Az ye az uyu az konuş, ÇOK OKU

14.11.2016
305
Az ye az uyu az konuş, ÇOK OKU

Az ye az uyu az konuş, ÇOK OKU

human46-1Selamun aleykum hocam.
Allah rızası için bana yârdim edin.
Esim sürekli gergin ve isteklerini ifade ederken beni hep kırıyor, küfür ediyor. Çok yıkıcı davranıyor. Bir kadın olarak kalbim onun bu hırpalayıcı davranışlarını kaldırmıyor. Bana ne olur yol gösterin.
Kısmetime rıza gösteriyorum susuyorum. Ama ben bu kadar aşağılanmayı hak etmiyorum.
Bir evlilik sadece erkek harama bakmasın diye, onu doyurmak için mi yapılır?
Bana hiç değer verdiğini hissettirmeyen bir adama nasıl yakınlık gösterebilirim?
Hocam özür dilerim bunlar özel seyler biliyorum. Ama cok çaresizim ne olur yârdim edin.
Kari koca birbirinin beklentilerini önemsemeli, ikisi de. Buna inanıyorum. Bir şey isterse elbette önemsiyorum ama kocama duygularını, isteklerini bana kırmadan, incitmeden ifade etmeyi nasıl öğreteceğim? Çok yara alıyorum, çok mutsuzum.
Sitenizde yayınladığınız mektuplaşmaları buradan mı yürütüyorsunuz? Benim de bir REHBERE ihtiyacım var buradan mı yazmalıyım size?

faviconSelam es selame F. Hanım; Evlilik zevk ve sefa müessesi değildir. Bal ayı biter, hemen âdemlik başlar. İmtihan başlar. Evlenmek haramdan korunmak, aile kurmak içindir. Kadına bir erkek, erkeğe bir kadın gerek ki haramdan sakınılsın. Ortak olarak birlikte imtihan ediliriz. Dünyaya gönderilirken Allah ne dedi âdem ile hava’ya.”birbirinize düşmanlar olarak yeryüzüne inin ” denilmedi mi.
Kocan seni mutlu etmek için yaratılmadı. Gerçek mutluluk cennettedir. İmtihan yeri olan dünyada herkes imtihanı kazanmak için çalışır. Mutlu olmak için gelmedik ki. Mutluluk mekânı olan cennette doğru durmadık. Neyle mutlu olacaksın sen. Veya bir başkası. O (köpek!) nefislere ne versen doymaz ki. Mutluluk Allah’ı zikir iledir.
Kocana karşı görevlerini salonda, mutfakta ve yatak odasında Allah rızası için yerine getir. O teşekkür etsin diye pişirme yemeği, Allah beğensin diye yap. Onun koynuna nefsin için, onun için değil, Allah emrettiği için, Allah rızası için gir.
Bir şeyi ne kadar çok istersen, Allah o kadar kısar, küçültür ki zatına dönesin. Nefislerin isteklerine son yoktur. Oruç tut. Zikrini yap. Her şey değişecek. Sen Allah’la oldukça kocan da seninle olacak. Sen Allah’a itaat etmiyorsun ancak kocan avuçlarında olsun istiyorsun. Sen melek misin? Suçu kendinde ara biraz da. Kocanda, komşuda, hayatta değil. Selam es selam

human46-1Hocam namazlarımdan sonra zikir yapmam gerekli biliyorum. Ya latif zikrini çekmek icin namazı tam ezan vaktinde mi kılmalıyım. Kocamın bir takim istekleri için namazı bir vakit ertelesem, vakti çıkmadıkça zikirimi çekebilir miyim? Sağ ayakla yapılan esmalar, [button color=”” size=”” type=”” target=”_blank” link=”http://www.hacialibayram.com/makaleler/yitik-bilgiler/sag-devri.html”]Sağ devri[/button] için de ayni şeyi soracağım. Tam namaz vaktinde kılınan namazlardan sonra mı yapmalıyım? Bir vakti çalışmam sebebiyle kaçırsam zikirim başa mı döner?
Bir de sağ devri yaparken her dönüşte Fatiha okumalı mıyım?
Oruç tutamıyorum hamile olduğum icin maalesef. Yardımlarınız icin teşekkür ederim.
Elimden geldiğince zikrimi çekmeye çalışıyorum ama bir şekilde kesintiye uğruyor. Ya sabah namazına uyanamamiyorum. Ya müdürüm iş veriyor, namazi yetiştiremiyorum. Şeytan araya giriyor kopuyor ? Bir de elbet benim nefsim benim iyiliğimi istemez. Huzur Allah tadir. Ama erkek de sadece kadindan isteklerde bulunup gorevlerini yerine getirmezse müslumanlığı kendi faydasina kullanmis oluyor. Bunu görmek de beni üzüyor.
Ben görevlerimi bilip yerine getirmeye çalışıyorum. Dediğiniz gibi Allah rizasi icin.
Nitekim kocalarin da görevi Allah rizasi icin hanımlarını hoş tutmaktir.

