Allah musta (-ha-) kını versin

31.08.2020
83
Allah musta (-ha-) kını versin

Allah musta (-ha-) kını versin

Eskilerde Allah mutahakını versin diye bir deyim vardı.
çok güzel bir anlamı var.
Allah neyi hak ediyorsan onu versin demektir.
bilen bilir. açıklamam bilmeyen gençler için.bu bir duadır. beddua değil.
islamda beddua yasak gibidir. şüpheden uzak durun kuralına göre yasaktır.
çünkü yapılan her dua önce yapana gelir.allahın adeti böyledir.adetullah denir.
eğer beddua ettiğiniz kimse gerçekten hatalıysa ona da uğrar size de.
eğer karşı taraf hak etmemişse (çoğu zaman biz bunu bilemeyiz.çünkü ameller niyetlere göredir.niyet okuru olmadığımıza göre burda da şüpe vardır ve kaçınmak gerekir)yalnız biz zarar görürüz.
o nedenle yine eskiden ’Allah ıslah etsin. Allah hidayet versin ’gibi veya yukarıda belirtildiği üzere’allah mustahakını versin ’denilirdi.
madem ki laf açıldı mevlevi adetlerinden bir anekdot;ağızdan çıkan her kelimenin dua nitelikli olduğu kabul edilir;az konuşmak önerilir. ayrıca zorunlu konuşmalarda da en olumlu kelimeler seçilir. ör; ışığı yak denilmez.yakmak kemalda bir esmadır. çok anlamlıdır.yerine ışığı uyandır denilir.
ışığı kapat ya da söndür yerine ışığı dinlendir denir.

hz mevlana buyurur ki; bu alemde yani dünyada olabilecek her bir olay için misal aleminde sayısız ihtimal uyur.siz ağzınızdan çıkardığınız lakırtılarla o ihtimalleri uyandırırsınız.güzel kelimeler(anlam yönünden demek istedim. çünkü kelimenin güzelliği anlamında gizlidir)söyleyin ki güzel ihtimaller uyansın.insanın kaderine müdahalesi buradadır;buyurur.
bu açıklama aslında bir hadisi şerifin tefsiri niteliğindedir.’bir organınıza sahip olun , cennetinize kefil olayım buyuran Rasuli kibriyaya sordular:hangi organ ya rasülullah.o mübarek eliyle kendi dilini tutarak , diliniz , buyurdu.
bir de atasözü hatırlatıp bitirelim.’dilim dilim sen ettin beni dilim dilim.’

Hacı Ali Bayram 2011

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.