Anlamak Zor

21.04.2017
443
Anlamak Zor

Anlamak Zor

Anlamak Zor

-Sevgili can hocam; size bir şey danışmak istiyorum, sizin bir yazınızda okudum, birisi sormuş; üveys zikri diye bir zikir var duymuşsunuzdur, 100 tövbe 132 salavat, 11 ihlas 1 Fatiha, hediye kısmı ve 100 La ilahe illallah, siz o kişiye bu zikri çekmemesini söylemiştiniz yazınızda.  Çocuk intihar girişimlerinde bulunmuş, ama hocam sizin diğer yazılarınıza göre bu zikir çekilebilir. Çünkü tek Allah zikri çekilemiyor Lailaheillallah, subhanallah gibi kelimeler söylenebiliyor, bu zikrin neyi uygun değil hocam size göre. Yoksa ilk başlayanlar için la ilahe illallah ağır mı geliyor?

-lailaheillallah ağır geliyor, sevgili Zeynep. Selam es selame. Hayırlı günler.

-Tamam, hocam anladım. Çok Sağolun.

-Uzun zaman çeşitli kişilerden dersler almış, iki yıldır birlikte cemal zikirlerle durumunu düzeltmeye gayret etmiş olduğumuz, rehberlik yapacak seviyede, mananın ileri derecede makamlarını geçmiş bir bayan hocamızın 25 gündür la ilahe illallah zikirini çekerken kendisini dağıttığını müşahede ettik. Zikir meselesi maalesef islam âleminin belki de bir numaralı meselesidir. Fert fert veya cemaat olarak başımıza gelen olumsuz her olayın, yani kötü kaderimizin temelinde yanlış zikirler yatıyor.

-Evet, hocam, keşke doğru bilgileri biran önce yayabilseydik. Maalesef ki yerleşmiş kalıpları yıkıp, yenisini inşa etmek ciddi zor ve zaman gerekiyor, kime anlatsam çoğu hiç dinlemiyor. Ben sizin yazılarınızı okur okumaz kalben mutmain oldum.

-Köklü çare; genç yaşımdan itibaren beynimi kemiren bir meseledir. Otorite olmadan sözünüz itibar kazanmaz. İnsan davranışları itimat etmek için şöhret arıyor.

-Evet, hocam doğru, sözünüzün kabul görmesi için otorite olmak lazım.

-Şöhret ise işin özünde kişi için bir felakettir. Şöhret pahalı bir metadır. İnsanı esir alır. Hayatınızı gasp eder. Kendinizi yetiştirmenizi engeller. Yolunuzdan alıkor. Hâlbuki Allah’a giden yol ile ardınca gelen Allah’ta yolculuk bin ömür olsa bitmez. Hizmette sınır yoktur. Son iki yıldır öğrenci kabul eder oldum, hayatımı zora soktum. Artık hayatımı planlamakta hür değilim. Temiz havaya çıkmaya bile vakitim kalmadı.

-Anlıyorum hocam, o kadar zor bir yükün altına girmişsiniz ki, çok büyük bir çaba, fark edilmeyecek gibi değil. Rabbim sizden çok razı olsun, yükünüzü hafifletsin inşallah nice nice öğrenciler yetiştirin arkanızdan gelecek, bizim size ihtiyacımız var. Karşılığını ancak Rabbimin ödeyebileceği bir hizmet sizin ki, bize de dua etmek düşer sizin için, hep duamdasınız.

