Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

31.03.2017
580
Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

KAZA NAMAZI NASIL KILINIR

Vakit namazlarını vaktinin dışında kılmaya “kaza” denir. Vaktinde kılınmamış olan beş vakit farz namazın kazası farz,vitir namazının kazası ise vacip olur. Bu durumda namazın sadece farzı (ezan ve kamet ile birlikte) kılınır.

Kaza namazı nasıl kılınır:

– Kaza namazı için belirli bir zaman yoktur. Yani öğle namazının kazası öğle vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. Kerahat vakitleri hariç istenilen zamanda kılınabilir.

– Bir namazın vaktinde kılınma şekli nasılsa kazası da aynı şekilde kılınır.

– Bir kaza namazına şöyle niyet edilir: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk ikindi namazını” veya “son ikindi namazını kılmaya.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

– Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra kamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan yeterli olurken, her farz namazı için ayrı ayrı kamet getirmek sünnettir.

– Kaza namazını evde kılmak daha uygundur. Çünkü bunu açığa vurmak Allahü teala’ya karşı bir cüret sayılır ve başkaları için kötü örnek teşkil edebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. M dedi ki:

  Selamün aleyküm hocam kerahat vakitlerinde zikir çekilir mi? Çekilirse hangi zikirleri çekmek daha uygun olur?

  1. admin dedi ki:

   Zikir ve adabı adlı yazımızı okuyun lütfen. biz zikirleri namaz disiplini içinde çekmeyi uygun görenlerdeniz. namaz kılınamaz / mekruh /kerahat zamanlarda zikir de yapmayız. zikir ile namaz arasında bir fark yoktur. her ikisi de farzdır. Allah yar ve yardımcınız olsun. selam es selame

   1. M dedi ki:

    Çok teşekkür ederim