Bizi Günahlarımızdan Uzaklaştır

21.07.2021
22
Bizi Günahlarımızdan Uzaklaştır

Bizi Günahlarımızdan Uzaklaştır

Peygamberimiz (sav) şöyle duâ ederdi: “Ey çok şefkatli, ey daima veren, ey celâl ve ikrâm sahibi Rabbim! Doğu ile batının arasını nasıl uzaklaştırdın ise, beni günahlarımdan öyle uzaklaştır. Beyaz bir elbise pislikten nasıl temizlenirse beni de günahlarımdan öyle temizle. Beni kar ve dolu suyuyla yıka. Allah’ı tesbih ederim, O’na hamdederim. Yüce Allah’dan mağfiret dilerim. O’na tevbe ederim.” (Buhârî, Deavât, 39; Müslim, Mesâcid, 147; Ebû Dâvûd, Salât, 121)

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

Bismillâhirrahmânirrahîm

“Herkesin, iyilik olarak yaptıklarını da kötülük olarak yaptıklarını da karşısında hazır bulduğu günde (insan) isteyecek ki kötülükleri ile kendisi arasında uzun bir mesafe bulunsun. Allah, kendisine karşı (gelmekten) sizi sakındırıyor. Allah kullarına çok şefkatlidir.” (Âl-i İmrân, 30)

Rasûlullah (sav) Efendimiz buyurdular:

“Ey İnsanlar! Kendinizi beğenmeyiniz, amellerinizin çokluğuna, günahlarınızın azlığına aldanmayınız. Bir kimsenin âkıbetinin ne olduğunu görmeden de kimseye imrenmeyiniz.” (Münâvî, VI, 411)

er-Râfi: Yükselten, dilediğine şeref bahşeden, yücelten, dereceler bahşederek istediği kulunu, diğer kullarından üstün kılan demektir.

şefkat ne demek: Acıyarak yada koruyarak sevme, sevecenlik.
akîbet ne demek:
Bir iş veya durumun sonu, sonuç.
mağfiret ne demek:
Allah’ın, kullarının günahlarını bağışlaması.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.