-Az uyuyup az yiyip çok ibadet ve öğrencilerle ilgilenerek geçen son iki yılımda dert küpü oldum. Ailemin işleri ile bile ilgilenemez duruma geldim. Celalullah’ın taktikleri sınır tanımaz. Şeytanın ahlakı, ahlak bozmaktan ibarettir. Din kurallar manzumesidir. Şeytanın işi ise kural tanımamazlıktır. Hatta yegâne işi ahlakı talan etmek, kurulu düzeni bir damlacık kusurlarla deryaları kirletmekten ibarettir. Şu kadar emek ve gayretle meydana getirileni bir fiske fitne ile yok seviyesine indirir… Hayat gerçekten zordur. Üç kelime ile söylersiniz ‘’hayat gerçekten zordur’’ dersiniz de özü ömürleri çürüten,  kişiyi cehenneme odun eden şeyden bahsediyorsunuzdur. Bir gemiyi içindekilerle birlikte batıran uygun yere yerleştirip patlatacağınız küçük bir dinamit lokumu, bir kibrit alevidir. Bir fabrikayı bir sigara izmariti ile kül edebilirsiniz. Bir içme suyu barajını iki litre zehir ile kıyım yapan bir mekanizmaya döndürürsünüz. Bu zikir dünyasında da böyledir. Bir yetişmiş zikir ehlini iki esmayı zikrettirerek ahirete erken gönderir veya bütün kazanımlarını elden çıkaran düşüşlere sürüklersiniz. Zikir çekmek ateşle oynamaktır.

-Rabbim sizden çok razı olsun hocam, inşallah emekleriniz zayi olmayacak, arkanızdan nice değerli insanlar gelecek, Rabbim kalbinizdeki muradınızı versin size.

-Sanki zikir çekmek kumar oynamak gibidir. Kişiye ‘’ol’’ demenin zikrini verseniz o kişi yanlış anlama veya harf hatası ile ‘’öl’’ dese, oldurmak yerine öldürür. Ne kadar kaygan bir zemindir. Düşünün. Beş esmadan fazla zikir yapıldığında bal zehir oluyor. Bilen var mı, yok… Beş cemal esması bir arada çekilirse işler tıkır tıkır. Beşe bir cemal esma daha ekleseniz tamamı celale dönüşüp zehir oluyor. Matematikte nasıl bir işaret her şeyi değiştirir yahut bir sıfır atmak, eklemek evreni alt üst edecek kadar hesap hatasına sebep oluyorsa zikirler de böyle. Kişi çektiği zikirlerle kendi hayatını değiştirdiği gibi cürmü kadar toplumu yani sıfatullah’ı da değiştiriyor. İyiye ve ya kötüye dönük düşün bu değişimi… Bir mahalle trafosuna kedi giriyor, mahalleli icabında günlerce elektriksiz kalıyor. Hatta cemiyetin durumuna göre aylarca da mahrumiyet yaşatabiliyor. Makale yazsak hatta risaleye dönüştürsek bu sözü, yeterli anlatmış sayılmayız. Zikir meselesi kanayan yaramızdır. Doğru zikirle insanlar kırk günde âlemi melekûta geçebiliyor. Yanlış zikir ile zikir ehli veliyullah mertebesini anında kaybedip süfli bir varlığa dönüşüp islama öyle zararlar veriyor ki asırlar düzeltmeye yetmiyor.

-Sizi dinlemek çok güzel hocam, ağzınıza sağlık.

Velhasıl Zeynep can, dert büyük, derman küçük mü küçük… Sonunda kıyametle zafer celalullah’ın olacaktır. Aklıma gelen kelimeleri özel gayretle seçmesem çok can umutsuzluğa sürüklenir, allah korusun. Selam es selame.

-Allah’a emanetsiniz hocam.

Sen de can, sen de Allah’a emanetimsin. O öldüren ve yaşatandır. Ölüden diriyi diriden ölüyü çıkarandır. O idrarların ötesidir, teslim olunacak makamdır. O nedenle dinin adı hep ilamdır. İslam slm, teslimden türemedir. Ateşe, suya mahkûmuz. Teslim olmak zorundayız. Gelmek elimizde değil, gitmek elimizde değil de arası elimizde midir sence. Sahi biz gerçekten biz miyiz? Biz dediğimde bize, neyi kastederiz.

-Biz bir rüyalar âlemindeyiz hocam, rüya içinde rüya görüyoruz. Ölünce uyanacağız, asıl gerçeğe, Hakk’a.

-Yaşam düş

Düş

Düş içinde düş

Zaman üç beş vakit

Zaman beş on bin yıl

Ne gam can

Ne tasa

Ha uzun ömür ha kısa

Değer mi haram arzulara

Değer mi kavgalara pişmanlıklara

Şiirimin adı aklıma gelmedi. Hayret birşey. Selam es selame. En iyisi gençliğimde büyük sancılarla doğurduğum bir şiirimi son nokta olarak koyalım yazının sonuna.

