Seğirmeler – Gözde meydana gelen seğirmeler (ihtilaçlar)

29.06.2021
40.459
Seğirmeler – Gözde meydana gelen seğirmeler (ihtilaçlar)

Seğirmeler – Gözde meydana gelen seğirmeler (ihtilaçlar)

Gözün üst kapağı seğirir (ihtilaç eder) ise:

Sağda güzeldir;( kitabın orijinalinde güzeldir yazmasına karşılık, tecrübelerimde tam tespit edilemedi)Başka ihtilaçlarla karıştığından bilinemedi. Kedere geldiğinden şüphe edildi.

Sol göz üst kapağı; ölüme kadar varan acı haber işaretidir.
(Çok kere tecrübe edildi ki büyük kederlere işarettir. Korunduğun hallerde hangi kederlerin önlendiğini tam anlamak mümkün değildir. İhmal ettiklerimde çok büyük kedere neden oldu. Asla ihmal edilmemeli. Aksi takdirde insan çok üzülebiliyor. İhmal etmeseydim bu ölümü önlemiş olacaktım, ya da bu kaza olmayacaktı gibi.)

İhtilaçlar eceli kazayı önlemek için bildirilir. Duasını yaparsın o kaza önlenir. Eceli müsemma olan durumlarda ya haber alınamaz, ya müdafaa etmek nasip olmaz. Eğer Allah dua etmene izin verdiyse kabule şayan olmasındandır. Dua ile o zararı önlemeni istiyor ki sana haber veriyor. Kader konusu çok yönlü bir meseledir. Burada bir hadisi şerifi zikretmekte fayda vardır.
Peygamberimiz buyurdu ki:
’Sadaka veriniz. Sadaka kazayı belayı önler, ömrü uzatır.’
Bundan anlıyoruz ki eceli kaza önlenebilir. Şeytan seni yanıltmasın. Söylenilene uy. Tecrübe et. Bu ilim tecrübe sonucu edinilmiş ve faydalanılmak üzere kayda geçirilmiştir.
Bazen müdafaa etmekte geciksen olay gerçekleşse bile daha hafif atlatıldığını görürsün.
O nedenle asla ihmal etme. Bu ihtilaçta sıfatına olduğu kadar, zatın da dâhil olduğundan ölüme kadar varan acı bir haber verildiği için kendi hayatını korumak açısından da ihmale gelmez.

Solda bu ihtilaç olduğunda hemen sağdan bir devir eder, Besmeleye; ya dafiun, ya maniun esmalarını eklersin. Veya ayet el kürsi ile devir edersin. Devirden çıkmadan sağ el şehadet parmağını sol gözün üstüne koyar,
( Allahümme la ihtilacı vela kederi fil hayati. Ya hayy el baki bi hayatil beka-i ve bi dul el ömrü fil hayati.) Diyerek dokuz kere okur sağa doğru çekersin. Sonra devirden çıkarsın. İhtilaç devam ederse sen de müdafaaya davam edersin. Kaç gün sürerse sürsün savunmaya devam et. Ta ki ihtilaç zail olsun.

Not. Sağ göz üst kapak ihtilacı dahi kedere geldiği çok kişi tarafından tecrübe edildi. aynen sol gözde olduğu gibi savunma yapılmalıdır.

Efal ve evkat ilmini bilmeyenler bu söylenilen işleri namaz vakitlerinde yaparlar. Cemal ve celal vakitlerini biliyorsa Zühre’de, Kamer’de veya müşteriden birinde okumalıdır. Hangi saatte kalınıyorsa teshirde o saat bulunur, devamlı orada kalınarak okunur. Bu kitabı elinde bulunduran kişi hakikat ilmine vakıf demektir. Okuyup düşünüp kendini geliştirmelidir. Bundan daha değerli ne olabilir. Akıl sahiplerine bu tembihe bile gerek yoktur.

