Fâsıkla Evlenmek

30.08.2021
28
Fâsıkla Evlenmek

Fâsıkla Evlenmek

Sual: Namaz kılmayan ve tesettüre riayet etmeyen Hristiyan bir kızla evlenmek caiz olduğuna göre, namaz kılmayan, oruç tutmayan, açık saçık giyinen bir Müslüman kızla evlenmenin daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu görüşüm yanlış mıdır?
CEVAP
Evet, yanlıştır. Hristiyan kızla evlenmek de tahrimen mekruhtur, harama yakındır. Yani Hristiyan kızla evlenmek zaruretsiz caiz olmaz. Bugün kitap ehli yani Hristiyan kız da bulmak çok güçtür. Çoğu müşriktir. Müşrikle evlenmek ise kesinlikle caiz değildir. Kitap ehli kız bulunsa bile, Hristiyan yani kâfir kızla, fâsık Müslüman kız mukayese edilmez. Hristiyan kızın başını kapatması ve hiçbir ibadeti yapması gerekmez, çünkü gayrimüslimin önce iman etmesi gerekir. İmansız ibadetlerin faydası olmaz. Âhirette Hristiyan kadına, niye namaz kılmadın, oruç tutmadın, içki içtin diye sorulmaz. Ona sadece, niye Müslüman olmadın diye sorulur, ama Müslüman kadının namaz kılma zorunluluğu vardır, içki içemez, saçlarını açamaz. Böyle bir kadın fâsık olur. Fâsık, çekinmeden, açıkça günah işleyen, mesela beş vakit namaz kılmayan, açık gezen kimse demektir. Fâsıkla evlenmemeli, çünkü Şir’at-ül İslam kitabındaki hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kızını fâsıkla evlendirenin duası ve ibadetleri kabul olmaz.)

(Şefaatime kavuşmak isteyen, kızını fâsıkla evlendirmesin!)

S. Ebediyye’deki iki hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Bir kimse, kızını fâsıka [kötü kimseye] verirse, Allahü teâlânın emanetine hıyanet etmiş olur. Emanete hıyanet edenlerin gideceği yer, Cehennemdir.)

(Kızını fâsıka veren kimse, melundur.)

Görüldüğü gibi, Hristiyan kızla da, fâsık kızla da evlenmek uygun değildir. Saliha bir kızla evlenmek ise bir nimettir.

Fâsıkla evlenmek
Sual: Ana babası fâsık olan salih bir genç, saliha bir kızla evlenmek istiyor. Bir arkadaşı ona, (Saliha kızla evlenirsen, kıza yazık olur. Evlenirsen, fâsık bir kızla evlenmelisin) dedi. Bu tavsiye uygun mudur?
CEVAP
Hayır, kesinlikle uygun olmaz. Bir hadis-i şerif:
(Fâsıkla evlenmeye razı olanın, kabrinden kalkarken, alnında, “Allah’ın rahmetinden ümidini kesmiş” yazısı bulunur.) [Şir’at-ül İslam]

Salih kimse, hanımını elinden geldiği kadar haramlardan korur. Ailesi fâsık diye, fâsık kızla evlenmeyi veya hiç evlenmemeyi tavsiye etmek çok yanlıştır. Fâsık kimse bile, kendini düzeltmeye çalışmalı ve saliha kızı tercih etmeli. Eşinin sayesinde de kendini düzeltebilir. Ama saliha bir kız, fâsık bir erkeği tercih etmemelidir. Yakından tanıdığım salih zatın oğlu, namaz kılmıyordu, yani fâsıktı. Saliha bir kızla evlendi. Kız, oğlanı namaz kıldırmaya, evine bağlamaya çalıştı. Şimdi yirmi yaşlarında çocukları var. Hepsi de namaz kılıyor. Demek ki, fâsık olanlar da, salihleri tercih etmeli, fakat salihler asla fâsıkları tercih etmemelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

tr Turkish
X