ANLAMAK ZOR

Akıyoruz bir uçtan bir uca

Hayat ırmağının düzünden tersine

Tersinden düzüne

Yokuşlar çıkarak, inişler inerek

Tursuz duraksız

Bilinmezler denizidir yüzdüğümüz

Uçsuz bucaksız

Bir yönden var oluşa

Çabalarımız

Bir yönden tükenişe

Bulup yitirmeye

Yitirdiklerimizi bulmaya uğraşımız

Adımız Âdem

Sanımız yokluk

Olumsuzdan olumluya

Olumludan olumsuza

Durmaz akarız

Biteviye

İlahi düzenin şenlerine bakarız

Günahlarımızla, sevaplarımızla

Kılıçtan keskin mi keskin

Kıldan ince mi ince

Köprüler geçeriz durmadan

Kudret şarabıdır içtiğimiz

Kevser ırmağında, yedi kurnadan

Adımız Adem

Sanımız yokluk

Hayat tarlasında harmancıyız

Yabasız oraksız

Yaratan yaratılmışla özdeş

Yaratılan Yaratanla hemhal

Öyle bir sır ki anlamak zor

Anlatmak olanaksız

Ilgın-1994 – Hacı Ali Bayram

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Sibel dedi ki:

  Zikirin böylesine önemli ve nelere kadir olduğunu biliyorsunuz. Ama yazılarınızdan okuduguma gore bir olay karşısında el Latif zikrini veriyorsunuz. Her şey mertebe mertebe olurken bi anda böyle atlamanız karşınızdakine farklı alemler açar ve delirmesine yol açar ki böyle durumlarda sjze yazanlar da var.

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   selam es selame Sibelcan..biz hemen hemen her gelene ister ilk defa zikire başlasın isterse daha önceden zikir ehli olup celali tecellilere maruz olsun ya latıfün zikrini veriyoruz..çünkü bu zikir baştan sona rahmettir.latıf isminin sırlarını taşır..sayısız kere ve kişide de denemiş her zaman kişinin geçmişinden arınıp kitabını sağ önünden alması ile sonuçlanmıştır. bu hal kurandaki o kurtulanlar kitabı sağ önünden verilenlerdir.sırrı ile sabittir.Bu zikir ile kişi daha önceden süfli tecellilere bile uğramış olsa zaman içinde sağlıklı sonuca ayetin sırrınca kavuşur..eğer dilerlerse yeni zikir veririz..dilemezlerse normal hayatlarına dönerler..delilikten bahsettiğiniz yazıyı belirtseniz birşeyler yazardıkeğer öyle bir yazı varsa bir kere daha okuyunuz..bize gelmeden önce sıkıntılı olabilir..ilginize teşekkürler..selam es selame

   1. Sibel dedi ki:

    Benim de takildigim yer iste burasi ya latifün zikri birçok rahmete sebep olur evet ama bu zikrin anlam ve manen olarak arka planda çok fazla anlamı vardır zikire yeni başlamış bir kişi aniden bu zikri çekince farkli boyutlar açilir diger soru cevaplardan kasteddigim de bu bir cok kisi astral seyahet gibi seyahetlerde bulundugunu söylüyor. Böyle şeyler tabikide mümkün ama bi anda o boyuta geçmek kalben bir yük ve aklen sıkıntılara yol açar ki açıyo da.

    1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

     yıllardır bu zikirle başlayarak sayısız başka zikri çekebilen ve manen nur alemleri seyreden sayısını bilemediğimiz allah dostu var..geçmişin hesaplaşmalarından kurtulmak kuranın amacı değil midir.ve süfliyata takılmadan meleki aleme geçmek değil midir.şikayet eden bir zakir görmedik şimdiye kadar..aksine mucizevi halleri yaşamaktadırlar..kabullenilmesi zor gelen yaşanmışlıkları da paylaşmıyoruz..sizi yeterince tanımış olsaydık,bilgilerinizin dercesinden haberimiz olsaydı daha başka cümleler de kurardık.Nur görmeye başlayan müminlerin vasfı dualarının kabul olmaya başlamasıdır. o makamın disiplini ise bedduadan uzak durmaktır.düzenli cemal dualar okuyarak milletin ümmetin ihtiyaçlarını zahire çıkarmaktır.. velayetin meyvesi halka hizmettir.selam es selame

