Tövbe namazı nasıl kılınır

15.09.2018
329
Tövbe namazı nasıl kılınır

Allah’a karşı bir gaflet eseri olarak veya nefse uyarak günah işlendiğinde onun kefâreti olarak veya geçmiş günahlarımız için, büyük bir nedâmet içerisinde O’na teveccüh etmek gerekmektedir. Cenâb-ı Hak şöyle buyurmaktadır:

“Şeytan seni bir kötülüğe sevk etme girişiminde bulunursa, hemen Allah’a sığın.” (Fussilet (41), 36)

Kötülük yapan bir kimsenin bunun yerine iyilik yapması, kötülüğü iyilikle defetmesi istenmektedir. Bir sabah Peygamber Efendimiz sallallâhu aleyhi ve sellem müezzini Bilâl’i çağırdı ve ona:

-“Bilâl! Hangi ameli yaparak benden önce cennete girdin? Dün gece cennette, senin ayakkabılarının tıkırtısını önümde duydum” diye sordu. Bilâl -radıyallâhu anh- de:

– Yâ Rasûlallâh! Ne zaman bir günah işlesem arkasından hemen kalkıp iki rek’at namaz kılarım, abdestim bozulduğunda da vakit geçirmeden hemen abdest alırım. (Her abdest aldığımda da Allah’ın üzerimde iki rek’at namaz hakkı olduğunu düşünürüm ve kılarım) dedi. Bunun üzerine Rasûl-i Ekrem -aleyhi’s-salâtü ve’s-selâm-:

– “İşte bunun sâyesinde” buyurdular. (İbn Huzeyme, Sahîh, II, 213 (1209)

Tövbe Namazının kılınışı

2 Rekâtlık Tövbe Namazı

 1. Rekât

“Niyet ettim Allah rızası için iki rekât Tövbe namazı kılmaya” diye niyet ederiz “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız. Sübhaneke’yi okuruz. Euzü-besmele çekeriz. Fatiha okuruz. Kur’an’dan bir sure okuruz. Rüku’ya gideriz. Secde ‘ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde ‘ye gideriz. Secde de normal tespihimize, yunus as. Duası olan ‘’la ilahe illa ente subhaneke inni küntü mimezzalimin’ ’ayetini her secdede üç kere okuruz.

 1. Rekât

Ayağa kalkarak Kıyama dururuz. Besmele çekeriz. Fatiha okuruz. Kur’an’dan bir sure okuruz. Rüku’ya gideriz. Secde ‘ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde ‘ye gideriz. Secdelerde subhaneke rabbiyel âlâ tespihine ek olarak ‘’la ilahe illa ente subhaneke inni küntü mimezzalimin’ ’üçer kere okuruz. Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz…”Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız. Namazımıza ek olarak gücümüzün yettiğince günahlarımızın affı için bir yetime dula veya fakir bildiğimiz kişiye sadaka veririz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Hakan dedi ki:

  Selam es selame
  Zamanı gelince tövbe duasını da yazarsanız inşallah büyük hayra geçecektir. İnşallah okumak bize de nasip olur. Kolay gibi görünse de affedilmek o kadar da kolay değil malesef. En azından benim gibi çok günahı olanlar için… Tüm paylaşımlarınız için Allah sizden ve katkısı olanlardan razı olsun hocam.

  1. admin dedi ki:

   zikre ilk adım yazımızı okuyun . tövbe kapısı açıktır. ve günahlarınız denizin köpükleri kadar bile olsa allah indinde bir hiçten ibarettir tövbe edersenin anandan doğma sabi sübyan gibi olabilirsiniz. yeter ki tövbe etmenize izin verilsin. Zikre ilk adım yazımızı yeniden yeniden okumanızı öneririz. beratını alanların paylaşımlarını da okuyun
   selam es selame ..tövbemiz yazısı yayında.