Safiye’ye Mektuplar-13 / Yaralı Eller

20.05.2020
121
Safiye’ye Mektuplar-13 / Yaralı Eller

Safiye’ye Mektuplar-13 / Yaralı Eller

Bu evde geçen her dakika daha çok şey öğrenip daha çok şaşırıyorum. Bu küçük karanlık oda da ne çok hatıra ne çok gizem varmış. Neden mi anlatıyorum, neden mi yazıyorum bunları. Elinizi uzattığınız zaman boşlukta mı kalıyor sizin? Benim kalıyor. Uzattığınız elinizi güvenle büyük bir sıcaklıkla, merhametle tutacak birileri vardır mutlaka çevrenizde diye düşünüyorum. Anne, baba, kardeş, uzaktanda olsa bir akraba… Sahip olduklarınıza, elinizi boşlukta bırakmayanlara daha sıkı sarılın diye.

Yaralı eller
Kan içinde şaşkın ifadeler
Sıyrıldım ansızın şuursuz bedenlerden
Geri döndüm
Aradım bulamadım
Seslendim duyamadım
Bekledim

Saatten haberim yok. Gün oldu, gece oldu. Yaralarım arttı, ellerim nasırlaştı. Koca koca betonlar nasıl da savruldular!

Neden sonra küçük bir can gözüktü. Toz içinde kara saçları, uzun kirpikleri kapalı. Bacakları kan için de mi ne. Yaraları var. O daha yaranın ne olduğunu bilmezdi ki. Saramadı işte kendini.
Tanımadığım bir adamın kucağında. Koştum. Kollarımdan tuttular.
-yapma yok artık. Nefes almıyor, dediler
İnanmadım. Eline yapıştım. Buz gibi.
-üşüyor mu acaba, dedim.
Herkes ağladı. Tanımadığım adam gözyaşları içinde kaldı. Tükenen ümitlerimin son durağı kardeşim, can kardeşim o da gitti.
Delirmeme çok az kaldı.
İsyan ettim. Daha çok küçüktü dedim. Onca yükü kaldıramazdı, kaldıramadı işte dedim.
Susturdular.
Şehir inledi, her köşeden bir feryat geldi. Kurtaramadım seni, tutup çıkaramadım.

Bekledim.
Saatten haberim yok. Gün oldu gece oldu. Yaralarım arttı, ellerim nasırlaştı.
Bir kadın gözüktü. Koştum. Sırtımdaki battaniyemi örttüm hemen üzerine. Yüzünün yarısı yok mu ne! Kirpikleri ıslak, bedeni hala sıcak. Anneydi o. Annem. Sıcak olacaktı teni elbette.

Kim kalmıştı geriye? Babam, ablam. Onları göremedim. Sordum.
– neredeler
-Başın sağ olsun
Onları da kaybettim.
Enkazda geçirdiğim 36 saat içinde ulaşılmış cansız bedenlerine.
Bekledim
Saatten haberim yok. Gün oldu gece oldu. Yaralarım arttı, ellerim nasırlaştı.
Akrabalarımı gördüm. Komşularımı arkadaşlarımı… On dairelik binanın enkazından sağ olarak çıkan üç kişiden biriydim.
Şanslı mıyım?
Ölüm sıcak gözükür oldu şimdi gözüme. Özlediğim, içimin istediği, bir yok oluş bir var oluş oldu


