Vahiy yahut ilham (Hikmetli mektuplar 8)

Vahiy yahut ilham (Hikmetli mektuplar 8)

09.01.2021
169
Vahiy yahut ilham (Hikmetli mektuplar 8)

Vahiy yahut ilham

Vahiy yahut ilham Aleyküm selam muhterem …x.. hanımefendi.. Rüya da Kabeyi Mükerremeyi görmek Allah ve resulüne özlemi, insanın kendi hakikatine yolculuğu, nuru tevhit (miraç) arzusunu temsil eder. Allah yolculuğunuzu ve rüyanızı hayırlara getirsin. Yeşil kemalde olduğunuzu, şu anda ki durumunuzun orta yol olduğunu, huzur ve güveni işaret ediyor.

Rüyalarınızın önemsenmesi gerektiği, olup bitenden haberdar olmanın aracı olduğunu, işaret dili olan vahiy den kırkaltıda biri olduğunu, o sebeple dikkate alınması tembihini de içeriyor. Cenabı Allah habir sıfatının icabı olarak yarattığı her kulu ile düzenli haberleşir. Müminlerle daha açık ve sık iletişim kurar. Bunun esas adı vahiy (işaret dili ile haberleşme) olduğu halde vahiy tabirini Peygamberliğe has bilip evliyanın yani diğer Allah yolcularının aldıklarına ilham denilmektedir.

Bu ilham sözcüğü içine de vahiydeki her türlü haberleşme vasıtaları dâhil edilmektedir. Bunlardan biri sadık rüyalardır ve efendimiz peygamberliğin kırk altıda bir olarak tanımlamıştır. Öyleyse rüyalarınızı önemsemelisiniz. Ancak rüya yorumu çok zordur. Remz lerle yorum gerektirmektedir. Firavunun rüyasındaki semiz ineklerin verimli yıllarla temsil edilmesi gibi. Merdivenle dünyevi ve uhrevi yükselişlerin yahut düşüşlerin temsil edilmesi gibi.

Diğer vahiy(ilham)yollarından birisi ise vücuttaki damarların depreşmesi ile bildirilen tecellilerdir. Buna ihtilaç ilmi yahut ilm-i ebedan (beden ilmi) denir. Allah Teâlâ seyrimelerle okuduğumuz duanın kabul edilip edilmediğini, celal yahut cemale sebep olduğunu, keder veya sevinçlerimizi, tehlikeleri, rızasını yahut gazabını, olaylar henüz beşeriyete intikal etmeden, meleki âlemde iken haber verir ki olumsuzlarından rahmetine, keremine, affına sığınalım; olumsuzlarını af dileyerek iptal ettirebilelim.

Bu olağan üstü haberleşme şekli dahi bilinmiyor. Sayfamda yitik bilgiler yahut’’ ihtilaçname’’ olarak yayında olan bu bilgilerden yararlanmanızı, hâk dostlarının tecrübe ederek armağan bıraktıkları deneyimleri içselleştirmenizi öneririm. Hâk talanın dostları ile haberleşmesinin yol ve yöntemlerinden birisi ise gördükleri nurlardan sonuçlar çıkarmaktır. Bu ilim dahi çok zor bir ilim olmakla beraber, uyanık olursak az çok çözümler üretebilir, davranışlarımızın yönünü tayin edebiliriz.

Atıftan sesle uyarılmak, meleklerle irtibat sağlamak, insanların veya tabiatta olup biten hadiselerin, mahlûkatın davranışlarından işareten sonuç çıkarmak gibi daha birçok haber kaynağı vardır. Her biri ihtisas gerektiren ince ilimlerdir. Mutlaka bir önderden öğrenicisine aktarılması gereken ‘’hakikat ilmi’’ yahut ‘’ilmullah’’ veya ‘’ilmi ledün’’,’’hikmetullah’’ gibi isimlerle adlandırılan tasavvuf öğretisi diye de tanımlanabilecek bilgilerdir. Bu ilmullahın tahsilinde en önemli iş ise zikir meselesidir. Gönderdiğim zikir adabı yazısında nispeten bu konuya değinilmiştir.

Siz şimdilik önerilen zikrinizi yapmaya devam ederken kaynaklardan yararlanarak bilgilenmeye de devam ediniz lütfen. İhtiyaç duydukça bize yazınız. Allah yar ve yardımcınız olsun. Yeniden görüşmek üzere sağ ve sağlıklı kalınız. Hizmetlerinizden dolayı Allah sizi ve mümin kardeşlerimizi yakınlarından kılar inşaallah. Duadan kalmayın, bizi de güzel dualarınızda ismi geçenlere dâhil ediniz lütfen. Selam es selame

Yayınlanma tarihi: 17 Oca 2015, 21:09

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.