Rüyada Gemi Görmek

01.02.2021
226
Rüyada Gemi Görmek

Rüyada Gemi Görmek

Rüyada gemi görmek bir kaç şekilde yorumlanır. İslami Rüya tabirine göre rüyada gemi görmek kurtuluş demektir. Rüyada içi aydınlık temiz bir gemi görülmesi, işlerde başarılı olma anlamına gelir. Rüyada pis ve bakımsız gemi görülmesi işlerin bozulmasına delalet eder. Böyle bir gemiye binen kadının adı bir maceradan dolayı dedikoduya karışır.

Rüyada gemi, üzüntü, keder, sıkıntı, hastalık, darlık veya kıtlık içinde bulunan kimse için, kurtuluştur. Rüyada geminin karada görülmesi kurtuluşa yaklaşmaktır.

Rüyada gemiyi karaya çeken kimse, namussuz olur ve dinde nifak çıkarır. Salih kimselerle gemiye bindiğini gören kimse, hidayete uyar ve Allah (c.c.) onu affeder. gemiden çıksa, o kimse saadete erer ve düşmanından kurtulur. bazen de geminin battığının görülmesi, selametle yapılan yolculuktur dediler.

Rüyada bos gemi ticaret yönünden kazanç ve faydadır. bir kimsenin yolcularla dolu olan bir gemi görmesi, onun selamet içerisinde yolculuk yapmasına işaret eder.

Rüyada kendisini demirlemiş bir gemide görmek, hapiste yatacağına işarettir. Ailesi ve dostlarıyla gemiye bindiğini gören kimse izzet, güzellik, hayır ve berekete işarettir. Bir yelkenle denizi geçtiğini gören kimse, üzüntü ve keder isabet edecek tehlikeli bir is yapar.

Rüyada gemide mutedil bir şekilde gittiğini görmek, bütün insanlar hakkında hayra delildir. eğer sıkıntılı ve ızdırablı bir şekilde giderse, ona gelecek üzüntü ve sıkıntıya işaret eder.

Rüyada geminin parçalanması

Geminin parçalandığını ve içinde bulunanların da perişan olduğunu görse, bu rüya bütün insanlar için iyi sayılmaz. gemi ile denizde gitmeye kadir olamadığını görse, bir topluluk tarafından onun hapis edilmesine, islerinin durgunluğuna, müşkülata düşmesine işaret eder.

Rüyada geminin kan üzerinde gittiğini görse, zinaya işaret eder.

RÜYADA GEMİ SATIN ALMAK

Bekar olan birisi bir gemi satın aldığını görse, evlenir. geminin dümeni, onu elinde gören kimse için ilme işaret eder.

Rüyada gemide ölmek

Rüyada gemide öldüğünü gören kimse, ahiret azabı ve dünya korkusundan kurtulur. bir kimse deniz kenarında olduğunu ve denizde bir geminin gayet hoş ve güzel bir şekilde gittiğini görse, bu rüya bütün insanlar için hayır ve yolculuğa, yolcu olan birisinin de yolculuktan dönmesine işaret eder.

bazen bu rüya, deniz tarafından gelecek haberlere işaret eder. gemilerin yukarı doğru çıktıklarını görse, geç olarak meydana gelecek hayra işaret eder.

eğer aşağı inerlerse hayrın çabucak meydana geleceğine işaret eder. geminin halattan borç sahiplerine islerin düğümlenmesine, eşya ve yeminli delil getirmeye işaret eder. geminin ön tarafı da gemi sahibine işaret eder. bazen de gemiye binen kimseye aniden zarar isabet eder, dediler. bir kimse gemi içinde bir şey bulsa, mal isteyen için servete, bekar için evlenmeye, işaret eder.

Rüyada fırtınada gemide olmak

Fırtınalı bir zamanda gemide bulunduğunu ve bu ızdırap ve sıkıntıyı teskin ve izale ettiğini gören kimse, bütün askerlerin itaat edeceği bir güce işarettir. gemi, helak olmaktan kurtaran salih amellere, mesleğinde irtikap ettiği şeye işaret eder.

Rüyada gemi, mesleğini değiştirmeye, bayram ve cuma namazı gibi farz ve sünnet namazları terk ekmeğe işaret eder. gemi görmek, korku ve ümide de işaret eder.

gemi bazen de mescide, halkın toplandığı çarşı ve pazara işaret eder. rüyada görülen gemiler, hz. Peygamber’in (s.a.v.) ailesine sevgi duymaya işarettir. gemi ayık olarak girip sarhoş olarak çıktığı meyhaneye de işaret eder. gemi, sohbet esnasında ecdadı ayıplamaya, çok ilme, düşmandan kurtulmağa ve fakirin zengin olmasına işaret eder.

rüyada geminin dağa oturması, düşmandan kurtulmağa, karaya oturması ise, kavuşulması mümkün olmayan şeyi istemeye işaret eder. bazen de bu rüya sıkıntı ve tehlikelerden kurtulmaya işaret eder.

vazifesinden alınmış bir kimse gemiye bindiğini görse, denizin miktarına göre bir vilayete tayin edilir ve onun memuriyetteki yeri geminin sağlamlığı ve genişliği kadardır.

geminin karadan uzakligi onun vazifeden gec alinacagina isarettir. veya o kimse, yolculuga cikarak üzüntü ve kedere düser. geminin sahilden uzakligi, o kimsenin kurtulacagi veya helak olacagi tehlikeli bir is yapar. bu rüyayi memurluga ehil olmayan birisi görse, kurtulacagi bir korku icinde bulunur. helak olmaga yaklasan bir kimse, rüyada gemiye bindigini görse, kurtulusa erisir, veya kadri yüce birisine iltica eder.

