Müminün suresi yorumları 20 ila 30.ayetler

20.03.2019
39
Müminün suresi yorumları 20 ila 30.ayetler

Müminun Suresi Kuran’ı Kerim Türkçe Meali Arapça Dinle

Müminün suresi yorumları 20.ila 30.ayetler

SERİN SERİN..

*Selam es selame Hocam. 
Epeyce hasta olmuşum üşütme geldi. O yüzden yataktan çıkamadım. Teyemmüm alıp yatakta yatsıyı kıldım. Şimdi tövbe duamı edecem. Mesajları okuyorum, fakat yorum yazamıyorum şimdilik. Bilginiz olsun istedim. Rabbime emanet olun. Selam es selame.

-Geçmiş olsun. Birkaç gece sol tarafına yat. Çabuk iyileşirsin. Selam es selame.

03:02
*Hocam selam es selame. Biraz daha iyiyim. Hafta sonu epeyce tefsir çalışmıştım, düzenleme yapacaktım, fakat kulları dinlemektense Rabbimi dinlemeyi seçmek geldi içimden. Rabbime sormayı yeğledim.

*Ya Rabbi seni en iyi sen anlatırsın, bu ayetin ne anlama geliyor. Anlatır mısın?.
20.Yine o su ile Sîna dağında biten bir ağaç (zeytin ağacı) yarattık ki hem yağ, hem de yiyenlere katık verir.”
<Sen bu dağda sadece benden siz haber aldım sayarsın. Bu dağda başka habercilerime de yazdırdım.
*Peki, neden dağda Rabbim.?
<Rahmetimi peygamber taşıyabilir mi sanıyorsun, bunun için dağı da yarattım. Ağaçları da rahmetimdendir.>

*Bu ayetini anlatabilirmişsin Ya Rabbi.? ’’21.Hayvanlarda sizin için elbette bir ibret vardır. Onların içlerindeki sütten size içiririz. Onlarda sizin için daha birçok faydalar da vardır ve onlardan yersiniz de.”
<Hayvanlarda sizin anlamayacağınız o kadar çok kat vardır. Her katın semadaki katlarla bağlantısı vardır. Her kata farklı rahmetim iner.>

*Peki, Ya Rabbi bu ayetini açıklar mısın.? “22.Onların üzerinde ve gemilerde taşınırsınız.”
<Sen sadece kendini taşıdığını zannediyorsun. Seni de her şeyi de taşıyan benim. Biz gemileri müminler kurtulsun diye yaptık.>

“23.Andolsun biz, Nuh’u kendi kavmine peygamber olarak gönderdik de, “Ey kavmim! Allah’a kulluk edin. Sizin ondan başka hiçbir ilahınız yoktur. Allah’a karşı gelmekten hâlâ sakınmaz mısınız?” dedi.” <Nuh’um da dedi, Muhammedim de. Kâfir hep aynıdır, nafile… Onlara hidayeti yalnız ben veririm.>

“24.Bunun üzerine kendi kavminden inkâr eden ileri gelenler şöyle dediler: “Bu ancak sizin gibi bir beşerdir, size üstünlük taslamak istiyor. Eğer Allah dileseydi bir melek gönderirdi. Biz önceki atalarımızdan böyle bir şey duymadık.”
<Biz melekleri size secde ettirmedik mi, neden gönderelim. Sizinle beraber gönderdiğimiz tek melek şeytandır. Siz de o da kovulanlardansınız. Fakat müminler kurtuluşa ereceklerdir.>
*Çok şükür Ya Rabbi, çok şükrü ya rabbi, çok şükür ya rabbi. Merhamet et ya rabbi, hastayım o yüzden kalkamıyorum.
<Bizi merhamet edenlerden sor. Edenlerdeniz.>

“25.”Bu, ancak cinnet getirmiş bir adamdır. Öyle ise bir müddet onu gözetleyiniz. “dediler.
<Benim hidayet ettiklerim akıl doludur. Hidayetten mahrum bıraktıklarım ise delireceklerdir.>

“26.(Nûh), “Rabbim! Beni yalanlamalarına karşı, bana yardım et!” dedi.
<Ben Nuh’a da yardım ettim, Muhammede de. Nuh’unkileri helak ettim, muhammedinkilerin ise daha zamanı var.>

“27.Bunun üzerine Nuh’a, “Bizim gözetimimiz altında ve vahyimize göre o gemiyi yap” diye vahdettik. “Bizim emrimiz gelip de tandır kaynamaya başlayınca, (sular coşup taştığında Nuh’a) dedik ki: “Her cins canlıdan (erkekli dişili) birer çift, bir de kendileri aleyhinde daha önce hüküm verilmiş olanlardan başka aileni gemiye al ve zulmeden kimseler hakkında bana hiç yalvarma! Şüphesiz onlar suda boğulacaklardır.”
<Ben nurun çocuğunu da karısını da katlettim. Onlar ileri gedenlerdendir. Muhammedim’e öyle davranmam. Ben âlemleri onun yüzü suyu hürmetine yarattım. Siz hala kimin ümmeti olduğunuzu bilmiyor musunuz?>

