Beşer aklı hayrettedir, gaflettedir.

Beşer aklı hayrettedir, gaflettedir.

*Selam hocam, sağ devri nasıl yapılıyor.
-Google yaz ”Sağ Devri” diye,hemen karşına çıkar. Selam es selame.

*Sağolun selam hocam…

*Selam aleykûm hocam, sağ devri yaparken bir besmeleyle bir fatiha bir Ayetel kürsi mi okunacak. Zühal vaktinde yapılmasa sadece aksamları ve ya geceleri yapılsa olur mu. Namaz kılmıyorum, bir de seğirme olursa esmaları nasıl bileceğiz. Ben de bazen seğirmeler oluyor. Sitenizi, yazılarınızı takip ediyorum. Seğirmelerde esmalar sağ devrine nasıl eklenecek bilemiyorum.
*Bir diğer hususta hocam vahdeti vücut’u inceledim ve sizin de belirttiğiniz gibi buranın bir hayal âlemi olduğuna, cennet ve cehennemin burada olduğuna inanıyorum. Ve insan ölünce oyunun bittiğine, gidilecek gelinecek bir yerin olmadığına inanıyorum. Her din haktır ve bütün insanlar Allah’ın senaryosunu oynuyor, Allah’ın hayalinden ibaret, bana göre. Ben aslıma kavuşmak istiyorum, bir an önce. Metehan… Tarafından 13:08 itibariyle görüldü.15:54

-Sağ devri yazısını ve ZİKRE İLK ADIM adlı yazımızı dikkatle oku. Verilenlerle şimdilik yetin. İtikat konusunu Kuran’dan alamayan başka nereden nasıl söylesen alamaz. Allah’tan daha iyi ve kâmil âlim, efendimizden daha iyi öğretmen yoktur.
Meallerle ve hadislerle taklidi imanın şartlarını öğren ve madem resulullah ve Allah’ın kitabı böyle diyor, öyleyse bilmediğim şeyler üzerine fikir yürütmeden Allah’ın ve resulünün dediklerine takliden iman ediyorum demelisin. Hayat tahkiki iman için verilen bir kredidir. Eğer aslını öğrenmek istiyorsan düzenli namaz ve zikir ile rabbinden yardım dilemeyi adet haline getirmelisin. Bunun yolunu da biz ZİKRE İLK ADIM adlı yazımızda verdik. İlk mektepte ilk alfabe say yazdıklarımızı. Önce bu yazıyı hayatına adapte et.

Eğer iyi niyetle Euzubesmele çekerek rabbine sığınır samimiyetle ve üstün bir gayretle yola çıkarsan, hızla ilerlersin. İlmullah’ın sırları öncelikle ihtilaç ilmi ve sadık rüyalarla sende açılır. Her kulun nasibi farklı farklıdır. Programını nasıl kurduysa mevlamız sonunda kolaylaştırılan bir kader ile hedefine ulaşırsın. Ahiret hayatına, ölümden sonra dirilmeye inanmazsan bir adım ilerleyemezsin.

Yazılarımızda öyle şeyler paylaştık ki bu yolun yolcuları ölmeden ölerek âlemi zahiren ve batınen dolaşıp diledikleri hazları yaşıyorlar. İpuçları yazılarımızda saklı. Daha ilerisi de var, ancak belli yetkinliğe gelmeden kabullenilemeyeceğinden yayınlamıyoruz. 


Beşeri akıl hayvani akıldır ve yaygın kullanım alanı beyin zarından ibarettir. Bilgisayarın işletim sistemi gibidir. Verilen ile yetinir, çevresinin nimetlerini tüketir. Eğer bir ekole tabi olur, bilen birinin rehberliğinde mana âlemi ile ilgili bilgi ve programları yüklenirsen ve sabırla devam edersen aklın zaman içinde Akl-ı Küll’e ulaşır. 
Din, ibadet bunun içindir. Yani Akl-ı Maaşı Akl-ı Küle ulaştırmak içindir.

İnsanlığın iki derin ve kalıcı sorunu vardır, biri yoksulluk biri cahilliktir. Dünyayı bir okul olarak düşün. Hayatın bütünü okuldan ibaret değildir. Dünya okulu, âlemlerin tümünü yaşamak üzere mezun veren gezgin ruhlar yetiştirmek için yaratılmıştır. Her vardaki zi (mini) ruhların insan denen varlıkta (küll) bilince dönüşüp kendi kendini keşfe çıkmasıdır, yaratılışın anlamı. Her şeye kadîr olan Hayyul Kayyum ilah olan Allah kendini kendine bildirmek, bilinmek, bilmek istemiş ve âlemleri yaratmıştır. Laf olsun, solsun, birilerini cehenneme göndereyim için değildir. Cehennem kendi sıfatı, içine attığı kendi varlığı olan Allah kimseye zulmetmediğini beyan etti. O Allah tümden rahmettir. Bunu da gazabımı aştı rahmetim de o yüzden cehennemi yarattım dedi. İyi, niyet ile kuran okuyan hidayete erer, kötü niyetle okuyan dalalete sürüklenir. Ameller niyetlere göre buyurdu rabbimiz. Ne dilersen vereceğim, iraden irademdir ey kulum dedi, her birimize. Kurandaki şartların müfredatı olan dünya okulunu bitirip diploma alamayanlar toprağa mahkûm kalırlar.

Mezun olanlar ise henüz burada iken toprak bedenlerinden sıyrılır, bilinçleri (ruhları) ile evrensel gezgin olur, yedi cehennemi ve sekiz cenneti yaşarlar. Gayret senden inayet Allah’tandır. 
Her nefiste şah damarından da içerü yaşayan rabbimiz dilediğine hidayet eder. Bize yazdıran sana okutan ancak ve ancak odur. 
O birdir, tektir. 
Her nefiste yaşayan da odur, yaşatan da odur. 
Beşer aklı hayrettedir,gaflettedir. 
Bu yazdıklarımızdan ancak rahmete erenler nasiplenirler. Kim rabbini samimiyetle arar, biiznillah onu bütün var ve yokla birlikte, zahiri ve batıni olarak kendi nefsinde bulur. Hidayet Allah’tandır.♥️Selam es selame.

https://www.facebook.com/Sifa.Akademisi.Safi.sultan/videos/1585549578141443/
.

 
 
Hz. Allah (C.C.) ve İnsan 
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir