Zikir emirdir, farzdır, sünnete galebe çalar

12.11.2016
334
Zikir emirdir, farzdır, sünnete galebe çalar

Zikir emirdir, farzdır, sünnete galebe çalar

human46-1Merhabalar. Size bir şey sormak istiyorum. Kişiye özel zikir verebiliyor musunuz?

faviconEvet. Herkese özel veriyoruz, biiznillah…

human46-1Kendimizi mi tanıtıyoruz, önce.

faviconEvet. Kişinin seviyesini algılamamız gerekir ki nereden başlayacağımızı bilelim.

Seviye tespiti de diyebilirsiniz.

human46-1Ama biz kendimizi nasıl tanıyacağız. En büyük mesele bu iken bana bu aşamada ne önerirsiniz.

faviconSiz sadece sıradan bir cv yazar gibi yazın. inşaallah bize az çok bir fikir verir.

Adınız, cinsiyetiniz gerçek mi. Yaşınız, evli bekâr olusunuz. Namaz kılıp kılmadığınız. Neden zikir çekmek istediğiniz. Çalışıp çalışmadığınız. Boş zamanınız var mı ne kadar. Daha önce zikir çektiniz mi, neleri ne kadar okudunuz. Gördüğünüz olağanüstü gelişmeler veya sizi en çok etkileyen rüyalarınız. Verilecek işin ağırlığından ve sürekliliğinden haberiniz var mı? Daha önce herhangi bir rehberiniz oldu mu? Katıldığınız cemaat varsa neden o cemaatti, nedeni ve ayrıldıysanız nedeni.

Bu ve benzeri soruları dikkatle cevaplayın vereceğiniz bilgiler içinde.

Tahsil durumunuzu hatta ekonomik olarak geçimizin rahat yahut sıkıntılı olup olmadığını yazın ki verilecek görevler kolaylık açısından isabetli olsun. Gücünüzün üstüne çıkılmasın.

Kısaca yaşadığınız yer ve çevre hakkında da bilgilendirin.

human46-1Ben esmalarla Allah ı tanımayı ve hiçlikle ona ulaşıldığın öğrendikten sonra sürekli kendimi gözlemliyorum. 45 yaşındayım, 2 tane oğlum var. Özel eğitim öğretmeniyim. Çocuklarıma yalnız bakıyorum.

faviconCevap yazmakta acele etmeyin. Soruları sınıflandırın ve bir tanıtıcı mektup şeklinde topluca anlatın ki zihnimizde kalıcı olsun. Her seferinde sizi hatırlatabilelim. Madem öğretmensiniz lütfen bir kompozisyon mantığı ile tanıtın kendiniz. Parça bölük anlatmayın. Vaktimiz çok sınırlı.

human46-1İstanbul Küçükçekmece de yaşıyorum. Bulunduğumuz dairede kiracıyım ama sitemizin yaşam alanı sosyal tesisleri bakımından çocuklarım açısından şimdilik doyurucu. Fakat benim ilgimi madde değil mana çekiyor. İnsanları seviyorum ama ilgilendikleri konular beni sıkıyor. Genellikle yalnız kalmayı ve Tevhid dersleri dinlemeyi seviyorum. Ve onları hayatıma geçirmek için de çaba harcıyorum, namaz kılıyorum.

Zikir olarak da la ilahe illallah, Allah zikirlerini son bir senedir kendimce çektim. Ama nefsi tanımaya başladıkça el kuddûs zikrini, el Fettah zikrini çektim her şey de Allah tecellisi olduğunu düşünerek ya vahid zikrini çektim. Yani yaşadığım durumlara göre kendimi gözlemleyerek nefsi kontrol altına nasıl alırım niyetiyle çekiyorum.

faviconÖncelikle göndereceğim link ile ilgilenin. Ve lütfen bir toplu tanıtım yazısı yazın.

http://www.hacialibayram.com/sizin-icin-sectiklerimiz/zikre-ilk-adim-zikir-ve-adabi.html

Selam es selame

human46-1Merhaba hocam. Size gördüğüm rüyamı sormak istiyorum izninizle.

