DERBEYANI, NURLAR

26.09.2018
84
DERBEYANI, NURLAR

Selamünaleyküm can hocam, bir sorum var.

Bu nurlar ile ilgili. Geçenlerde bir araştırma yaptım, âlimler derler ki;

Bu nurlar hangi durakta olduğunu haber veriyorlarmış.

Ve derler ki; Bir makama geldiğin zaman orada fazla durmamalı.

Hemen diğer makama geçmeli. Benim bilmek istediğim ise nasıl olacak bu. Nasıl bir diğer makama geçebilirim. Ne yapmam lazım bunun için.

 

-selam es selame.

O âlimler bu konuda akıllarınca hüküm yürütmüşler veya fazlası ile konuyu özetlemişler… Nurlar zikirin zikrinden dolayı dileğin, tecellinin kemale erdiğini, artık zikri değiştirmesi gerektiğini anlatır. Duan kabul oldu o işleri yapacak olan melekler göreve başladı anlamını taşır.  Aynı zamanda okuduğu duanın neleri zahire getireceğini de işareten bildirir.

Mesela sonucu bilmeden okuyan kişi dua kabul olunca nurun ne anlama geldiğini okumuş öğrenmiş olur. Sonuç celalden mi cemalden mi, yol nereye, iblise mi Cebrail’e mi yakınsın anlarsın. Tealiye mi yolsa düşüşe mi sebep oldun, anlar ve yeni işini ona göre tayin edersin. Bu okuduğun seni göklere mi çıkaracak yerin dibine mi batıracak bilirsin…

Sen zikirleri bizden almıyor musun? Bizden alıyorsan ve itaat ediyorsan tuttuk elinden tehlikesiz götürüyoruz demektir. Kendi başına gidiyorsan, işin seninle allah arasındadır. Bunca genç ölümler, iflaslar veya savaşlar nasıl oluyor sanırsın. Aklınca hareket eder, hikmete aykırı işler yapar, sonunu bilmediği işlere girişir, tutarsa şanslı derler, batarsa şansızlık.

Bir de ne yaptığını bilerek yol almak vardır ki pusulası olan kaptan gibi rehberin seni hedefine ulaştırır. Sana düşen gayrettir. Samimiyettir, iyi niyettir. Sen hiç bir poftan yardım almadan, ona tabi olmadan doktora verebilen birisini duydun mu? Şeyh, rehber demek, öğretici, uzman, işinde yetkin insan demektir. İyi yahut kötü bildiği bir şeyleri öğretendir. Rehberin iyi mi kötü mü olduğuna kişi gidişata göre kendisi tespit eder, davranış değiştirir. Ben bu tezden vazgeçiyorum der başka bir alanda yürürsün. Yahut devam eder, doktor olursun. Doktora yapmış demek ne demek, işini öğrenmiş, kendi kendine geliştirebilir yahut etrafı kırp dökmeden, kazalara sebep olmadan, hayatını sürdürür. Demektir. Aklı başında bir öğrenci ancak bitirir doktorasını. Hiyerarşinin mesullerince gayret etmeyene diploma verilmez, sorumluluk yüklenilmez. Onlar kesin hak rehberlerdir, vebal altına girmezler. Selam es selame

Konuşma Sonu

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.