Rüyada kazanci duran bir tacirin rüyada gemiye binmesi, onun ticaretinin canlanmasina isaret eder. eger gemi, üzüntü ve kedere nispet edilirse, onun gemiden cikmasi, dua, sadaka, hastalik veya baska bir sey sebebiyle onun kurtulacagina isaret eder.

rüyada gemi batması

Rüyada gemi battiginda bir agac parcasina yapistigini gören kimse vali ise, devlet büyügünün gazabina ugrar ve görevden alinmak derecesine gelir. sonra korktugu seyden kurtularak tekrar vali olur. eger tacir ise mali eksilir. gemide öldügünü gören kimse halkin ellerinde ölür. onun bu sekilde ölmesi ahirette korktugu kötü halden kurtutusuna sebep olur. bazilari da gemi, üzüntü, keder, hastalik veya hapisliktir, dediler.

geminin demirden veya bakirdan olmasi, geminin isaret ettigi kimsenin ömrünün uzun olmasina veya rahatliginin devam etmesine isaret eder. bazisinin demirden ve bazisinin da agactan olmasi, geminin isaret ettigi kimsenin süpheli olmasina isaret eder.

rüyada gemiyi yedigini veya yuttugunu gören kimse, geminin kazancini yer veya faydali bir mirasa kavusur.

Rüyada Hz. Nuh’un gemisini görmek

Rüyada Nuh (a.s.)’un gemisini görmek, ferahlik, sürür ve yagmurun yagmasina isaret eder. ancak rüyayi görenler zalim iseler, kitlik ve belaya isaret eder. nuh (a,s-)’un gemisini görmek, siddetlerden kurtulmaya veya bekar ise evlenmesine, rütbeye ve düsmana galip gelmeye isaret eder. gemi cehalet ve fitneden kurtaran islama isaret eder. bazen de gemi imanli kimseleri cehennemden kurtaran dogru yola isaret eder.

Hasta olan bir kimse ölü ile beraber gemiye bindigini görse, o sahis dünya fitnelerinden kurtulur.

Talebe olan bir sahis hasta oldugu halde gemiye bindigini görse, bir alimle sohbet eder ve kendisini cehaletten kurtaracak bir ilmi ondan ögrenir.

borçlu bir kimse bu rüyayi görse, borcu ödenir, üzüntü ve kederi gider. eger gecimi dar bir kimse görse, allah (c.c.) hatirina gelmedigi bir yerden ona rizik ihsan eder.

havada görülen gemi diger binekler gibi bir binektir ve tabiri de o sekildedir. geminin ipini tutmak, dinin güzelligine ve ayrilmaksizin salin kimselerle sohbet etmege isaret eder.

Rüyada geminin alabora olması

Rüyada içinde bulundugu sandalin veya geminin Alabora oldugunu gören kimsenin, is hayatinda sarsinti geçirmesine isaret eder.

Rüyada geminin batması

Rüyada geminin batması görmek iyi ve karlı bir işe başlanacağı şeklinde yorumlanır. Gemi batarken düdük sesi işitilmişse Kar çok fazla olacak demektir.

Rüyada gemi diregi görmek, bütün islerin ona bagli oldugu bir devlet adami ile yorumlanir. Geminin direginin saglam, kuvvetli ve yüksek oldugunu görmek o kisinin ödevinde saglam ve sebat edici oldugunu; egrilmis görmek, isinde egriligine; kirilmis görmek ölümüne; degistirildigini görmek ödevinden alinarak yerine baskasinin getirilecegine delalet eder. Gemi diregine çiktigini görmek, o kisi araciligi ile büyük bir hayir ve menfa at görecegine, gemi direginden indigini görmek o kisiden zarar görecegine delildir.

Rüyada gemi demiri, çare, vasita, selamet ve sebat ile tabir edilir. Geminin firtina sirasinda demir atarak tehlikeden selamete erdigini görmek, yukaridaki dört hususla yo rumlanir. Bir gemi demiri satin aldigini gören, olaylar içinde ken di çapinda söz sahibi olur ve her hususta islerini yürütür.

Rüyada gemi halat ve zinciri görmek selamet, kurtulus, kuvvet ve dayanma ile tabir edilir. Ge mi zinciri veya halatini yeni, saglam görmek, selamet ve kurtulus sebebinin elde edilecegine, halat veya zincirin eski veya çürük ol dugunu görmek, rüya sahibinin kurtulus yolu sandigi seyin çürük olduguna, halat veya zincirin koptugunu görmek, dayandigi seyin elden çikmasina delalet eder. Halat ve zincir görmek bazi tabircilere göre de yolculuk manasina gelmektedir. Bir gemi zinciri veya halati satin aldigini gören veya bunlardan birini her nasilsa elde eden yolculuga çikar. Halat veya zincir uzun ise yolculuk da uzun, kisa ise yolculuk da kisa sürecek demektir. Uzun ve yeni ve kuvvetli bir zincire veya halata sahip oldugunu gören yolculukta sela mete erisir ve hayirlisi ile geri gelir. Halat ve zincirin eski olmasi bu rüyanin aksidir.

Rüyada bu klavuzu görmek, uzak yolculuklara, mala, karli ticareta ve zencilerle düsup kalkmaya yahut onlara malik olmaya delalet eder.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.