Susalım Tadına Varılsın

06.06.2020
403
Susalım Tadına Varılsın

Susalım Tadına Varılsın

Sayın hocam; Siz benim için bu 100 yılın velisisiniz maşallah suphanallah bizde sizinle tanışma ihsani bulduk şükürler olsun Allah’ıma. 5 sene kadar önce oluyor manevi dünyanın varlığını anneciğim hastalanıp, ‘’annem gel ben bakarım sana deyip, tüller içinde bakarken, kızım Ben seni hiç namaz kılarken görmüyorum ya, dediğini hatırlıyorum. Gel kızım tespih çekelim o vakit dediydi.

Suphanallah dedi sanki bak kızım bilmiyorum da dünyamız olduğu gibi suyla kalpliymiş her hal suphanallah ile kıtalar belirlenmiş sonra “Elhamdülillah” sular çekilmiş.  “Allahüekber “ dağlar tepeler yüksekmiş, kıtalar bölünüp ayrılmış. Hepsi bir anda olmuş. Sen de namaz kılıp tesbih çekmelisin. Nasibini bereketini canlandırıp toplamalısın. Hem ağlıyordu göğsü dolup taşıyor, dua gözleri dolu. O an idrak edebildim, maddi dünya ile maneviyatı ayırt edebildim hocam. Maneviyatı sevgiyle, aşkla sanırdım. İnsanlara ilgi nezaketten ibaret bilirdim. Maneviyat paranın iki yüzü gibi yazı tura gibi niyetlerimiz, yapacaklarımız tura olsa niyetin manevi yüzü de yazı tarafı gibi Allah im bunları bize öğretsin inşallah.

Tsecret diye bir belgesel çekmişler İngilizler. Bakmaya değer bir belgesel. Sır diye onlar anlattıkları simdi anlam kazanıyor, uygulamalar oluyor, isteklerinizi isteyin verilecektir diye.

Namaz kılarken hocam sanki başka bir yerde de namaz killiyorum. Mekân i tam idrak edemedim. Bu hafta paralel başka yerde de namaz kılarken hissediyorum kendimi Hocam.

Yine 5 sene geriye gideceğim. Danimarka’da is yapmıştık. Aşağı yukarı bi 200 bin€ paramız ödemediler. Hamdolsun gene elimizde paramız vardı. Yüce rabbim hiç darda koymadan geçtik o yolları. Bir de tavukçuluk şirketi kurmuştuk Türkiye’de. Üretimden civciv alıp besleyip kestirip kendi dükkânları olan iki kişiye maddiyat sağladık. Aşağı yukarı 150 bin€ yakin sonra adam, olmadı başara madik deyip çekildi kenara. Tamam dedik risk idi caniniz sağ olsun dedik, çekildik. Halen vergi borcu filan var ödeniyor. Hal böyleyken annecimi hasta yatağında bırakıp bir iki günlüğüne Danimarka’ya paralarımızı istemeğe, sonra da bir avukat tutup takip sağlamak için gittiğimizde dönüşte gece dört gibi dinlenelim deyip arabayı çekmiştik kenara. O zaman bir namaz kılmak içimden geldi. Hemen teyemmüm alır gibi arabada yaptım, oturduğum yerde niyetlendim. Öyle güzel öyle şahane bir şeyler yasadım ki Hocam sanki Kâbe’nin önünde kılıyorum namazımı. Ama ayaklarım yere hiç basmadı. Sonra hep merak ettim yerler soğuk mudur, sıcak mı, mermer midir oraları hocam. Böyle çok güzel anılarımdan sonra annecim hastanede çok merak etmesi yüzünden hemen geldik. Hocam kusura bakmayin birine anlatmak istedim.

-Selam es selame. Maşaallah barikallah. Bu güzel gelişmelerdir size iman gücü veren, sezdiren, kalpleri mutmain eden… Önümüzdeki yıllar çok büyük şeyler yaşayacağız. İmanlar test edilecek. Bin yılardır beklenen olaylar olacak. Rabbim imanımızı korusun. Çabalarımız Allah rızasını aramaktan ibarettir. Geceniz hayırlı olsun. Gönlümüz gönlünüze yakın düşmese tanışmazdık. Herşey rabbimizin kader çizgisinde seyreder. Birbirimize sebepleriz. Rabbime emanetimsiniz. Selam es selame

