Nazarın Bilimsel İzahı ve Nazardan Korunma

02.05.2020
1.578
Nazarın Bilimsel İzahı ve Nazardan Korunma

Nazarın Bilimsel İzahı ve Nazardan Korunma

Hocam; nazar etkisi altında olup olmadığımızı nasıl anlarız, nasıl kurtuluruz?

Nazar nedir ?

nazar-6734Bilimsel İzahı Nazar halk dilinde göz değmesi, göz yakması, göz çekimi, göz istemi ve göz ışıması olarak bilinir. Arapça nazar’a ‘’ isabet el ayin’’ denilir. Nazarın bilimsel tanımı ise; Gözdeki foto reseptörlerin kasılması sonucu açığa çıkan negatif ve pozitif göz akım dalga ışınımına nazar denir. Nazar’ın üç türlü ışınım etkisi vardır. Bu konu radyoloji ilmiyle bağdaştırılarak laboratuvarlarda ispatlanmıştır. Alfa (sarsıcı), Beta (kırıcı yıkıcı) Ve Gama (yakıcı) ışınları olarak, genel itibariyle halk arasında daha çok Alfa (sarsıcı)ışın etkileri yoğun olarak oluşmaktadır. Nazar değen insanda bilimsel olarak beynin orta bölümü olan (Mezen sefelon) kısmında nöronlar (sinirler) harekete geçerek; göz küresini büyütür ve esneme başlar. İnsana nazar değdiği, bilimsel olarak fizyolojik açıdan esneme ve göz küresinin büyümesinden anlaşılır.

Nazar’ın oluşabilmesi için nazarı vuran(dokunan) kişinin, nazara gelecek kişiye negatif ışın göndermesinin bilinçsiz olarak gerçekleşmesi gerekir. Nazar kesinlikle bilinçli olarak gerçekleşemez. Nazar’ı bilinçli olarak gerçekleştiren insanlar çok azdır. Bu olay parapsikoloji konusuna girer.

Nazarı bilinçli olarak vuran insanların gözlerinden Gama (yakıcı) ışın akımı oluşur. Bu tür ışınlar röntgen çekimi bile yapabilecek seviyede, X ışınlarını, beynin hipotalamus kısımlarından boşaltarak oluşturur. Bu tür insanlar sayısı az olmakla birlikte çok tehlikelidirler. Hasüt insanlardır.

f5e1f_july2cetGama ışınlara ilk defa 14 yaşındaki bir Rus kızında bulunmuş ve ölçülmüştür. Bu insan gözleriyle karşısındaki insana radyolojik Gama ışını yollayarak röntgen çekimi bile yapabilmektedir. 1000 kişi üzerinde laboratuar’da yapılan çalışma sonucuna göre en çok nazar’ a gelen göz renkleri kahverengi ve yeşil gözlü insanlar olduğu tespit edilmiştir.

En etkili nazar ışınlarını oluşturan göz renkleri ise mavi ve sarı (Bal) göz renklerine sahip olan insanlardır.8 çeşit göz renklerine sahip insanlar üzerinde yapılan çalışma sonucu sarı, mavi, siyah, yeşil, menekşe, griela ve kahverengi göz renklerine sahip insanların pigment (Göz renk hücreleri) lerinin uyuşumu şöyledir.

Mavi gözlüler sırasıyla en çok; Kahverengi, ela, gri, menekşe, yeşil, sarı ve siyah gözlülere nazar vururlar.

Sarı(bal) gözlüler; Mavi, siyah, yeşil, kahverengi, menekşe, gri ve ela gözlülere nazar vururlar.

Yeşil gözlüler; Gri, ela, siyah, kahverengi, menekşe, sarı ve mavi gözlülere nazar vururlar.

Ela özlüler en çok sırasıyla; Yeşil, sarı, mavi, siyah, kahverengi, menekşe ve gri gözlülere daha çok nazar vururlar.

Gri gözlüler en çok sırasıyla; Siyah, mavi, yeşil, ela ve kahverengi gözlülere daha çok nazar vururlar.

