Abdesti Unutmak

25.04.2017
634
Abdesti Unutmak

Abdesti Unutmak

Abdesti Unutmak

Abdestli olduğunu unutmak veya abdestli olduğunda şüpheye düşmek:

Bir kimse abdest aldığından emin olupta, abdestini bozup bozmadığı konusunda şüpheye düşse, o kimse abdestli sayılır. Öte yandan abdestini bozduğunu bildiği halde yani mein olduğunda, sonradan abdest alıp almadığından şüphe eden kimse de abdestsiz sayılır.

Bu durumların özeti aslında kısaca şudur; kesin olarak bilinen bir şey şüphe ile ortadan kalkmaz.

Abdestli olduğunu unutmak her iki mezhepte de abdesti bozmaz. Yani o kimse abdest aldığını hatırlıyorsa ve abdestini bozmadığını biliyorsa, abdestli olduğunu unutmuş olması Hanefi mezhebinde de, Maliki mezhebinde de abdestine zarar vermez.

Hanefi mezhebinde, abdest aldığını bilip, sonra bozulduğuna şüphe ederse, abdesti var kabul edilir. Abdesti bozulduğunu bilip, sonra abdest aldığında şüphe ederse abdestsiz sayılır, abdest alması gerekir. 

Maliki mezhebinde, abdest alıp almadığını hatırlamazsa, abdesti yok kabul edilir. Daha sonra abdesti olduğunu hatırlarsa yine abdesti var demektir. Yani abdestli olduğunu unutmak abdesti bozmuş olmaz. Yine Maliki mezhebinde abdestini bozup bozmadığını kesin olarak bilemiyorsa, şüphe içinde ise yeniden abdest alması gerekir.

abdestten şüphe etmek abdesti bozar mı, abdestin bozulduğunu bilmeden namaz kılmak, gusül abdesti şüphe, şüphe abdesti bozar mı sorularla islamiyet, abdestte gaz vesvesesi, abdest şüpheye düşünce bozulur mu, abdest tutma duası, abdestim bozuldumu vesvesesi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

tr Turkish
X