Soru 5 İlim Nedir?

12.11.2020
115
Soru 5 İlim Nedir?

Soru: 5 – İlim Nedir?

*Selam es selame hocam; bugün size yazacaktım fakat ben guruptan bir tek Neslihan Vural kardeşimizle görüşüyorum. Ona yazdım, bakın neler denmişti. Resmini çekip atıyorum. Fakat siz bunu yayınlamayın. Ben size bana yazdırılanları ayrıca defterimden yazarak atacağım. Defterime yazdım sadece şaşkın kalakaldığım için atıyorum, bu yazıyı size. Yazının saatine bakın hocam kesinlikle paylaşımdan çok önce.

-Tamam. Bekliyorum.

*Size her şey için teşekkür edip defterimin başına gidiyorum. Birazdan atmış olurum.

-Ayşecan Allah biliyor ki sabrımız zorlanıyor.

*Çok haklısınız.

– Yetmişli yılların ilk yarısında Rahmetli hocamı böyle zorladılar. Dört öğrenci idik. Son katılan bendim aralarına. Üçü de uzun zamandır ders alan, ilkokul mezunu, o köylü çok zeki insanlardı. Mübareği lüzumsuz tartışmalarla deliye döndürdük. Ben aralarında en küçüktüm ve çok toydum, acemiydim. Hiç birine sözüm geçmiyordu. Edeple yaptığımızın yanlış olduğunu söylemeye çalışıyordum.Öğrenci öğretmeni nasıl olur da yargılar, ne kadar öğrendik de hocamızı ve onun da hocasını eleştirir olduk diyordum.

Dinletemedim, tartışmaların önüne geçemedim, hocamızın ders vermesinin önünü açamadım. Sonunda muslukları kapattı bir daha açmadı. Bütün sırları ile hakka yürüdü. Allah korusun bize celal benzerini yaptırmaya çalışıyor. Aniden, körfez savaşını başlatmaya çalışırken kazaen hocam vefat etti ve bütün sırlar kendisi ile birlikte gitti.

Sadece <ben gidiyorum, sen varsın> dedi.. İşaret dili ile anlatabilmişti. Torunu vardı yanımızda. Ona ben doğru anladım mı, ne diyor sor bakalım dedim. Ağlamaktan üzülmekten kendimde değildim sanki. Torunu Sefa fidan yaklaştı iyice, konuşmaya çalıştı sonunda ”Ben gidiciyim yerime sen varsın diyor” dedi. Allah şahidim ve birde sefa fidan şahidim. O sıralar mal müdürlüğünde çalışan 30 yaşlarında bir yetişkin kişi idi.… Yerine ben varım da hiçbir özel sır alamadım ki. Ben nasıl ve nereden başlayacağım, imamlar nasıl bir hizmet verir, nasıl verir, ben onun yerine ne yapacağım.

Ve 13 sene fetret devri yaşadık. 1987 den 2001 e kadar ülke battı. Dünyada Müslümanlık tükendi, başka yazılarımda bu durumu yazdım. Sırlar ancak 2000 den sonra usul usul açılmaya başladı. Geçen sürede ne çektiğimi yalnız Allah ve Resulü bilir. Defalarca ölümden döndüğümü söylesem yeterli sayın.

*Hocam bizi ilimden mahrum etti. Ahhh hocam ah sizin kıymetinizi bir bilseler. Bir bilsek hakkıyla. Ama celal hiç boş durmuyor. İşi bu çünkü.

*Selam es selame.. Efendim bugün bana şiddetli bir uyarı geldi. *Sizler buraya birbirinizin dinini nasıl yaşadığını sorgulamaya mı geldiniz?

*Ne için toplandınız burada bu topluluğu oluşturan yüce rabbiniz size bunları mı sordurdu. Düşünün, siz buraya ilim öğrenmeye geldiniz. Bunun için niyetlendiniz. Yeniden düşünün. Her biriniz tek tek sorunlarının nedenini arıyordu. *Her şeyi çoktan da çok biliyordunuz da neden sorguladınız, o halde neden çözüm bulamadınız. Madem ilim irfan sahibi idiniz neden kendiniz çözemediniz.

*Burası din öğrenme yeri değil ey zülfikârlar. Burası ilim öğrenme yeri. *Din başka bir mecrada öğrenilir, ilim ayrı bir alandan alınır. *Din öğrenilerek, ilim uygulanarak alınır. *Siz sanıyor musunuz ki bir kafir ilim sahibi olamaz. Olur olur hem de pek çoğunuzdan daha iyi alim olur da islamı bulur. Allah’ını bulur. *Bunu da düşünün bir kafir namaz bilmiyordur, oruç tutmuyordur, ayetten hadisten haberi yoktur. *Önce ilmi sonra dini bulan çok örnek vardır.

*Hz Süleyman zamanında Kur’An inmiş miydi, hadis var mıydı? Biliyor olmalısınız. *Siz buraya ilim bulmaya, kendi isteğinizle uygulamayı talep ederek toplandınız. *Ameller niyetlere göredir ey zülfikârlar. Niyetiniz değişti ise terk edin. Yok değilse ilminizi saygı ve sabırla alınız. Dinimizin gerektirdiği gibi namazınız, zikriniz ve Kur’anınızla bütünleyip o zaman yolunuza devam ediniz.

*O halde size şimdi ki (5. SORU) sorumuz ilim nedir? *Arkasından ilmi ledünnn ile bütünleyiniz. *Efendiniz Hacı Ali Bayram ilimle doludur, kıymetini biliniz. Size gönderilen bir lütuftur hocanız, şükrediniz.

*Denilenler bana bunlar idi efendim. Demek ki bizler haddimizi epey aşmışız, Allah affetsin. Ve anladım ki cemal bile bazen celallenebiliyor. Rabbim bilir, çünkü çok sert yazdırıldı. Selam es selame

-Selam es selame. Artık yarın yayınlarız. Teşekkür ederim. Yorgun düştüm. Hayırlı geceler.

*Hayırlı geceler hocam ne vakit isterseniz.. Hocam Neslihan kardeşimize yazdıklarımı yayınlamayın onlar sizde kalsın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.