet sahibi değil mi; diye buyurdu.

Evet efendim; dediler.

O halde; Cenabı Allah kullarını ateşe atmak istemez; ancak onlar kendi kendilerini ateşe mahkum ederler; dedi.

Mealen yazdım .Kelimeler bire bir olmayabilir. Ancak anlamı böyledir. Evet insan küçük bir fark ile cennete yada cehenneme gider. İman eden herkes ille de cennete gideceği halde, bundan imtina eder de aksini kendisine kader kılar. İlahi taktir nedeniyle. Yaratılışı gereği demir gibidir. Ateşe girmeden şeklini değiştirtmez. O nedenle, cehennem de onlar için rahmet niteliğindedir. Uzun oldu ama iyi de oldu. Öyle değil mi efendim. Bakın bir cümlenizle bizi nasılda tahrik ettiniz. Saygılarımla.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Anonim dedi ki:

  EY SEVGILI❤SIZI COX SEVIREM COX❤ ODULUM SIZE RASTLAMAK ,FAYDALANMAK OLDU… SUKURLER OLSUN RABBIME….EMANETIMSINIZ RABBIME????

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   teşekkür ederim..selam ve dua ile sağlık afiyet içinde verimli bir ömür dilerim.selam es selame

 2. Anonim dedi ki:

  ALLAHIN RAHMETI BEREKETI SELAMI UZERININIZE OLSUN EY SEVGILI❤ MEHERREM AYI VE AMELLERI HAKKINDA SIZDEN BILGI ALMAK ISTERIM. INTERNETDE BILGI COXDUR. SIYELER VE SUNNULERIN BIR BIRI ILE ZID FIKIRLERI VAR. ONLARI QEBUL EDE BILMIREM. ONUN ICIN SIZIN DEYERLI DUZGUN BILGINIZDEN YARARLANMAQ ISTEYIREM LUTFEN… SIZI COX SEVIREM ❤

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   muharremin ilk on gününü efendimiz oruçlu geçirirdi….muharremin değeri ile ilgili çok yazı bulabilirsiniz..zaman o kadar kısıtlı ki beni haş gör lütfen eysevgili..selam es selame

 3. Anonim dedi ki:

  SUALIMA CAVAB ALAMADIM EY SEVGILI❤ BILIREM VAXTINIZIN DEYERINI. SIZE GUVENIREM ONUN ICIN CAVABINIZI GOZLEYECEM. SIZI COX SEVIREM❤

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   imkanlarınız varsa ilk on gününü oruçlu geçirin .sünnettir.selam esselame

 4. Anonim dedi ki:

  TESEKKUR EDERIM EY SEVGILI❤ ORUC COX SEVDIYIM IBADETTIR. ONCELER DAHA COX TUTARDIM 3 AYLARDA.. INSEALLAH YENE TUTMAGA CALISACAM. SIZI COX COX COX SEVIREM❤