Hikmetli mektuplar.6. Zikir hakkında birkaç cümle

0
139 views

Zikir hakkında birkaç cümle
yanus ( 3/15/2012 )
———————————————
Selamun aleyküm Hocam. Size bir kaç soru sorup nasiplenmiştim. Zikir ile alakalı bazı cümleleriniz kafamda oturmadı…

1–yüzyıllardır devam eden zikir usullerinde mesela kadiri: 100 estağfirullah 100 salavat 200 lailahe illalah 100 Allah Allah .”sayı değişebilir… Buradan maksat her tarikatın kendi meşrebince ve nasibince Allahın zikrine ram etmek değil mi… Şu uygundur bu değildir… Sözü hangi bağlamda anlaşılmalı…

2–Allah’ı zikirde esmalarından tavsiye edilen ya da tarikatça uygun görülen dışında vatandaş Allahın diğer isimlerini zikretse; bu işten zarara uğrar mı? Uğruyorsa Allah bu kısımda usulüne uygun olmasa bile kula zarar gelmesini engellemez mi?

Tarih:15 Mart 2012 Perşembe 14:23:23
RE:zikir çeşitleri

Aleyküm selam Aziz kardeşim.
Tarikatların zikir usullerinden bihaberim. Kitaplarda yazılanları okuduğumuzla yetindik.. Hiç bir tarikata mensup olmadım. Şeriatın genel kuralları içinde bize göre ehlince yetiştirildik. Allah’a şükür tarikatların ulaşmayı vadettiği ama kırk yıllarda bile ulaştıramadığı hakikatlerden sonuna kadar biiznillah faydalandık.

İlimde sınır olmamakla birlikte dileklerimizin tecellisine mazhar olacak kadar marifetullah’a ulaştık. Kalan ömrümüzü milletimize hizmetle geçrmeye azmettik..Karınca kararınca diyelim.. Herşeyin sınırsız olduğu bir alemde yaşadığımızın bilincinde olarak bu cümleyi anlamanızı rica ederim..Kastımız asla nefsimize pay çıkarmak değildir.

Zikirden maksat allahın güzel esmalarından zaman içinde ihtiyaç duyulanlarını kişinin kendi hayatına mal etmesidir. Bu arada fert fert bu işlemi yaparken toplum da bundan istifade eder.

Örneğin; eğer bir kişi kendisine ben dua erlerindenim der, ama bulunduğu mevkide kuraklık varken rahmet talep edip mahlûkatın ihtiyacını gidermeyi düşünmez-bilmez yahut bilir de yapmazsa, kendi aklı ve /veya akıllı olan biri çıkar, öylelerine hadi oradan şaklaban, der. Ülke yıllardır yangınları yaşarken tarikat erleri, güya veliler neredeydiler, neden ortalığı sakinleştirmek üzere allahın esmalarından işe denk düşenini okuyup tecelli ettirmediler, diye sorar. Veya ülke neden bu kadar yoksul olduğu halde genelde islam dünyası için, özelde ülkemiz insanı için, allahın gına ismini, mün’im veya diğer rızka zenginliğe dair errezzak sıfatını tecelli ettirmediler, denir.

Kuranla hizmet ettiklerini varsayan bunca tarikat mensubu, kuran kurslarının yasaklanmasını manen nasıl oldu da önleyemediler. Semaya açtıkları eller mi kirli, duayı eden diller mi, yoksa dillerine hükmeden gönülleri mi diye sormak hak olur.

Zikir; kur’an-i hakikatlere ermek için yapılır. Allahın esma el hüsnasından nasiplenilir. O esmalardan da ihtiyaç olanları tam ihtiyaç halindeyken tecelli ettirilir. Hakk ehli ona denir ki, manevi saltanattan, maddi saltanattan kaçındığı kadar kaçınır. Sarık sarıp kandırılmış samimi cahillerden koruma orduları oluşturarak şöhretin her türlü rezil sıfatlarıyla sıfatlanmakla veli olunmaz.

‘’Dervişlik; sarıkta, cübbede, taçta değildir.’’

Efendimizin ahlakıyla ahlaklanıp, her soruya mantıklı açıklamalar getirerek, gecelerini ümmetin ve milletin ihtiyaçlarını tecelli ettirmek için, seccadelerde ağlayarak geçirenlerdir, zikir erleri gerçek allah dostları.

Yüz istiğfar yüz salavat ve yüz adet esma zikri sıradan müminin yapacağı günlük işlerdendir. Ömür boyu yapılır. Namaz kadar farziyettir. Salavat getirmek. İstiğfar etmek. Zikir ehli olmak bambaşka bir şeydir, sevgili kardeşim. Çevremdeki tarikat ehlinde ben beklenen hizmeti, zikiri, kültürü, ilgiyi, Allah ve peygamber, millet, ümmet aşkını, hakikat sevdasını görmüyorum.. Cemiyet olmak,mensubiyetten dünyevi fayda sağlamak, dini ritüellerle ötekilerden bir nebze osun fark yaratmak peşindeler. Üstelik diğerlerini dışlayıp, mensuplarını aşırıya kaçacak şekilde ululayıp, ümmetin /milletin kalanlarını ötekileştirerek bunu yapıyorlar.

Yaptıkları zikir bahsettiğinizden ibaretse yetersiz bir çabadır. Dünkü yazım Allah ismi celalının zikri ile ilgili idi. Tek başına Allah ismi celalı zikir edilmez diyordum. Okumanızı tavsiye ederim. İsterseniz yazıyı size gönderirim. Dilerseniz sayfamda SÖYLEŞİLERİM bölümünden okuyabilirsiniz. Genç yaşınıza rağmen böyle konularla ilgilenmeniz islam adına sizin adınıza ne güzel bir durum. Allah maksudunuza ulaştırsın sizi aziz kardeşim.

Tarikatların tavsiyesi ile değil, allahın kurandaki tavsiyesi ile zikir yapınız. Güzel anlamlı her esmasını ihtiyacınızı belirledikten sonra, kırk günden aşağı olmayan devamlılıkla okuyunuz. Yüzlerce yahut binlerce ama kendinizde o esmayı tecelli ettirinceye kadar okuyunuz. Hasta iseniz, eş şafiun esmasını, yoksul iseniz el ganiyyün,el mün’imün,el muğni veya er rezzak esmasını tecelli ettirinceye kadar okuyunuz. Ve lütfen yazılarımdan benzer konuları seçerek düzenli tetkik ederek meseleyi kökten anlamaya çalışınız. İhtiyaç duyarsanız, sayfam yazmanız için hep açık kalacak.
Selam es selame

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here