Pazu Seğirmesi ( Sağ Sol )

03.05.2021
32.831
Pazu Seğirmesi ( Sağ Sol )

Pazu Seğirmesi

Pazu Seğirmesi Sağda rızık, Solda mal… ile yorumlanır.

Pazu omuz ile dirsek arasıdır. İçe doğru meşhur kaslar. Sağda cemal kuvvet buldu, Solda celal kuvvet buldu. Sağ taraf kadınlar, Sol taraf erkeklerdir. Sağ taraf müminler, Sol taraf kâfirlerdir. Pazulardaki işareti çok güzel tahkik etmek lazımdır. Bunun için hem ne okuduğundan haberi olacak ve hem ihtilacın alındığı saat bilinecek ki ne anlama geldiği tam tespit edilebilsin.

İnsanın belden aşağısı rububiyeti, belden yukarısı ulviyeti temsil eder. Sağ taraf cemal sıfatını, sol tarafı celal sıfatını temsil eder. Sağ pazu cemalde melekler kuvvet buldu anlamına da gelir. Sol pazu ise ceza melekleri veya celali melekler kuvvet buldu demek anlamına da gelir. Ruh sağ taraf, nefs sol taraftır. Ruh ta nefiste bütündedir ancak makam ve temsil olarak söylediğimiz gibidir. Yani sağda ruh temsil edilir solda nefis. İman kalptedir. Bundan maksat yürek değildir yüreğin bulunduğu mevki aynı zamanda kalbin mekânıdır. Çakışıktırlar. 

O nedenle yürek hep kalbin etkisi altındadır. Anlaşılması için ikisi aynı şeymiş gibi anlatılır. Aslında aynileşir de. Kan merkezi olan kalp solda olduğundan nefis kanla ve kalple birlikte anılır. Gerçi kan da bütün vücuttadır. Ancak mekânı soldur. Sol taraf sıcak (hararet)sağ taraf (burudet) soğuğu temsil eder. Yine sağ taraf güney sol taraf kuzeyi temsil eder.

Ön doğuyu arkamız batıyı temsil eder. Pazunun ihtilacını anlamak bütün bu bilgilerin ışığında değerlendirilir. İhtilaç utaritte alınmışsa sol küffar kuvvet buldu demektir. Bu türlü tahlil imam-ı zamana aittir. Avam için sağda rızık solda mal değerlendirmesi yeterlidir.

Zata ait olanı hizmeti ledünye içinde habir sıfatından alınan haberin doğru değerlendirilmesi bakımından çok incelik teşkil eder. Bu sol pazu ihtilacı utaritte alınmış ise sağdan devir yapmak celalın gücünü düşürmek lazımdır. Zühal’de ve merihte dahi aynı şekilde değerlendirilir. Celal kuvvet bulmuştur, Sağdan devirle önlem alınmalıdır.

Eğer sol kol Zühre’de, kamer’de ve müşteri’de seyrirse müminlerin erkekleri kuvvet buldu demektir. Zühal’de merihte utaritte sağ pazu seyrise müminler cümleten kuvvette demektir. Kuvvettedir derken umuru diniyeleri, hayatları, imanları, ticaretleri velhasıl dünyaları yerindedir demektir. Ve ahiretleri dahi yani gelecekleri dahi yerli yerindedir. Hani derler ya asayiş berkemaldır. Zatın ailesi evlatları ve sevdikleri de buna dâhildir.   Tüm seğirmeler

Yayınlanma tarihi: 26 Nis 2017, 20:09

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. ALİ dedi ki:

  HOCAM BEN HİÇ BİR ŞEY ANLAMADIM SÜREKLİ SOL PAZU HIZLI HIZLI SEYİRİYOR AMA OKUDUĞUMU ANLAMADIM NE DEMEK İSTİYOR ACIKLARMISINIZ DETAYLI

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   okuduğunu anlamadığında yeniden okursun.dikkatini toplar,başkaları anlıyorsa ben de anlayabilirim der ve bir kere daha hatta bir kere daha okursun alican. sen okuduğunu anlamazsan biz biraz daha yazmış olsak neye yarar…selam es selame

   1. Özlem dedi ki:

    Bende anlamadım

   2. Zülküf dedi ki:

    Selam. hocam sol pazum 1 aydır seğiriyor, seğirme şerremi işarettir. Yani mal anlamında ama mala gelecek zararmıdır, yoksa gelecek olan haram mal anlamındamıdır. bilgilendirirseniz sevinirim. Mevlam sizden razı olsun.

