Mü’minun suresi yorumları- 96-100 ayetler..

31.01.2019
11
Mü’minun suresi yorumları- 96-100 ayetler..

Mü’minun suresi yorumları- 96-100 ayetler..

Mü’minun 96

Kötülüğü, en güzel olan şeyle uzaklaştır. Biz onların yakıştırmakta oldukları şeyleri daha iyi biliriz.

En büyük kötülük, kainatın tek hakiminin Allah olduğunu görememektir. Herşeyde tecelli eden isim ve sıfatlarını okuyamamaktır. Herşeyin aslında O olduğunu idrak edememek ve yaratılmışlara ilahlık yakıştırmaktır. Oysa ki Allah birdir ve tektir. Bu kainatta O’ndan başka kimse yoktur. Bütün senaryoları yazan, çizen ve oynayan O’dur. Her kılığa bürünmüş ve her rolü üstlenmiştir.

Bu büyük sır “la ilahe illallah” hakikatinde gizlenmiştir. Allah’ı kendi özünün dışında arayanların bulacağı hiç birşey yoktur. Onlar hüsran ile elleri boş dönerler. Kendi özlerine yönelip, benliklerinden sıyrılarak hakikati arayanlar ise kötülüğü kendilerinden en güzel şekilde uzaklaştırmış olurlar.

Sevgilerimle
Selam es selame. ????

Mü’minun 97

De ki: “Ey Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım.”

Bir önceki ayette bahsedilen “kötülüğü” fısıldayan, her kim ise, işte o şeytandır. Nefse sonradan edindiği kimlikte varolduğu hissini veren herkes şeytanın vazifesini üstlenmektedir. Varlık iddiasını tetikleyen her cümle şeytandan gelen bir vesvesedir.

Gelen vesveselerden korunmak ancak Allah’a sığınmak ve O’nun yardımını dilemekle olur.
Babacığım, zülfikarlarda paylaşılan yorumları Rabbim okumayı yasakladı. Sadece izin verdiği yazıların altına yazabiliyorum. Sevgilerimle. 
Selam es selame. ❤️
10:31

Mü’minun 98

“Ey Rabbim! Onların benim yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.”

Kalp ilgi ve alaka kurduğu şeye yönelir. Bu şey günaha çağırıyorsa kalbin, ondan etkilenip zarar görme ihtimali doğar. Kula düşen bu ihtimali bilerek hareket etmesidir.

Mü’minun 99-100

Nihayet onlardan birine ölüm gelince, “Rabbim! Beni dünyaya geri gönder ki, terk ettiğim dünyada salih bir amel yapayım” der. Hayır! Bu, sadece onun söylediği (boş) bir sözden ibarettir. Onların arkasında, tekrar dirilecekleri güne kadar (devam edecek, dönmelerine engel) bir perde vardır.

Öldükten sonra kulun gözü hakikate açılır. Ancak, tevbe kapısı onun için kapanmıştır. Kulun bundan sonra yapacağı hiç birşey kalmamıştır. Artık dünya hayatında yapıp ettiği şeylerin hesabını verme zamanı gelmiştir. Günahtan uzak durmayan ve dünya hayatında hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayan kulun, sorgu sırasında hiç bir şansı yoktur.
Bir mesaj yaz…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.