Gözün alt kapağı seğirir (ihtilaç eder) ise

Sağda haber;
Solda hışımdır.(hışım ani beklenmedik şiddetli bir keder demektir)
Sağ el şehadet parmağını sol göz kapağı üzerine koyarak (La hışmi, vela hışmıke vela hışme hüliyy ) okuyup sağa doğru çekilir. Ve devamla sol el sol dizi üzerine koyup bunu okumalıdır.
( Hayyul cismaniyeti ve bi ruhaniyeti, fi deymumiyeti fil hayati )
Yukarıda bahsedildiği şekilde sağ devri yapmak suretiyle de savunma yapılmalıdır.

Gözün kuyruğu seğirir (ihtilaç eder) ise ;

Solda mal,
Sağda güzel, hayır haberdir.

Sol göz kuyruğundan bir parmak solu:

Hükümetten resmi bir takip. Acı haber. Büyük keder.
(La kederi fil hayati) okuyarak ve sağ devri yapılarak müdafaa etmek lazımdır.

Gözün üstü: (Kapakla kaş arasındaki bölüm) seğrir (ihtilaç eder) ise ;

Sağda kavuşamaz dostuna ;
Solda gösterir dostunu.
Sağdaki ihtilaç ziyade derecede ise bir dostun seni ziyareti çok istediği halde izin çıkmamıştır. Ve ya sen birisini ziyaret edecektin de izin çıkmadı. Öce soldan bir devir yapıp, sonra bir uygun cemal satında sağdan devretmek ve bunu okumak gerekir. Sağ el şahadet parmağı sağ göz üstüne konur.
(La ihtilacı fevga aynel yemini fil hayati )okunur. Maksat hâsıl olur.

Göz bebeği seğrir (ihtilaç eder) ise ;

Sağda hafif geçirilen bir hastalık,
Solda sürurdur. Mutluluktur.
Sağda ise; Sağ el şehadet parmağını sağ göz üzerine koyup, la renci illa şifa-i okur, parmağını yavaş yavaş sağa doğru çekersin.

Gözün pınarı seğirir (ihtilaç eder) ise ;

Sağda levm, (gıybetin yapılıyor demektir.)
Solda zeyn (servet mal) işaretidir.

Sağda ise hemen Sağ el şahadet parmağını göz üzerine koyup okursun. ”Allahumme la ihtilacı ve la levmi vela şin’i fil hayati ” sağa doğru çeker bir miktar da sağda okursun..

Levm; bir insan hakkında fena söz söylemektir. Burada senin gıyabında kötü konuşuluyor demektir. Karşıladığın takdirde gıybet edemezler. Fitneyi vaktinde önlemiş olursun.

Solda zeyn demek, servet mal demektir. Yeni bir elbise giymek, düğün dernek gibi yerlere gidip mesut olmak, misafir gelmesi vb gibi mutluluk veren bir gelişmedir. Müdafaaya gerek yoktur.

Göz bebeğinin altı seğrir (ihtilaç eder) ise ;

Sağda güzel,
Solda hışımdır. Sağ el şahadet parmağı sol göz üstüne konularak;’’ la hışmi fil cismaniyeti vel ruhaniyeti vela hışmike vela hışmehü vela hışmühe fil hayati’’. Üç,beş, yedi, dokuz gibi tek sayı okunur ve parmak kalkmadan sağa çekilir. Sağ yanağa gelince bir veya üç kere daha aynı esma okunur.. Tüm Seğirmeler

Yayınlanma tarihi: 21 Eki 2016, 17:58

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Mujde dedi ki:

  Her duştan çıktığımda genelde sol gözümün alt kapağı (kuyruğun hemen sağ yanı) şiddetli bir şekilde seyiriyor . Bu adet haline gelecek sıklıkta oluyor. Özel bir anlamı var mıdır ?