Işte eşimin surekli mumin bir kadin olmami ve gorevlerimi bilip Allah rızasına uymami, kullanarak beni ezmesi beni çok üzüyor. Bana n’olur kızmayın zaten sığınacak Allahtan baska kimsem yok, yol gosterin bana hocam. n’olur siz de kızmayın.

Sürekli tovbe ederek arınmaya çalışıyorum, esim çok kufur ediyor. Bir küçük isteği olmayinca ne istedigini söylemeden bana, evliligimize beddua ediyor, lanet okuyor küfür ediyor. Beni mutlu etmesinden geçtim bebeğim sağlıklı doğsun diye dua ediyorum sadece.
Gerisini nasil olsa Allah goruyor. Kimsenin hakkini kimsede koymaz degil mi?
Bunca gözyaşımı elbet rabbim görüyor.

faviconZikir ile ilgili sorduğun soruların hepsinin cevabı [button color=”” size=”” type=”” target=”_blank” link=”http://www.hacialibayram.com/sizin-icin-sectiklerimiz/zikre-ilk-adim-zikir-ve-adabi.html”]Zikre ilk adım[/button] adlı yazımızda var. Senin gibi yazıştığımız kardeşlerimizden soruları ve sorunlarını önemsediklerimize yazdıklarımızı isim vermeden yayınlıyoruz. Fırsat buldıukça okursan şu anda karşılaştığın meseleler veya ileride yaşayacakların hakkında önceden yayınladığımız yazılarda cevaplarını görürsün. Gerçekten samimi olarak hayatını düzene sokmak istiyorsan biraz emek vermen gerekir.
Boş geçen zamanların bu işe yeter. Çok kırılmış, üzgün olduğunu anlıyorum. Ben zikir ile ilgili cevaplar vermeye çalışıyorum. Az ye, az konuş ve az uyu. Hamileliğin bitinceye kadar oruç tutmayabilirsin. Namazlar ve zikirler tam vaktinde olmalı. Duanın kabulünde vakit şartı vardır. Yoklamada yoksan o gün işe gelmemiş sayılırsın, maaş kesim cezası alırsın.

human46-1Gecen gun rüyamda kendimi başörtüsüz gördüm. Baska bir rüyamda afedersiniz tuvalet arıyorum, abdest almak icin ama temiz bir yer bulamıyorum. İçime sinmiyor oralarda tuvalet ve abdest. Acaba bu iki rüyamın hikmeti nedir?
İlk rüyamda başörtüsüz dışarı çıkmıştım. Beni erkekler görüyordu. Utanıyordum. Unuttum diyemiyordum.

faviconBaşörtüsüz olmak, dinin eksik demek. Ve diğer rüya çevren çok kötü. Yanlış kişilerle sarılmışsın, arkadaşsın.

human46-1Ama hocam neredeyse hiç arkadaşım yok. Ben dinine düşkün olmayan kişilerle dostluk kurmuyorum. o nedenle hep yalnızım ve dini kitaplar, yazılar okumakla meşgulüm. Boşken hep sitenize girip yazılarınızı okuyorum. Kimseyle vakit geçirmiyorum inanin ki. İşimden evime gelirim hiç kimseyle bağım yok ailemden baska. Çünkü is çevremde bir tane bile dinine düşkün insan yok.

faviconBaşörtüsüz bir bakıma dinsiz yaşamandan Allah da utanıyor. Ne zaman yaratanına dönecek, gayretle rızasını alamaya çalışacaksın. Yoksa yüz yıl yaşamaya garantin mi var. Bu sözüm nefsinedir ruhuna değil. Geçmişini temizlemelisin. Bu günden bahsetmedik. Abdest alacak yer bulamamak demek çevren pislikle sarılı demek. Geçmişin hataları eksik ve fazlaları olarak düşün. <çünkü iş çevremde bir tane bile dinine düşkün insan yok.> daha ne. Cehennemdesin demektir.