“28.Sen ve beraberindeki kimseler gemiye bindiğiniz zaman: “Bizi zalim kavmin elinden kurtaran Allah’a hamd olsun” deyin.
<Geminize alabileceğiniz kadarını alın. Yakındır.
*Ne yakın Rabbim?
<Katledeceklerim yakındır.>
*Ümmeti Muhammed’e merhamet et ya rabbi, Peygamber Efendimiz hürmetine merhamet et.
<Müminler kurtuluşa erecektir. Siz alabileceğinizi geminize alın.>

“29.Yine de ki: “Ey Rabbim! Beni bereketli bir yere kondur. Sen konuk edenlerin en hayırlısısın.”
<Ben sizi cennetime alacağım, daha ne istiyorsunuz.>
*Biz sadece senden isteriz Ya Rabbi!
<Sizi en güzel cennetime alacağım. Siz geminize alabildiğinizi alın.>
“30.Şüphesiz bu olayda ibretler vardır. Biz gerçekten (kullarımızı) imtihan ederiz”
<İmtihanınız her zaman olacaktır. Cennete giren kadar imtihan edileceksiniz. Dünya imtihan yeridir. Şeytani da imtihan ediyoruz.>
*Çok şükür Ya Rabbi, çok şükür Ya Rabbi, çok şükür Ya Rabbi.
*Hocam yoruldum, Rabbimden müsaade istedim. Selam es selame. Elhamdulillah çok şükür. Bu gün birden bire yatağa düştüm. Hastalığımın sebebini de söyledi Rabbim.
<Kullarıma bağırmasaydın yatakta olmazdın.>buyurdu.
*Hanımla çocuğa alışverişte kızdım, biraz incindi hanım. O yüzden hastalanmışım.

-Selam es selame. Maşaallah, barikallah. Devamı da olur, surenin meali tamamlanır inşaallah. Rabbimize hamdolsun. Bu mucizeleri idrak edip kabullenmeyi zülfikârlara ve sayfamızı takip edenlere rabbim inayet etsin, izin versin inşaallah. Ya rabbi şükür sanadır, hamd sanadır. Sana inanır senden yardım dileriz. Âmin. Allah’u ekber. Rabbim kulunu ve bizi affet.

*Âmin, âmin, ÂMİN İnşallah.

-Rabbimiz çok zayıf yaratıldığımızı sen bize bildirdin. Bizi hatasını hemen fark eden ve istiğfar ile senden bağışlanma dileyenlerden eyle. Rabbim tövbelerimizi kabul buyur, bizi geçmişimizden kurtar. Kurtar ki, engelsiz olarak kulluk edebilelim. Daha çok dua edip, daha fazla insanın rahmetinle şereflenmesine izninle vesile olabilelim. Beni anamdan doğduğum gibi temizle, basiretimi açık eyle. Hatalardan koru ya rabbim!

*<Hacı Aliye söyle, onu seviyorum. Ben hacı Ali’nin imtihanını zorlaştırdım. Ama o cennetliklerden olacaktır.

-Ben de seni çok, çok, çoktan da çok seviyorum rabbim. 
Ben senden razıyım, sen de bu garibinden razı ol. 
Emek verdiğim kullarını koru ki uykusuz gecelerimin meyvesi olsunlar.

*<Ben ondan razıyım. Yalnız, zülfikârlara sevmeyi öğretsin.>

-Elhamdülillah, elhamdülillah, elhamdülillah. Şükran ya rabbim.

*Hocam bu kadar.

-Rabbim imtihanlarımdan bugünün selametine ulaştırdığın için, en zor zamanlarımda inayetini üzerimden eksik etmediğin için, hamd ederim, şükr ederim, razı olacağın kadar tövbe istiğfar ederim, rabbim. 
Geleceğimizi kolaylaştır, nurunu üzerimizden eksiltme, çoğalt ki daha çok ve doğru kulluk etmeye gücümüz, kudretimiz, kuvvetimiz olsun. 
Selamın on sekizbin âlem üzere olsun rabbim. 
Senin kaderine teslim olanlardan eyle bizi. 
Efendimize, ehli beyte, ashabı kirama ve arşın meleklerine, hiyerarşinin tümüne selam olsun. 
Selam olsun, selam olsun, selam olsun. 
Âmin.

*Hocam Ya Rabbi şifa ver diye dua ettim. ’Git hanımından helallik al, şifa ondadır’’ dedi. Hanımla çocuk hasta olmasın diye başka odada uyudum, gribim zannettim. Gittim Hanımdan Özür diledim, hakkını helal et dedim, hakkını helal etti. Şimdi iyiyim, sadece başımın ağrısı var. Çocuk küçük uyuduğu için kaldırmadım.’’ O da çocuktandır’’ dedi Rabbim. Maşallah barekallah, ayağa kalktım şimdi. Çok şükür.