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   İhtilaçname adlı yazımız başvurun lütfen.selam es selame

 2. Can hocama dedi ki:

  Hocam,sağ devrimizi sayısız yapsak sorun olurmu ? Mesela günlük toplam,4 yada 5 kez.üç gündür sol üst göz kapağım seğiriyor.namaz kılarkende oluyor normal gün içerisinde de ara ara oluyor.Gün içerisinde olduğunda sadece duayı okuyorum.Namaz da olduğun da sağ devri yapıp yukarıdaki duayı okuyorum.selam es selame

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   ihtiyaç halinden ikiden fazla yapılır.ihtiyaç ise çok kötü haberlere karşılık savunma şeklindedir.yaptığın doğru..ancak kötü bir haber yoksa iki keresi yeterlidir.

 3. Dursun şahin dedi ki:

  Merhabalar,sol göz üst kapağının sol tarafı göz kuyruğu mu oluyor acaba ,değilse göz kuyruğu neresidir? Cevap için teşekkür ediyorum.

  1. admin dedi ki:

   Üst ve alt göz kapaklarınızın dışa doğru uç kısmı göz kuyruğudur, sizinkininde göz kuyruğu olduğunu düşünüyorum. Tarifinizden öyle anlaşılıyor.

 4. Ayşe Merih dedi ki:

  Hocam gözümün sağ üst kapağı çok sık seğir ediyor.Burada savunma okuması yok.Kitabın orjinalinde güzeldir yazmasına rağmen başka ihtilâçlarla kariştığindan hüzün olduğundan şüphe edildi demişsiniz. Ben nasıl savunma yapabilirim.Bazen hiç durmaksızın seğir ediyor.Çok endişeleniyorum.

 5. Murat dedi ki:

  Namazda sağ gözün seğirmesi ne anlama gelir

  1. Büşra Ocak dedi ki:

   Hocam sol gözümün alt kapağı ve kuyruğu birkaç gündür sık sık seyiriyor. Bazen ortalarda oluyor bazen kuyrukta oluyor. Şimdi de pınara yakın tarafta olmaya başladı. Hangi yorum bu duruma denk olur? Ne yapmamı önerirsiniz?

   1. admin dedi ki:

    İhtilaçnamenin ilgili bölümlerini ve genel kısımlarını iyi okuyun. Bu ilim hayatınız boyunca kullanabileceğiniz bir ilimdir. baştan başlayarak genel okumaları ihmal ettmeyin. selam es selame

 6. Kenan taner dedi ki:

  Sağ göz kapaği kederdir tecrübe edildi..

 7. Tekin dedi ki:

  S.a hocam gözün sağ al kapağı hayırlı haber mi

  1. admin dedi ki:

   Savunulması gerekmediği için olumsuz değildir. Yani bir haber alacağınıza işeret eder.

 8. Abdullah dedi ki:

  Sol üst göz kapağı bugün çok seğirdi. Yaptığım devir sayısı 10 u buldu. Namazlardan sonra da devir yapıp savunmasını yaptım. Ama ne kadar devir yaparsam yapayım yarım saat sonra tekrar seğiriyor. O kadar devir yaptım ki yorulmaya başladım. Hatta çok sağ devri yaptığım için sol ayak en üst tarafı seğirdi celali zat zayıfladı demekmiş. Devir yapmadan da savunmayı yapsam olur mu hocam. Ne yapmam gerekir. Selam es selame

 9. Sessiz dedi ki:

  Saga çekilşr derken nereye kadar çekilir sağ göz kapağına kadar mı

  1. admin dedi ki:

   evet..gidebildiği kadar yüzün sonuna kadar diyelim

 10. Sessiz dedi ki:

  Selam es selame, hocam ihtilaç alındığında kamerde zühre müşteride önlem alın yaxılmış sonrada hangi saarte ihtilaç alınmışsa o saatte önlem alın yazılmış ben utaritte aldım , şimdi hangi vakitte önlem alıcam

  1. admin dedi ki:

   Bu sorduğun sorunun cevabı çok alt bilgi ister.
   Okumalarını devam ettir. Allah yar ve yardımcın olsun

   1. Ahmet Akbulut dedi ki:

    Hocam Selamünaleyküm. 29 aralık 2022 de iş nedeniyle Osmaniye’ye gittim. O gün sol gözümün üst kapağı seğirmeye başladı. Maraşa geçtik oradan Antep’e seğirme günlerce devam etti. Size yazdığım bugünlerde hala devam ediyor. Yani 3 ay olmuş. Ben depremler olduğunda ona yormuştum. Kötü bir duruma işaretti galiba dedim. Bugün sizin bu yazınıza denk geldim. Tecrübem doğru olabilir mi? Dediğiniz duaları okumaya devam edeyim mi? Sadaka vermeye devam edeceğim. Beni aydınlatır mısınız?

