Nisa suresi 58. ayet

01.10.2018
31
Nisa suresi 58. ayet

Cennet Çiçekleri – Bir Ayet Bir hadis

Nisa suresi 58. ayet

Eûzü Billahimineşşeytanirraciym Bismillahirrahmanirrahim. Eşhedü enla ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve resuluhu. Hocam Allah sizi İki cihanda en sevdiği kullarından etsin İnşaAllah… Canım hocam, Saygı ve sevgi ile ellerinizden öperim.

Bana verdiğiniz zikrin fazileti nedir hocam? Nisa 58. ararken öğrendim, meğer Mescit-i Haram ’da ve Kâbe’nin içinde inen tek Kur’an ayeti Nisa süresi 58. Ayetmiş. Kâbe’nin içinde indiğine göre ayet tefsiri bakımından ben zikredince bana hangi emanetler verilecek diye düşündüm. Rüyamda gördüm; geçen hafta bahsedilen Ege denizi ile Marmara da olacağına kesin gözüyle bakılan kasırgayı cuma günü siz durdurdunuz, salavat okuyarak. Salavat ile birlikte bir dua daha okudunuz ama maalesef hatırlayamıyorum. Kasırgada gerçekleşmedi çok şükür. Zaten sol kaburga ihtilacı alıyordum, kurak olacak diye. Bir de hocam sizi çok seviyorum, Allah’a emanet olun hocam. Nisa 58. Ayetini zikir etmemin fazileti nedir hocam. Selam es selame.❤️
 
-Selam es selame azizem; Türkçe mealine bakarsan, sorunun cevabı sana hal ile idrak ettirilir. Adaletin tam tecelli ettiği, huy haline geldiği fertler, toplumlar huzur ve güvenle hayatlarını devam ettirirler. Sen o ayeti okumakla hem kendine hem topluma arzulanan, Allah’ın murat ettiği bir yol haritası çiziyorsun, sonu cennete çıkan. Rabbim katında kabul buyursun. Emaneti ehline vermek ve davranışlarında adaletle hükmedebilmek kadar fazilet var mı? Adalet hidayet kapısının anahtarıdır. Bu ayeti içselleştirenin vicdanı rahattır, uykusu sıhhattir.
 
*Âmin inşaAllah Hocam. Allah hidayet versin selamete çıkarsın inşaAllah. Benim canım hocam. Siz bana Allah’ın bir lütfusunuz, şükürler olsun Allah’a. sizi tanıdığım zaman dan bu yana daha iyi duruma ilerledim Allah sizden sonsuz kez razı olsun.
 
-Adalet öyledir tohumdur ki ekildiği gönüller bir daha asla yeşilsiz, ışıksız kalmaz. Kararmaz, eceline, ahiretine kadar sonbaharı kışı yaşamaz. Sürekli tazelenir, her yaşından baharlar yaşar. Dualar alır. Davranışları her muhatapta zorunlu hayır dua üretir.
 
*Bana kıymetli zamanınızı ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim Allah razı olsun sizden canım hocam Allah ömrünüze sağlıklı sıhhatli mutlu ömürler katsın inşaallah. Selam es Selam❤️
 
-4/NİSÂ-58: <Muhakkak ki Allah, emanetleri sahibine teslim etmenizi ve insanlar arasında hakemlik yaptığınız zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Muhakkak ki Allah, onunla (bununla) size ne güzel öğüt veriyor. Ve muhakkak ki Allah, en iyi işiten ve en iyi görendir.>
Allah’ın izniyle anlamını yeniden, yeniden okuyarak derinliğine idrak etmeye çalış. Emaneti sahibine verebilmek için sende bir meleke gelişecek. Bir toplulukta aradığın ehil kişi sana sezdirilecek demektir. Ayetin melekleri ömrünce seninle olacaklar. En isabetli kararı vermeni sağlayacaklar, demektir. Malını, namusunu, canını ve sevdiğin her şeyi birilerine emanet etmek zorunda kaldığında derinden gelen bir içgüdü, sezgi ile tam ehil kişiye teslim edeceksin.
 
*Âmin inşaAllah hocam… Selam es selame
 
-Hayatın hemen her alanında sık sık insanlar arasında hüküm veririz. Bazılarında bilinç yerindedir. Bazılarında gafletle, sen haklısın deyiveririz. İşte o kararda adil olmadıysak ömrümüzce vebal altında kalırız. Haksızlığa uğrayana zulmetmişiz demektir. Eğer bu ayetin sırrı bizde tecelli etmemiş ise yanılma payımız çok fazladır. Hâlbuki bu hükümdür, doğru verdiysek mükâfatı yanıldıysak cezası vardır. Kul hakkının tecellisine müdahil olmuşuzdur.
 
*Maalesef şuana kadar çok yanıldım, hayatımda verdiğim kararlar konusunda. Ta ki sizi tanıyana, yazılarınızı okuyana kadar. Yavaş yavaş hayatım düzene girdi sizinle. Ve sizin bana verdiğiniz zikirler her zaman tam ihtiyaç duyduğum zikirler oldu. Sizin hakkınızı nasıl öderim, ben de çok hakkınız var canım hocam.
 
-Öyleyse bu ayetin nurunu üzerimizde taşımak ne büyük hayırdır, ne büyük nimettir. Ve bu nurdan eksikli olmak ne büyük gaflettir ve ne büyük zulümdür, kendi kendimize yaptığımız. Çünkü birine zulmetmek esas olarak kendimize de zulmetmektir ve allah zalimleri sevmez, mazlumun duasına da hicap yoktur. Bu ayet bir zırhtır ki bizi hem nefsimizin zulmünden korur, hem dışımızdaki varlıkların zulmünden korur. Ayrıca bu zikir çevremizi de etkiler, tevhit ehli okursa ülkeyi ve dünyayı da etkiler. Velhasıl üzerine risale yazılsa yeridir.
Dualarınızda olmak bize yeter. Çevrenizi aydınlattığınız sürece size yazılan sevabın aynısı bize gelir. Bundan büyük karşılık olur mu? Sen her hayrında sevaplarla sevindirildikçe bize de aynısı senden eksilmeden bizedir. Kuran bu müjdeyi verir. İlmi olup ta saklayan kadar cimri ve nefsine zalim kim olabilir. İlim insanlığın ortak malıdır. Onu saklayanlar mal stoklayan, altını sandıklayanlardan daha zalimdirler.
 
*İnşallah çok yüce gönüllü kıymetli hocam. Her zaman dua eder dua beklerim hocam
Konuşma Sonu
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Mehmet Salih dedi ki:

    Muhterem Hocam Rabbimin selamı rahmeti bereketi feyzi cemali tecellileri üzerinize üzerimize olsun.Kusurluda olsa ya Latifun zikrine devam etmeye calışıyorum . Rüyamda kendi begenmenin enaniyetin giderilmesi için İnnemel mü’minune ıhvetün ayeti okunmalı dendi. Hayr olsun inş. Daha ya latıfun zikrini gün olarak tamamlamadım. Rabbim saglık afiyet huzur üzere eylesin.

    1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

      selam es selame .Maşaallah barikallah…bu zikiri tamamlayınca verilen o ayeti oku.kırk gün.aynı usullerle zikri yerine bu ayeti koyarak okunmalıdır.selam es selame