     1. Sibel dedi ki:

      Zikre ilk adım yazinizin altında bir çok yoruma şahit oldum amacım buraya gelip yaptiginiz is yanlis verdiginiz zikirler yanlış demiyorum. Tabiki esma zikirleri cekilir ve cekildikce manen kapilar açılır. Ama bir mürid zikir verirken herkese aynı vermez herkesin nefis mertebesi farklıdır. İnternet üzerinden yayinladiginiz zikiri belkide binlerce çeken var sizi mürşidinizin görevlendirdigini soyluyosunuz. Bir mürşid müridinin dersini takip etmeli onun manen haline göre zikir arttırmalı veya azaltılmalı. Şu an ki durum başı ağrıyana da midesi bulanana da veya romatizması olan kisiyede kortizol vermek gibi.

 2. Sibel dedi ki:

  Sanırım cevap gelmiycek

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   Sayın Sibel hanım, ben Hacı Ali Bayram’ın öğlu ve sitenin yöneticisi Alparslan Bayram. Affınıza sığınarak şunu ifade etmek isterim. Babam her zaman bol vakit bulup tüm yorumlara cevap veremiyor, elinden geldiği kadarınca yapabiliyor. İbadet ve bir çok öğrencisi ile ilgilenirken yapabildiği maalesef bu kadar. Anlayış göstermenizi umuyoruz.

 3. Sibel dedi ki:

  Önemli bi husus olduğu için bir daha sorma ihtiyacı hissettim sorun yok

 4. eminyer dedi ki:

  Selamün Aleyküm Hocam,

  Üveys zikrini yaklaşık 3 aydır çekmekteyim. Çok güzel rüyalar gördüm fakat sanki bir yanım eksik gibi. Sizin verdiğiniz zikirler ve kontrolünüzde yapılan zikirlerle insanların yaşadıkları bende tarifi imkansız bir haz ve sevgi bıraktı. Sizin verdiğiniz zikirleri çekmek isterim.
  Üveys zikri ile beraber verdiğiniz zikirleri çekebilir miyim? Bir sıkıntı olur mu veya üveys zikrini bırakmak mı gerekir?
  Konu ile ilgili cevabınızı bekler, hayırlı günler dilerim…

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   iki başlı yürünmez..iki rehber olmaz ya onu ya bunu tercih edeceksin..iki ayrı reçete kullanılmaz. ilaçlar çatışır..selam es selame

 5. Aslınur dedi ki:

  Sayfa ile yeni karşılaştım. Sabaha kadar uyumadim.inceledim.bana da bir hayli ürperti verdi.ayrıca tabiki de Allaha yakin olmak isteyen zikir ehli biri olarak heyecan ve merak..ta..okuyup okuyup bir turlu bütünü saglayamadim yerler var..Allah demek için illa kıpırtı siz durmak mı gerek..her ise başlarken bismillah demeye çalışıyoruz. Sonuçta. Tevhid le ilgili de her la ilahe illallah dedikten sonra Muhammedin resullullah mı demeliyiz.her kulun aldığı ledün ilmi farklı gibi oyuzen bu yorucu bizim için..orada uveyseler yıllarca tevhid çekerek marifeti geçtik diyenler var.bir yandan kamılı mürşid olmadan bu yollara girmeyin diyenler var..Allah demekten tevhid çekmekten de mi korkar olalım..

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   selam es selame lütfen okumayı sürdürün..allah yar ve yardımcımız olsun..yüzyıllardır tarikatlar zikir çeker.ve islam alemi acı çeker..sizce bir yanlışlık yok mu bu işte.Eğer kuranı doğru anlamış ve doğru zikirler yapılmış olsaydı 29 milyon km kara alandan anadoluya sıkışırmıydık.vesayet rejimleri ile kafirin sömürgesi olur muyduk..biraz tefekkür ve okumaya devam ediniz lütfen..73 fırkadan sadece birinin doğru olacağını 72 sinin iblise hizmet edeceğini duymuş olmalısınız efendimizin dilinden..selam es selame.