    1. admin dedi ki:

     Tecrübeniz doğrudur. İhtilaç durmadığına göre bu acıların devamı vardır. Savunmaya sadaka vermeye devam ediniz. selam es selame

 11. Bengü dedi ki:

  Sol göz torbasının orası seğiriyor hocam 2 haftadır yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin dedi ki:

   ihtilaçname den faydalanın.

 12. Ahmet Akbulut dedi ki:

  Hocam Aralık 2022 sonunda Osmaniye Maraş Antep bölgesine iş nedeniyle bir gezi yaptım o günlerde başlayan sol göz üst kapağım seğirmem hala durmadı. Ben bugün sizin yazınızla karşılaşmadan önce bu seğirmelerin bölgedeki depremin habercisi olarak yorumlamıştım. Doğru mu yorumlamışım? Hala devam ediyor.

  Yukarıdaki duaları ve sadaka vermeleri bugün başlayacağım. Başka ne dersiniz?

  1. admin dedi ki:

   Selam es selame sol göz üst kapağı ölüme kadar her türden olumsuz haberdir. Deprem ve sonrasının ne kadar büyük bir felaket ve keder olduğu malumunuzdur. Doğru yorumlamışsınız. Halen ihtilaç devam ediyorsa kederler de devam edecek demektir . Bu sebeple savunma yapmanızı öneririm. evvelini kestirmek zor olsa da üç nesil tarafından deneyimlenmiş bir ilimdir ihtilaçname… elli yıldır ben tecrübe ettim. seksen yaşında ölen hocam ve yüz yaşına yakın ömür yaşamış hocamın hocası bu ilim ile hizmet vermiş, kayda alıp bizlere aktarmıştır. Her allah dostu da kendisi tecrübe edebilir. fizik yasaları kadar kesin bir ilahi (ilim) bilgidir. selam es selame

   1. Sbl Iron dedi ki:

    Hocam Ahmet Akbulutun dediğine katılıyorum.deprem öncesi bende de seğirmeler özellikle sol göz sağ bacak arkası sol bacak arkası deli gibi seğiriyordu.ne kadar savunma yapsamda geçmiyordu.sonra deprem oldu.şimdi yine sol gözüm durmuyor ve ben artık korkuyorum.bu ilim gerçektir.geçenlerde yine sol gözüm seğiriyordu.koruma yaptım sonra kamyon (kardeşim arabada değildi) arabasına çarpmış.savunmalarla çok şükür sadece mala geldi.geçen yazda babamlar akşam yolda giderken akşam vakti ve şehirler arası yolculukta (duracak yerde yok) arabanın far elektrikleri gitti.karanlıkta giderlerken haberleri geldi hemen savunma yaptım ve arabanın elektrikleri ben savunmayı bitirmeden geri gelmiş.Hocam bu ilim kimlere veriliyor?neden biz?

 13. Necdet dedi ki:

  devir nasıl yapılır tarif ederseniz sevinirim hocam

  1. admin dedi ki:

   yazının devamında var. dikkatle okuyun. veya Google sağ devri nedir nasıl yapılır diye yazın.

   1. Ali candan dedi ki:

    Kirpiklerin olduğu hat göz kuyruğu sayılır mı acaba?

    1. admin dedi ki:

     gözün pınarı baş sayılır bittiği yer de kuyruk olarak adlandırılır.
     Sözlüğe bakmak bize sormaktan daha kolay değil mi
     selam es selame