Cahilden Dostun Olacağına, Alimden Düşmanın Olsun

14.05.2017
223
Cahilden Dostun Olacağına, Alimden Düşmanın Olsun

Cahilden Dostun Olacağına, Alimden Düşmanın Olsun

Cahilden Dostun Olacağına, Alimden Düşmanın Olsun

-Can hocam benim, zikirleri çektiğimden beri her zikre başlayıp bitirene kadar aldığım ihtilaç, sol kürek kemiğimin üstünün seğirmesi oluyor, bunu da zikrin kabul gördüğüne işaret demiştik, ikinci zikrimde de yoğun olarak bu durumu yaşıyorum. Ve zikir çekerken titremelerim, sebepsiz ağlamalarım arttı, kalbim hem hüzün yeri hem de kendi kendine gülüyor gibi, bütün evreni içine alabilecek kadar genişliyor sanki.

-Selam es selame, gelişmeleri öyle içselleştir ki yanlış, eksik, seni sınırlayan inançların değişsin, yeni ve kutsi inançlarla ufkun genişlesin seni sınırsız evrende aydın bir gezgin yapsın… Rabbim yar ve yardımcın olsun. Selam es selame

-Can keşke burada da watsaptaki gibi ses kaydı imkânı olsaydı. Daha kolay ifade ederdim, çok yazmamak için kısaltıyorum konuları. Aklımda olan bir konu hakkında bir rüya gördüm. Bir arkadaşımla arabadayız, evimize gideceğiz, içimden o yolun eve gitmediğini, yanlış yol olduğunu düşünüyorum. Ama müdahale etmiyorum, arkadaş arabanın direksiyonunu birden bırakıyor ben kaza yapmamak için direksiyonu o yolda sürekli döndürüyorum. En son çıkmaz bir yere gidiyoruz. Artık yol yok, içim çok korkuyor. Fazla kimse yok. Başımıza kötü bir şeyler gelecek diye korkuyorum. Bir bakıyorum birkaç tane de başörtülü kadın var, içim rahatlıyor. İyi bize burada bir şey olmaz diyorum. Ve o yol evin yolu olmadığı için geri dönmemiz gerekiyor. Hocam o arkadaşla arkadaşlığım mı yanlış. Yanlış yaptığımız Bir şeyler mi var. İçimi zaten kaç gündür bu konu kurcalarken bu rüyayı gördüm. Siz nasıl yorumlarsınız. İçimi sıkan bir şeyler var. Can hocam.

Selam es selame elifcan; o arkadaş yanlış… Seni ters yollara sürüklüyor. Zihnini ele geçiriyor. Direksiyonu safça ona teslim etmişsin. Ondan sana yar olmaz. Sen kendine eşdeğer arkadaş bulamazsın. Kendini bile aştın Maşaallah. Dengin yok çevrende. Yanız yol alacaksın. Rehberin ilim irfandır, yolculuğun bilinmeyenedir, bir kâşifsin. Bütün kâşifler yalnızdır. Geri dönüşün yok. İlle de hedefinedir çıkışların, yolculukların. Geri dönsen de yol o hedefe çıkacak. Sen bütün seçilmişler gibi Allah’ın tutuklususun. O seni Azad etmedikçe bütün çabaların boşuna. İnfaz tamamlanmadan hürriyet arama.

-Hocam o kız arkadaşım iş arkadaşım ve beni hiç bırakmıyor, telefona bakmasam evime geliyor, kapıyı açmasam okulda odama geliyor iki yıldır çok uğraştım bıraktıramadım

-Ağlayıp sızlanman bir şey değiştirmeyecek. Bu nehir tersine akmaz. Belki girdaplarda oyalar ama geri akmaz. Sen sade bir kul değil, tutuklu bir sevgilisin… Sultana cariye olarak sunuldun. Kapatıldığın hücrede sultanın seni hatırlayıp gerdeğe davetini beklemek zorundasın…

Bir yıldız bir yıldızın etkisinde,
Ben büsbütün bende değilim.
Bir yıldız, başka bir yıldızın en derecesinde,
Ben dünkü ben değilim,
Dün artık bilinmiyor.