-Aminn. Uyudukça uyuyası gelir insanın. Yürüdükçe yürüyesi gelir. Yedikçe yiyesi, yemedikçe yemiyesi gelir. Evde oturmaya alışınca, dışarı çıkmaya zorlanır insan. Sık sık dışarı çıkan evde oturamaz olur. Mal biriktirmeyi severse insan, biriktirdikçe biriktiresi gelir. İnfak etmeye alışınca da, verdikçe veresi gelir… Katiller öldürmeye doymazken, kimileri hayvanların canını bile dert eder. İman bir kuştur yürekte. Zikirle ibadetle beslenirse büyür, yüreğin tüm hücrelerine doğru kanat çırpar. Zikirle beslenmeyen kuşlar uçar gider yürekten. Hiç haber vermez. Zaten ilgilenilmediği için gidişi de fark edilmez… Namazı daima kılan bir mümin için, bir vakti bırakmak fikri bile korkunçtur. Namaz kılmadıkça kılmayası gelir insanın. İlk bıraktığı zamanlarda duyduğu iç huzursuzluğu zamanla kaybolur. Biz bir adım gidersek, on adım gelir ya Rabbimiz, bir yürürsek koşar ya; Öyledir işte, yaklaştıkça yaklaşası gelir insanın Rabbine, uzaklaştıkça uzaklaşası… Kimileri namahremin elini tutamaz, gözüne bile bakamazken, kimisi zinaya alıştıkça gözünde normalleşir. Tesettür ayetlerini içselleştirmiş kadınlar, daima bir adım ileri gitmek isterler. Çünkü tesettür bazılarının sandığı gibi kadını tutsak değil, bilakis özgür kılar. Mümin kadın tesettürün içinde kendisini öyle huzurlu, öyle özgür hisseder ki, hep biraz daha kaliteli tesettürü arzular.

Peki, bu nasıl olur?  Ra’d suresi 11. ayeti hatırlayın: “…Bir toplum kendilerindeki özellikleri değiştirinceye kadar Allah, onlarda bulunanı değiştirmez.” buyuruyor Rabbimiz. Kim hangi yolu tercih ederse, hangi yola doğru adım atarsa Allah da onun istidadını o yöne doğru çevirir. Çünkü kişinin iyiye veya kötüye doğru attığı adım, o kişinin fiili duasıdır.

“Kötülüğe meyleden insana, şeytan yaptıklarını süslü gösterir.” (Ankebût:38) İmanını artırmak için çaba gösteren insana ise Allah yardım eder. “Allah, iman edenlerin dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkâr edenlere gelince, onların dostları da tâğuttur, onları aydınlıktan alıp karanlığa götürür.” Bakara:257

“Ey iman edenler! Eğer Allah’tan korkar sakınırsanız; O size iyi ile kötüyü ayırt edecek bir kavrayış verir, günahlarınızı örter ve sizi bağışlar. Çünkü Allah büyük lütuf sahibidir.”(Enfal:29)

İşte bütün mesele bu. Hayırlı işler için gayret göstermek. Haramlardan sakınıp, helallere yönelmek. “Ey iman edenler, eğer siz Allah’a (Allah’ın dinine) yardım ederseniz, O da size yardım eder ve sizin ayaklarınızı sağlamlaştırır.” (Muhammed:7)

İslam adına kıllarını bile kıpırdatmayan, inanıyorum dediği halde hayatlarında Kur’an ve sünnetten bir iz bulunmayanlar, günahlardan zifte dönmüş kalplerini temiz sanırlar. Besleyemedikleri için yüreklerinden uçup giden iman kuşunun kendilerini terk ettiğini hiç anlamazlar…

Allah’ın istediği gibi yaşamak duasıyla… Bugün değilse ne zaman?

-Selam es selame Sayın şerife can, ne güzel bir yazı. Üstüne ne eklenir ki. Susalım ki tadına varılsın, azıcık da olsa şu gri dünyanın şerlerinden ayrılınsın. Selam es selame

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Ceyda dedi ki:

    Bu yazıya bayıldım o kadar güzel bir kalp ile yazılmışki hocam dediğiniz gibi susayıki bende tadına varayım…

  2. Anonim dedi ki:

    Okuyup okuyup beyinlere ezber kalplere nakış olarak işlenmesi gereken bir yazı. Unutuyoruz ne kadar aciz varlıklar olduğumuzu.