Menekşe rengine sahip insanlar sırasıyla; Gri, sarı, yeşil ve mavi gözlülere nazar vururlar.

Kahverengi gözlüler en çok sırasıyla; Mavi, yeşil, sarı, ela, menekşe, gri ve siyah gözlülere nazar vururlar.

Kimlere Nazar değer ?

Nazar; daha çok güzel insanlara, mala mülk sahiplerine, şöhret sahiplerine, işinde başarılı olan insanlara, değerli maddelere, yeni olan gelişmelere, yeni evlenen gençlere, yeni doğan şirin çocuklara, yeni alınan arabalara, yeni alınan eve, bağa, bahçeye daha çok değer. Çünkü insanda çekim(cazibe),arzu-istek oluşturan tüm güzelliklere nazar değer.

Nazarın fizyolojik etkileri;

Baş dönmesi, ani mide bulantısı, ayak kayması, bulanık görme, refleks bozulmaları, gözlerin kızarması, göz küresinin büyümesi, sebepsiz esnemeler, sakarlıkların başlaması, çeşitli hastalıklar, bir yerden düşme, gözde kan birikimi, sivilceler, elde veya başka bir yerde siğiller çıkması, göz çıbanları, kaş dökülmesi, boğaz ve kulak kaşıntısı, saç dökülmesi, cinsel iktidarsızlık, sakal ve saç kıran, mide ağrısı, dudak kuruması, ayak-el ağrıması, bel ağrısı, burun kaşıntısı, kulak çınlaması, göz bulanıklığı, el-ayak kaşıntısı vb gibi fizyolojik bozukluklar nazar değdiğinde başlar.

Nazarın psikolojik etkisi;

Rüyada sıçramalar, tik oluşması, el titremesi, göz dalması, yorgunluk hissi, uyku bozukluğu bazen de aşırı uyku isteği, dalma hastalığı, gülme hastalığı, ani bunalım dönemi, stres, yoğunlaşma ve motivasyon eksikliği, sebepsiz huysuzlaşma, dil sürçmesi, düşüncede saçmalama, kalp çarpıntısı, kâbuslar görme, sebepsiz gözyaşı, sebepsiz mutsuzluk-huzursuzluk hissi, kendinde anormal ağırlık olduğu hissi, regl sancısının artması, rüyada nazar boncuğu görmesi, bitkinlik hissi vb gibi ruhsal etkiler oluşur. ,

Nazarın para psikolojik etkileri;

Bereketsizleşme, işinizin rast gitmemesi, evinizde huzursuz olması, kaderin bir parçası olan şansınızın kapanması, kısmetinizin kapanması, yaşadığınız ortamı sevmeme, üzerinde aşırı derece bilinmeyen ağırlıklar oluşması, sevdiğinizden nefret etme, evliliklerde sebepsiz kavgalar, boşanmalar, eşinizin huyunun anlık değişmesi, kıskançlıkların başlaması, arkadaşlıklarınızın sebepsiz bozulması, evlenememe , rüyalarınızda devamlı mavi renk veya nazar boncuğu görme, şiddetli geçimsizlik, büyülenme hissi vb gibi para psikolojik etkiler oluşur.

Nazar daha çok altın, elmas, pırlanta ve gümüş gibi değerli takılara değer. Bu nedenle kuranda kadınların ziynetlerini örtmeleri emredilmiş,korunmuşlardır. Kadın nazarı erkek nazarından daha fazladır. Bu olay kadınların her ortamda güzel görünmek hissinden ve kapris yapma huylarından kaynaklanır. Kadınlar birbirlerine daha çok nazar vururlar. O nedenle kuranda emredilen ziynetlerin gizlenmesi sanıldığının aksine en çok kadınlardan gizlenmesini emreder. Erkek nazarı kadınlar üzerinde fazla etkili değildir. Erkekler genellikle kendi cinslerine daha çok nazar vururlar.

Nazara en çok maruz kalanlar;

Estetik ameliyat yaptıranlar, siyasetçiler, sanatçılar, sporcular, mankenler, sanayiciler, sosyeteler, medya karşısında daha çok bulunanlar ve işlerinde başarılı olan insanlara daha çok nazar değer. Nazar olgusu radyoloji ilmiyle bağdaştırılarak ilk defa bilimsel olarak incelemeler ile kanıtlanmıştır.