    1. admin dedi ki:

     Sıradan insanlar için anlamı en üstte yazıyor. Mal a yorumlamanız olması gerekendir, haram helal diye bir yorum yapmak mümkün değildir.

    2. Murat dedi ki:

     Hocam pazumun arka kismida pazuya girer mi

 2. fatih dedi ki:

  sağ pazu zühre’de seyirse?

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   asayiş berkemal
   işele tam kıvamında ,kemal derecede güzelleşecek demektir.aranılan saadettir.selam es selame

 3. Nesrin dedi ki:

  Selamlar hocam, sol pazum iki gecedir yatsı namazında seğiriyor, keskin ve kuvvetli ama kısa süreli..dün zühre, bugün müşteri saatinde , henüz ya latiyfun ya latiyf zikrindeyim. tekrarlayınca sormak istedim hocam, hayırlı geceler.

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   sol pazunun ne anlama geldiği geniş bir şekilde ihtilaçnamede yazılıdır.özetle celal yani şeytan ve kafirler kuvvet buluyor olumsuzluklar başat tecellide demek olabildiği gibi hava kışa dönüyor anlamına kadar çok değişik anlamları var…ayrıca evkatlara göre de değişik anlamlar alır.selam es selame

 4. Nesrin dedi ki:

  Hocam çok özür dileyerek bugünki satürn saatindeymiş, henüz öğrenmeye çalışıyorum, kusuruma bakmayın

 5. Nesrin dedi ki:

  Selamlar hocam, Teşekkür ederim.. Sıhhat ve afiyetle inşallah,hayırlı cumalar

 6. Memet çetinkaya dedi ki:

  Hayırlı günler hocam benim sol kolum üç aydır zamanla çok şittli zamanla hafif şekilde vede günün farklı saatlerinde seyirmektedir aynı zamanda daha önemlisi seyiren yerin pazuyamı kola mı dahil olduğunu ayırt edemiyorum pazının arka kısmından iç dirseğe doğru 6.7 santim aşağıya kola doğru seyirmekte

 7. Anonim dedi ki:

  Selamün Aleyküm Hocam.Benim öğrenmek istediğim sağ üst kol seğirmesinin ne anlama geldiğidir.Yazılarınızda orası yok pazu kası var.Saygılarımla.

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   yazıda olanlarla yetinmelisiniz.selam es selame

 8. Mustafa Terzi dedi ki:

  Selamün Aleyküm Hocam.Benim öğrenmek istedğim sağ üst kol seğirmesinin ne anlama geldiğidir.Yazılarınızda orası yok pazu kası var.Saygılarımla.

 9. Emine dedi ki:

  Hocam sağ kol pazu segirmesi cuma günü zühre saatinde seğirdi ne anlama geliyor sağolun hocam

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   Çok güzeldir..Mümin erkekler ve mümin kadınlar çok güçlüler.demektir.kemaldeler cemaldeler.ideal konumdalar.müthiş yardım alıyorlar demektir.

 10. Anonim dedi ki:

  Hocam size sormak istediklerim var nasıl sorsam?

 11. Recep dedi ki:

  Duman yollayarak sorabilirsin evladım

 12. Kemal dedi ki:

  Sağ arka pazuda aynı anlamamı oluyor..?

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   cemal kuvvet buldu

   işler yolunda

 13. Hamid dedi ki:

  Sağ dış için bir yorumunuz olacak mı? Allah razı olsun.

 14. Hamid dedi ki:

  Sağ dış pazu ve sağ şehadet parmağı aynı anda seğirirse yorumunuz nasıl olur? Allah razı olsun.

 15. Sabri dedi ki:

  Hocam sol dirsek cok segiriyor

   1. Tarık Kalabak dedi ki:

    Hocam pazu ile omuz arası ön pazu değilde “dış tarafı” seğirmesini nasıl değerlendireceğiz

    1. admin dedi ki:

     https://hacialibayram.com/pazu-segirmesi-sag-sol/
     Bu bölümde yeterli cevap vardır efendim, selam es selame
     Alparslan Bayram
     admin

 16. Öner dedi ki:

  Selamün aleyküm. Şu anda hayatımda ilk defa sağ pazum seğriyor. Hayırlara vesile olsun inşallah…

  1. admin dedi ki:

   Amin, seğirmeler adlı kategorimizden ne anlama geldiğini okuyabilir, gerekiyor ise savunma yolunu öğrenebilirsiniz. iyi günler.

tr Turkish
X