Tarih:27 Kasım 2008 Perşembe 09:21:38
RE:RE:selam

Hocam gününüz hayırlı olsun.
Gece aynı saatte uyanmışsız hocam tesadüf müdür acaba. Öyle bir rüya gördüm ki birden uyanıverdim.
Dün gece istihareye yatmak niyetindeydim ama yatamadım. Sadece dua edip uyudum.
Hocam benim görüştüğüm bir genç var. Eğitimli, anladığım kadarıyla iyi bir aileye sahip. Memur bir ailenin ikinci oğlu. Benden 1 yaş büyük. Ama inançlı Rabbini bilen biri. dün onunla konuşurken bana dedi ki; sakın tedirgin olma korkma, ben sana zarar vermek istemem veremem. Emin ol ki elim eline deymez, helalim olana kadar.
İnandım onun bu güzel ahlaklı niyetine, belkide inanmak istememden. Ama terbiyeli güzel bir insan.
Dün gece uyumadan önce küçük çok önemsiz bir konuda tartıştık. Aslında tartışmada değil küçük bir kırgınlık oldu. Sonra rüyamda onu gördüm.
Rüyam şöyleydi hocam;
Annem, babam, kardeşlerim, teyzem ve amcamın kızı hepimiz ve bu genç ailemle yaşadığımız evdeydik. Masa başında oturmuş yemek yiyoruz ailecek. Ama evde bir kaç tane küçük piknik tüpü varmış ve ben onları sürekli o taraftan bu tarafa taşıyıp duruyorum. bir tanesini balkona çıkartıyorum. Ablam tüpün başını takmaya çalışıyor. Dur diyorum bu genci çağırıyorum o takıyor. Ama tüpün başını takınca küçük bir alev çıkıyor tüpten. Ama hiç birimize zarar vermiyor. Elimde doğranmış patatesler var ve onları kızartıyorum masada.
Gördüğüm genç ile konuştuğum gencin yüzü farklıydı rüyamda. Ama ben rüyamdaki kişiyi konuştuğum genç olarak biliyorum rüyamda. Ve içimden hep diyorum ki; babam tamam diyecek galiba ben evleneceğim bu gençle diyorum. Bana karşı öyle sevgi dolu ki rüyamda, sürekli yanımda yanıbaşımda. Sonra beni öptüğünü sarıldığını gördüm hocam.
Hocam bu rüya ne anlama gelir.
Uyandım bir an ve hemen onu aradım. Dedim ki; bir daha kırgın olarak telefonu kapatıp uyumayalım, ben çok huzursuz oldum dedim. O da öyle büyük bir olgunlukla sevgiyle karşılık verdi ki, çok mutlu oldum.
03.30 da tekrar uyudum.
İkinci bir rüya gördüm hocam.
Büyük amcamın genç oğlu, küçük amcamın genç oğlu ve kardeşim. Zaten üçü de aynı yaştaydılar.
Hocam bir küçük tekneye binmişler üçü seyahat ediyorlar. Ama ben kıyıdan takip ediyorum onları. Onlar kıyıya yakın bir çizgiden ilerlerken denizde arkalarından daha büyük bir tekne daha geliyor. O büyük tekne dalgasıyla kardeşimin olduğu tekneyi alt üst edebilir diye hemen sesleniyorum. Daha da kenardan gidin diye. Sonra hatırlamıyorum ama biri diğerini omzuna alıyor tekne üzerinde ve arkaya doğru düşüyor omuza alınan. Arkası dere gibi akıntılı bir yer. Ama oraya düşen kardeşim mi yoksa amcaoğullarımdan biri mi hatırlamıyorum.
Ben çığlık çığlığa bağırıyorum. Nasıl acıyor içim. Onları kaybedeceğim diye. Ben bir sağa bir sola koşturup duruyorum. Amcaoğullarımdan biri suya atlıyor düşeni kurtarmak için. atlama diye sesleniyorum.suyun akıntısı onu da götürecek diye.sonra diğeri de atlıyor.suyun akıntı yönüne kıyıdan koşuyorum.bir bakıyorum yere bir örtü serilmiş,annem kardeşim,bir kaç akrabamız oturmuşlar ben hemen koşup kardeşime sarılıyorum.kardeşim bitanem kedim benim diyorum.( onu hep kedim diye severdim)o da bana sarılıyor sıkıca.
Rüyalarım böyle işte hocam. Biraz ürkütücü aslında.
Dualarınızı okumaya devam edeceğim, Esra’ya verdiklerinizi de yazdım bir kâğıda akşam okudum onları da hocam.
Ne kadar zor olduğunu tam olarak anlayamasam da hissediyorum üzüntünüzü hocam. Yanı başındakine evladına, başkalarına faydalı olduğu gibi olamamak bir babanın büyük bir üzüntüdür eminim. inşaallah Rabbim kızınızın gönül kapılarını açmasını nasip eder ona. Hidayeti nasip eder. Sizden faydalanmayı nasip eder. Hocam çok uzun oldu biliyorum özür dilerim ama rüyalarımı çok merak ettim yorumlarsanız sevinirim.
Dünyanın bu hali insanlığın bu hali beni çok korkutuyor. Kendimi bir kafese koyup orada yaşamak arzusu bile duyuyorum. Günaha, kire bulaşmamak için. Amel defterime zarar gelmesin diye.
Allah razı olsun sizden hocam.
Rüyanız hayır olsun hocam. Kimse felaketleri istemiyor korkutuyor insanlığı ama sanki insanlık olarak hak ettik hocam.
———————«»———————

Hayırlı günler, Safiye.

Rüyalarının tamamı hayra yorulacak rüyalar… Doğrusunu Allah bilir ama sen o gençle evleneceksin. Evde ateş yakılması evliliğe gelir. Bekâr bir kişinin yemek yapması da öyle. Ayrıca rüyada bir kimse bir kimseyi öperse, öpülen öpenden yardım görür. O gencin yüzünün farklı olması evlendiğiniz takdirde, bugünden daha farklı olacağını, umulur ki evlenmenin vereceği olgunlukla daha gelişmiş bir kişiliğinin olacağını gösterir.
Ailenin neredeyse hepsinin bir arada olması müjde anlamında. Özetle birinci rüyan düşündüğün doğrultuda, istihareye gerek kalmadan gösterilmiş bir müjdeli,(de ja vu dedikleri) haberci rüyadır.
İkincisi ise okuduğun duaların, yaptığın zikirin tecelli etmeye başladığını gösteriyor. Küçük kayık, şimdilik kazandığın dini bilgiler ve ibadetlerin, edindiğin ahlak düzeyini temsil ediyor. Arkadan gelecek büyük kayık ileride din ve ahlak düzeyinde, dünya ve ahiret anlayışında gelişmeler olacak bugünkü durumunu geliştirip yerine daha mükemmel bir hayat, yaşayış, düzen gelecek demektir. Temiz büyük su aydınlığa, hayata kavuşmaktır.

O gence, ileride eşin olacak kişi olarak saygı ve sevgi duymanı öneririm. İşte şimdi ideal bir evlilik yapma fırsatı bu, inşallah. Allah muradını tez verecek, inşallah. Normal ilişkilerle ailesiyle tanış, kendisine kendini güzel anlat. Sonunda umulur ki sıcak bir yuvanız olur. Hiç bir şey ibadetinden seni ayırmasın. Geçmişin sorumluluğundan kurtulmak için daha okuyacağın esmalar, zikirler var.
Şu anda okuduğun dua hangisiydi, bana hatırlatır mısın? Bir de kaç gün oldu, okuman için vereli.
Secdede okuduklarını her zaman için devam ettirirsen iyi olur. Biz tespihle çektiğini değiştireceğiz. Ama tecellisinin tamam olduğunu, hem sayıdan, hem rüyalardan anlamamız gerekir.

Bugün kendimi daha mutlu hissediyorum. Çabalarımız meyvesini vermeye başladı, senin önün açıldı, maşallah. Her geçen gün daha güzel gelecek.

Sağlıkla kal. Selam ve dua ile.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.