Nazardan Korunma;

Nazarın para psikolojik etkilerinden korunma yollarının başında göze batmaktan,dikkat çekmekten başka Dualar ve tütsülerledir… Ayrıca sık nazar değenler nazar muskası da taşımalıdır… Özellikle sabi çocuklarda nazardan şüphelenildiğinde, çocuk uykuya girmeden Üzerlik Tohumu Tütsü olarak koklatılırsa olumsuz etki hemen geçer. Farkında olmadan uyutulmuşsa kurtulması için bir fatiha üç ihlâs üç felak, üç nas suresi okunur, bir bardak içme suyuna ve çocuğun üzerine nefes edilir, o su ile çocuğun yüzü yıkanır, içirilir, o sudan ilave edilerek banyo da yaptırılır.

Aynı şekilde büyüklere de bu tertiple işlem yapılabilir… Ancak yapılacak olanlar uyumadan yapılırsa etkisi hemen olur. Uyudu ise bu dualara nazar ayeti dahi eklenmeli, birkaç gün aynı şekilde işlem devam ettirilmelidir. Nazar değdiğini hisseder, veya şüphe ederseniz vakit geçirmeden, en yakınınızdaki namazlarını düzenli kılan herhangi bir kişiye kendinizi okutmalısınız. Bir Elham üç ihlâs ve üç felak ile üç adet nas surelerini okuyarak hem hastaya huhhh desin, hem de önüne koyduğu bir bardak suya huhlasın. Okunmuş suyu hastaya içirin. İnşaallah şifa bulursunuz. Okuyan kişi ne kadar esnerse o kadar nazar şiddetlidir demektir. Nazarın kişiyi hasta edecek kadar etkilediği hallerde nazar ayeti (“Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semîûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun).” “Ve inkâr edenler, zikri (Kur’ân’ı) işittikleri zaman gerçekten seni, neredeyse gözleri ile devirirler. Ve: “Muhakkak ki o, gerçekten mecnundur (delidir).” derler. (Kalem Suresi 51-52) dokuz adet yumurtanın her birine üçer kere okunur,hastanın yönü kıbleye döndürülerek yumurtalar hastanın alnına vurularak kırılır..Her kırılan yumurtanın sarısından bir miktarı diline değer, yahut birazını yer..Biiznillah o hasta kişi yahut hayvan nazardan şifa bulur..Sayısız kere denenmiş bir ameliyedir.

Nazardan korunmak için,sabah namızını kıldıktan sonra bir fatiha üç ihlas okuyup,nazardan korunma niyetiyle iğde dalından bir parça kesilerek yanında taşımak da anadoluda yüzyıllardır uygulanan bir gelenektir.

Nazardan korunma yollarını hadisi şeriflerde şu şekilde buluyoruz.

Nazar dinimize göre haktır. O nedenle efendimizin sav nazar konusunda irad ettiği ifadelerinden bazıları şunlardır.

”Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar”

Hoşa giden bir şeyi görünce, “Maşaallah la kuvvete illa billah” denirse o şeye nazar değemez.”

Sabah-akşam, 3 defa “Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim” okuyan, büyü, nazar ve zulümden korunur.

Göz değene, “Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanın ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin.”

Kaynak: Nazar Göz Değmesi, NAZARDAN KORUNMA TEDBİRLERİ | izafet.net
Copyright ©izafet.net

Selam es selame…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Evren dedi ki:

    Hocam üzerimde büyü derecesinde nazar var bu bahsettiginiz yumurta olayini denesem geçer mi ya da ne tavsiye edersiniz agir nazarlar için?
    Allah razi olsun

    1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

      bahsettiğimi yapın görün.inşaallah. bizler ve bize o bilgileri aktaranlar denemiş sonuç almış ki kayde geçirilmiş tavsiye edilmiştir.hikmetullahta şaka olmaz.acele olmaz.selam es selame