Rüyamda yukarıda olan ve açılmış vaziyette duran kuranı kerime doğru götürülüyorum. Kuranın yanında buruşturulmuş gazeteler olduğu dikkatimi çekiyor. Ne yapayım, nasıl okuyayım derken, okumaya başlıyorum. Okuduğum kuranın sayfaları rengârenk. Yorumlayabilirseniz çok sevinirim.

faviconMaşaallah barikallah, öğretmenim. Bu ilimden nasiplisin inşaallah. Rabbimiz seni çağırmış divanına. Hayırlı olsun. Yazıyı hazmederek bir kere bir kere daha okuyun ve Ya latıfün ya latıf. zikirine tarife uygun olarak başlayın biiznillah. Selam es selame

human46-1Pardon şunu da söyleyeceğim. Okurken yanımda duran kardeşimin gölgesi okumamı zorlaştırıyor. Ona çekilmesini söylüyorum.

faviconRabbim yar ve yardımcınız olsun. Buruşturulmuş gazete kâğıtları senin şu andaki ilim adına ilgilendiğin değersiz bilgiler, meşguliyetlerin. İşte allah katında değerli olan kurandır. Kuranın emirleri ile rabbimize kalan ömrümüzce ulaşmaya çalışmaktır. Çevren bu işe giriştiğinde en büyük engelin. Ancak öyle bir irade ve istek oluşacak ki engel tanımayacaksın. Çünkü sana bu işte kısmet var. Takdir böyledir. allahın dediği olur inşaallah.

human46-1Allah razı olsun.

faviconSenden de allah razı olsun. Rabbimiz yar ve yardımcın olsun. Haydi, vira bismillah inşaallah.

human46-1Verdiğiniz zikri günde ne kadar nasıl okuyayım

faviconYazıda bu soru dahi cevaplanıyor… Her canın zamanı imkânı ve kabiliyeti değişkendir. O nedenle ölçümüz sayı değil, motivasyondur. Samimiyet ararız. Kalbin ile dilin aynı işte oldukça ve zamanın sana izin verdikçe okursun. Ancak her namazda en az 33 kereyi tavsiye ederiz. Eğer çalışıyorsan ve ev dışında zaman darlığı çekersen, sünnet namazlarına ayıracağın vakti zikir çekmeye ayırırsın. Çünkü zikir farzdır, emirdir. Sünnete galebe çalar.

Vakit izin vermediğice az olan sayıyı, vakti bulunca, sünnetleri de kılar zikirimizi da sayı olarak daha çok yaparak telafi ederiz. Selam es selam e

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Canyare dedi ki:

  Eselamun aleykum ben ilk defa bu sıteye karşilaştım yorumlarınız bakış acınız ilim bilgınız ilgimi çektı kişiye gore bilgi alip zikir verıyorsunuz tabiki bende zikir çekmek istiyorum .sızınle ilgili hıc bilgım yok yardım edersenız çok iyi olacak

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   hacı ali bayram kimdir diye yaz hakkımızda bilgi veren yazıya ulaş inşaallah..
   zikre ilk adım yazımızı öncelikle oku.kendiliğinden uygulamaya başla inşaallah. selam es selame

 2. Ömür dedi ki:

  Ben de öğretmenim. Ya darr zikrini çekmek beni tereddüte düşürüyordu. Sizi Allah karşıma çıkardı. O dediğiniz linki tıkladım ama açmadı.bana yardım eder misiniz? Nasıl başlamalıyım? Ya darr zikri çekilmemeliymiş. Ne yapmalıyım? İnşalllah görürsünüz

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   https://www.hacialibayram.com/zikre-ilk-adim-zikir-ve-adabi/

   zikir çekmek istiyorsanız bu yazımızı okuyun .selam es selame

 3. Sevda dedi ki:

  Hocam selamün aleyküm, çalışıyorum iş yerimde namaz kılamıyorum. Ancak zikrede başlamak istiyorum ki zaten sürekli çektiğim zikirler var. Eve gitiğimde gün içindeki namazların kazalarını kılabiliyorum ne yapmam lazım? Ayrıca 41 gün esasına göre özel günlerinde kadınlar zikri nasıl yapar?

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   bir namazın kazası olmaz. giden namaz gitmiştir.sonrakılınan nafiledir.yerine zikir çksen farzı yerine getirmiş olursun.kadınların özel günleri ile ilgili hmdiyeye mektuplar 3 ve 4 u oku
   selam es selame