human46-1Hocam ben öğretmenim, okulumda çalışanları ben seçemiyorum ki bu durumu nasil değiştirebilirim?
Ben elimden geldiğince doğru yolda olmaya çalışıyorum. Başka türlü is çevrem, olsun ben de isterdim, ama memurum seçim sansım yok, siz de öğretmensiniz bilirsiniz.
Arkadaşlarım belki kötü insan değiller. Ama beni Allah’a yaklaştıracak kişiler de degiller. Ben de işten eve gelirim doğruca. Kendimi geliştirmek için sizden başka mürşidim yok. Doğudayım. Lütfen beni yalnız bırakmayın.
faviconBen allah demenin yasak olduğu yıllarda oruç tuttum diye idari para cezası almış, çevresi tarafından sürekli mobink uygulanmış birisiyim. O dediğin şatları çok iyi bilirim. Çocuklar teneffüse çıkınca sınıfında zikirini yapabilirsin. Bir önceki teneffüsde abdest alır hazırlanırsın. Bir yâda iki vakitlik sıkıntıdır. Allah seninledir. Zorluklarını bilmez mi. çözüm üretmek mazeret üretmekten daha kolaydır. Vaktin darlığında üç beş yedi dokuz kere gönülden zikre. Vakit bulunca gönlünce yap, her vakitte yap.

human46-1Geçmişimi nasil temizlemeliyim? Ben de istiyorum bunu ama tövbelerimizin kabul olduğunu nasil bilebiliriz? Her işlediğimiz? Günahı hatırlayarak ve anarak mı tevbe etmeliyiz? Bilmiyorum hocam sadece tevbe yeterli mi?

faviconSen bizden zikir almadın mı hocam? Ya latıfün ya latıf okumuyor musun?

human46-1Peki, okul lavabosuna terlik koydum abdest alabilmek için. Eğer oralar kirli ise ve üzerime sıçrar ise diye seytan vesvese veriyor. namazim zayi olur mu kabir azabı olur mu?

faviconÜzerime sıçrayandan azap olur da namazımı kılmazsam ne olur ey şeytan diyemedin mi?
Kılmadığında zayi olmuyor mu? Sen bizden zikir almadın mı? Ya latıfün ya latıf okumuyor musun?

human46-1Hocam? zikiri siz vermeden başladım, Allahın izniyle. Okuyorum ya latif zikrini. Sağ devrini anlamamıştım. Ona da tekrar okuyup başladım. Şuan sadece her dönüşte ayet el kürsi den önce fatiha okumalı mıyım onu anlamadım…
Arınmak için ya latif okuyorum. Aralarda çokça tevbe ediyorum…
Dedim hocam demez miyim? Kılarken aklıma geliyor. Namaz sırasında içimdeki vesveseden kurtulmak için danışıyorum size. Yoksa elbette ne olursa olsun, sıçrasa da abdestimi alıp kılmalıyım ve kılmaya calisiyorum.

faviconZikre ilk adım yazısını yeniden oku lütfen. Ayrıca vesvese ilgili yazımız yayında.Lütfen bana hesap verirmiş gibi mazeret cümleleri kurma. Mazeretini allah’a arzet Fatma hocam.
Hesabın kendinedir. Çünkü ben dediğin ‘’benden içeru bir ben daha var’’ ve o senden asla ayrılmaz, kandırılamaz. Kişinin kandırdığı (nefsi) egosudur.
Şimdi izninle ayrılacağım, bekleyen kardeşlerimiz var. Hayırlı akşamlar. Selam es selame

human46-1Ben sizin yazılarınızı takip ederken zikre ilk adim yazınızı okuyup başladım. Tamam hocam. Unuttuklarım vardır belki yeniden okurum. Ama eşim kızıyor evdeyken kendisiyle ilgilenmemi istiyor. Çünkü beni telefonla oynuyorum sanıyor. Hâlbuki yazılarınızı okuyorum. O nedenle sıkça okuyamıyorum. Yeniden okurum hemen. Anlıyorum ne demek istediğinizi ben yârdim alabilmek için kendimi açıyorum bahane ne haddime hocam. Peki, Allah razı olsun yardımlarınız icin.

şifa duasışifa duasıAz ye az uyu az konuş kendine çok zaman kalır. Yine yazmaya devam et. Selam es selame

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.