Efendimiz hz Muhammed as ın okuduğu Dua

16.11.2020
85
Efendimiz hz Muhammed as ın okuduğu Dua

Efendimiz hz. Muhammed as ın okuduğu Dua

Efendimiz hz Muhammed as ın okuduğu Çok sevdiğim başucu dualarımdan biri olan bir dua vardır “Allahümme inni eselüke İLMEN nafien ve rızqan tayyiben ve amelen müteqabbelen” yani Allahım senden FAYDALI İLİM, temiz rızık ve makbul (kabul olunmuş) amel isterim.

İlim ehil insanın elindeyse faydalıdır. Faydalı ilim istemek bir nevi ehil insan olma ihlas sahibi olma duasıdır.
Demek ki her şeyi bilmekle Alim olunmuyor. Şeytanda her şeyi iyi biliyordu, İlim vardı lakin ihlas yoktu. Rabbim bizi tuzağına düşürmesin inşallah.

Kısa bir anı anlatmak isterim,

vakti olanlar okur belki. 🙂 Yıllar evvel Bir gün gönüllü çalıştığım bir dernekte bir yangın çıktı, her yer yandı. Ofis içerisinde o pahalı mobilyalar, masalar, koltuklar, perdeler, halılar vs. İnanır mısınız oda da yanmayan hiç bir şey kalmamıştı, gittim gördüm baktım ancak bir şey kalmıştı yanmayan, dolabın içinde bir Kuranı Kerim meali… Yapraklarının kenarı yanmış fakat ayetlere ilişmemişti ateş. Sübhanallah !

O güne kadar hep niyet ediyordum

fakat bir türlü okumak nasip olmuyordu. Çok etkilenmiştim. Günlerce tefekkür ettim, daha sonra o Kuran’ın aynı yayınevinden tıpkısının aynısını buldum. Kitap okumayı seven biri olarak alışkanlık üzere hızlı hızlı okumaya başladım meali âlisini. İşte ilk rabbimin edasıyla orada tanıştım, sanırım yavaş oku anlayarak ve dua et, rabbim İLMiMi ARTTIR de, diye. Birileri konuşuyor sanki bana ama ara ara oluyor anlamıyordum. Sonra yavaşladım uygulaya uygulaya yavaş yavaş içselleştirerek okumaya karar verdim, daha sonra “teheccüt namazı” ilimde önemli bir yeri olduğu öğretiliyor farkında olmadan kuran öğretmenim olmuştu bin şükür çok şükür..

Tek güvenilir limanım idi

ilimin ikinci işareti oldu bu, teheccüt namazı bana; Dedi ki gece kalk ve kendin için nafile bir namaz kıl, “ve kalktığında de ki: Euzubillahimineşşeytanirracim Gale Rabbi edhılni müdhale sıdqın ve ahricni muhrace sıdqın vecalne Min LEDÜNke sultanen nasira” satırları ile hitaba muhatap alındığımı tekrar farkettim, tabi daha sonraları sadece hitaba değil azar yemeye, uyarılmaya, dikkat etmeye, sevi aşk umut ceza, her tür cümlelerine de muhatap oluyorsunuz. (Buraları Detaya girmeden geçiyorum.)
LEDÜN kelime manasıyla katından demekmiş. Katından bir sultan yani bir güç ve nasira yardımcı ver demektir.
Ledün kelimesine Zihni’m takılmıştı, teheccüte başladım, bu ayeti her gece teheccütte okumaya başlamıştım. Ledün kelimesini araştırırken hocamın sayfasına denk geldim, ilk doğru bilgiyi oradan almaya başlamıştım. Kuran’ı anlayarak okumaya devam ederken yine bir eda git oraya ve ilim öğren

Hocama ilk selamımı hatırlarım

☺️ Selamün aleyküm Allah beni size gönderdi.
O da, ölüp gidiyoruz da öğretmenlik bitmiyor, hoş geldin, demişti. ☺️ Elhamdülillah elhamdulillah elhamdülillah ya rabbi bana deli demeyen bir hoca, 🥰😁 tam bana göre. 🥰 Üstelik ney, nasıl gibi sorular da sormuyor. 😁O gün bugündür ben asıl deryadayım, Ummandayım bir damla olmak bir harf öğrenebilmek kul olabilmek için. İlim.. benim için.. Sözü uzattım, söz Allah’tan olunca mürekkep deniz, Ağaçlar kalem olsa sığmıyor işte. Son olarak eğer şükrederseniz muhakkak arttırırım diyor, hep beraber ne öğrendiysek şükür edelim inşallah ve biliniz ki burada ki Zahir’i hocamız Hacı Ali bayram olsa da, Batıni yani gizli hocanız Allah’tır.

Bu nedenle ilim edebi gerektirir

bu yüzden çekinir titrerim onunla konuşurken. İmtihan oluyoruz ve olacağız. Rabbim bizi onun dizinin dibinden ayırmasın, onunla Livai hamde ulaştırsın hepimizi, sirati mustaqıme iletsin. Biliniz ki şeytan bu dosdoğru yol üzerinde kurmuş tahtını. Bizi aldatmaya çalışacak, Allaha ortak koşmamızı sağlayacak, her kılığa girip aşklar meşkler tuzaklar kuracak. Burada İlim bize lazım olacak, öğrenemezsek Celal yutacak hafizanallah. Çünkü nefsimizi aklayamayız, o daima kötülüğü istiyor hatayı seviyor ! Maalesef….
ilim bu yüzden kılıçtır
(Derya Deniz)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.