Maşaallah barikallah. Bu anlattıkların da çok büyük sır Serincan. Rabbimizin rahmeti üzerimizde maşaallah. Razı olacağın sayıca hamd olsun rabbimiz. Elhamdülillah. Rabbimin izniyle bu gece görüşmeyi çalışıp yayınlamak isterim.

-‘’Yayınlasın’’ dedi Rabbim.

-Rabbim! Evlatlarımı zatına kul, habibine ümmet, bana hayırlı evlat et. Senin her şeye gücün yeter. Hemen hemen hepsi zordadır bildiğin gibi de biri çok dardadır. Umudum, dayanağım sensin. Onu izninle çocuklarına ve bu fakirine bağışla. İşini kaybetmesine izin verme, rabbim lütfen. Lütfen. Lütfen. İzninle tövbe edip hastalığından ve içinde bulunduğu sıkıntılarından kurtulsun, kulluğunun farkına varsın. Onu divanına kabul et rabbim! Lütfen. Diğer çocuklarımla ve ümmetin bütün çocukları ile birlikte. Lütfen efendim. Bağışla özel dilekte bulunduğum için fakirini bağışla. Milletimin ve ümmetin geleceği çocuklarımızı erken yaşlarda temizle ki güvenimiz artsın, geleceğe umutla bakabilelim. Rahmetini kalplerimizde hissedebilelim.

*Bende dua ettim şimdi hocam, evladınız için. Âmin. Âmin. Âmin. İnşallah. Hocam evladınız ileri gidenlerden mi? Rabbim;<Ben Hacı Ali’nin yüzü suyu hürmetine onu koruyorum, gemiye alacağını alsın’’ dedi. Sonra üzülmeyin diye söylemeyince, söyle dedi… Rabbim sizin yüzü suyunuz hürmetine onu koruyor.

Rabbim. Rabbim. Rabbim. Ona ve bütün evlatlarım ile ümmetin milletimin gençlerine bir an önce tövbe nasip et. Secde nasip et lütfen. Ben onları hep senin emanetin bildim, rabbim. Rabbim. Rabbim. Rabbim. Onlar senin kulların, acıları acımdır. Biliyorum maalesef haddi aşanlardan oldular… Ama son zamanlarda daha yakınlar hakka. Pişmanlık hislerini sezdim. İnşaallah rabbim, artık çocuklarımdan dolayı fakirine acı çektirme. Biliyorsun ki senin rızanı ararken onlarla fazla ilgilenemedim.

*Hacı Ali tövbe namazı kılıp oğlunu niyetlesin, tövbesini de oğlunu niyetlenerek yapsın, gemiye binenlerden olacak.

-Şükürler olsun rabbim, şükürler olsun, hamd sanadır şükür sanadır.

*Sağ pazu seğiriyor çok hocam. Sizin son yazdığınız okuyunca, ‘’Tövbesi kabul edilecek’’, dedi.

-Rabbim diğer çocuklarım desem, afedersin, hepsini istesem bana kızmazsın, bu rahmeti kalbime indiren sensin. Lütfen Allah’ım…

*<Hepsini niyetlesin dua ederken, çocuklarını sana bağışladım> dedi ve ekledi. ‘’Tövbesi kabul edilecek.’’

-Elhamdülillah. Elhamdülillah. Elhamdülillah.

*<Hacı Ali, sen sevdiğim kullarımdansın.>


-Rabim, rabbim seni seviyorum, beni ve ailemi sevmeni, milletimi, ümmeti sevmeni, Zülfikarları sevmeni dilerim. 
Bize öyle bir kulluk bilinci ver ki şeytan bize yaklaşamasın Nefislerimiz bizi yanıltmasın. Kulluğun en güzel örneğini bize yaşatmanı dilerim.

*<Senin yüzü suyun hürmetinle onlar da gemiye binecek. Benden başkasını isteme, ileri gidenler helak olacaktır.

-Rabbim. Rabbim. Rabbim şükran. Ömrümce divanından ayırma bu garibini. Âmin.

*İnşallah. Maşallah barekallah. <Divanında otursun ben izin verene kadar, Sonrasında gelecek olan vardır.> buyurdu.

-Rabbim! Rabbim! Rabbim, sen teksin, birsin ve hüküm senindir. Merhamet ettiklerinin cümlesinin adına şükürler ederim. Hamd ederim. Tövbe mi yapmaya hazırlanıyorum azizim.

*Tamam, hocam. Selam es selame. Rabbime emanet olun.

-Sende azizim, cancazım. Bu gece ne kutlu gece ya rabbi. Zühre şerefidir.20-21 Ocak pazartesi. 2019.
Bir mesaj yaz…

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Can hocama dedi ki:

    MaşaAllah barikAllah SubhanAllah,bin kezde okusam bıkmam.çok şükür bin şükür bunları bizlere gösteren Rabbimize hamd olsun şükürler olsun.selamların en güzelleri üzerinize olsun.La ilahe illallah muhammeden rasulullah ❤️