Kurulu bir makine miyim, neyim?
Programlanmış kompüter,
Yönetilen biri miyim?
Bin bir etkinin altında,
Her gün, bir başka ben oluyorum.
Ya Rab; makine miyim?
İrademle miyim kimse bilmiyor.

Her işi yapmaya kapasitem yetmiyor.
Öyle duyguların esiriyim ki,
Kolay terk etmiyor.
Bir yerlere kadar varıyorum,
Ötesi hep karanlık,
Ulaştığım menziller bana yetmiyor.

Aradığım esas, bulduğum hep görüntü,
Elim, ayağım, gözüm, aklım yetişmiyor,
Sen benim delicesine sevdiğim;
Kalbim sensizliği çekemez oldu,
Medet bekliyor.

Karanlık gözleri görmez kılıyor.
Biraz, biraz ışık, yolum aydınlanıyor.
Ruhum ışığım, esasım, aşkım;
Her defasında görüntün aslı gizliyor.

Canıma can istiyorum canından,
Düşkün nefsim makam ister yanından.
Işık içinde ışıksın,
Hep güzellikler senin eserin;
Gül verip koklatmanı, ya da,
Gül etmeni istiyor.
Sarayönü -1979
Hacı Ali bayram
-O yolun çıkmaz yol olma kısmı mı Allah’ın yolu hocam.

-O kız senin sorunun, yol kesicin. Ondan uzak olmadıkça ağlamaya devam edersin. Kız seni çıkmaza sürükledi. Kendin geçeceksin direksiyona. O seni değil sen onu yöneteceksin. Onu da zikre teşvik et.

-Anladım hocam sizi, her şeye kader gözüyle bakıyorum, belki orada yanlış yapıyorum. Sanki onu bana Allah göndermiş de benim sabredip çekmem gerekiyormuş gibi 2 yıldır istemeden çekiyorum, bir yük gibi. Zikre teşvik ettim, kesinlikle yapmıyor, ben zaten okuyorum diyor, kafası tamamen dünya konularında.

-Sen akıllı kızsın. Nasıl olur da başkasının güdümüne, dümen suyuna düşersin. İşte o insan kılığındaki şeytandır… Şeytan da melek de insanı kullanır. Bu olayda fikir şeytani, fiil insanidir.

-Evet, herkes aynı şeyi söylüyor, sen istersen o konuyu halledesin diyor. Galiba kızın durumuna üzülüyorum, duygusal yaklaşırken yanlış yapıyorum, zararı bana dokunuyor. Yani merhamet duygum yanlış işliyor.

-Öyledir. Şeytanın iki silahından biri korkutmak yani despotluk diğeri acındırarak, vicdan yaptırıp sömürmektir. Yılana merhamet eden zehir ile can verir. Akrepten arkadaş edinen kendi kalemini peşinen kırmıştır.

-Evet, o kıza hissettiğim ikinci duygu ve insanlarda en çok bu konuda yanlışlığa düştüm. Ve çok acı çektim istemeden ve aslında sonucunu bilerek çok yanlışlar yaptım.

-Eğer biraz boş bulunsan o seni satar, hayatını karartır.

-Ama hocam işte o kadar uzun ve derin konuşulması gereken konulardı ki o insanların Müslüman olması beni yanıltıyor.

-Müslüman mı münafık mı? Cahilden dostun olacağına, âlim düşmanın olsun.

-Anlıyorum hocam, bundan sonra bu yazdıklarınıza göre hareket edeceğim, evet hocam insanların kalplerini göremiyorum. Ve su-i zanda bulunmayayım, belki Allah katında takvası benden fazladır diye. Genelde yanlışım bu noktadan çıkıyor. Ben bu konuda içim çok sıkıntılıydı, Cevabı bulamıyordum, ne yapayım derken, Rabbim bu rüyayı gösterdi. Çünkü iki gündür ağlıyordum, cevabı rüyayla siz verdiniz. Buna göre hareket edeceğim inşallah, o direksiyonu elime alacağım. Çok sağ olun canım hocam.

-insanları söz ve davranışları ele verir. İçini görmek istediğini konuştur ve fiil ile dene.

-Tamam, hocam kalbim rahat etmiyorsa iki yıldır bir nedeni elbet vardır yoksa kalbim o konuda beni sıkmaz ve huzursuz olmazdı

GÜN BUGÜN / kendini yok et

Ey benim tek rehberim aklım;
Gün bu gün, kendini yok et, yok.
Yoksa çekilecek acı çok.

Ya hasrete katlanacaksın,
Ya vuslat için yanacaksın.

Gel Hakk’ın önünde secde et,
Kemal aklın yettiğine yet.

Secde ile benliği ez geç,
Ben de varım demekten vazgeç.

Geç ki için dışın nur dolsun,
Seven sevilenle bir olsun.

Nur-i olan makamlarda
Nâr-i olanların işi yok;
Yoksa çekilecek acı çok.

Nur’un âlâ nurdur o maşuk,
Nûrdan doğma nûrdur bu âşık

Konya-1978

-Çok güzel yazıyorsunuz sevgili can hocam.

-artık şiire zamanım yok.

-Allah’ım çok razı olsun sizden, inşallah bir gün bende size benzeyebilirim, Azıcık da olsa.

-Bir vesikalık gönder. Gözlerini görmek istiyorum, sen de resimlerimden varsa gözlerime bak. Yazılarımı takip et. Ya kuran oku boşluklarda, ya yazılarımı oku.

-Tamam hocam

-Gözlerini daha yakın göreceğim bir başkasını gönder. Objektife bakarak şelfi çek ve gönder. Objektife bakarken bana baktığını düşün, nefesleri değil kişilerdeki nuru Muhammedîyi görmek iste. Bir an önce efendimize sevdalanmalısın. Ben fazla taşıyamam ihtiyarladım, fiziki gücüm zayıfladıkça üzerimdeki nazarı taşımak zorlaşıyor. Çok nazar var üzerimde. Her öğrencinin nazarı üzerimde. Dua etmezseniz işim zor. Çoğaldınız.

-O zaman yeniden çekince göndereyim hocam, şimdi müsait değilim ne biliyim resim çekilsem bile ben içimde hep çok utanır zorlanırım. O resimleri hep bu duyguyu azıcık kırayım diye çekilmiştim ama hala içim çok zorlanır.

-Kalbini bütün evrene aç, her yerde O’nu ara. O seni üryan görüyor. Harama bakma, ilk görüşten sonra çabuk nazarını çek. Çiçeğe böceğe helale tam bakmayı öğren. Baktığın şeyin arkasını görmeye çalış, orda aradığın var.

-Ben size çok dua ediyorum hocam. İnşallah size bir şey olmasın. Bize yardım edin, elimizden tutun diye. Küçüklüğümden beri insanların çok gözüne bakarak konuşamıyorum, çok çabuk çekiyorum, içim hep utangaç. Anladım hocam inşallah.

-ben de senin gibiyim. Yanlış. Aşmaya çalış.

-Rabbim bana ne kadar nasip ettiyse ben de nasiplenebilirim.

-Nasibin istediğindir, istemedikçe Eyüp’e şifa vermedi.

-O zaman çok istiyorum hocam Hem de çok. Ben Allahlı istiyorum, 6 yaşımdan beri.

-Kısmet gökten yağan simit halkalarıdır. Kim gayret ederse onun boynuna geçer.

-İnşallah can hocam gayretteyim zaten başka şeylere izin vermiyor artık. Benim irademin dışında oluyor. Ellerinizden öperim canım hocam duamdasınız.

-Görüşmek üzere, uğurlar ola. Bekleyenler çoğaldı. Selam es selame.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.