Bereketli Mevsim – Bir Ayet Bir Hadis

Bereketli Mevsim

Bereketli Mevsim – Bir Ayet Bir Hadis

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah’ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.” (Bakara, 185)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Nice oruç tutanlar vardır ki, orucundan kendisine kuru bir açlıktan başka bir şey kalmaz! Geceleri nice namaz (terâvih ve teheccüd) kılanlar vardır ki, namazlarından kendilerine kalan, yalnız uykusuzluktur.” (İbn-i Mâce, Sıyâm, 21)

Rabbimiz, kullarının ebedî saâdeti için; hayat takviminde, ilâhî rahmet, af ve mağfiretin âdeta tuğyân ettiği birtakım mânevî kazanç mevsimleri tâyin buyurmuştur. Bu mevsimlerin en bereketlisi, hiç şüphesiz ki Ramazân-ı Şerîf’tir. Zîrâ:

– Hidâyet rehberimiz Kur’ân-ı Kerîm, bu mübârek ayda indirilmiştir.

– Müstesnâ bir rûhî olgunluk vesîlesi olan oruç ibâdeti, bu aya mahsus bir farz kılınmıştır.

– Bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan geceleri içinde lutfedil­miştir.

– Bu ayın geceleri; iftar, terâvih ve sahurlarla bereketlendirilmiştir.

– Çeşitli ihtiyaç ve mahrûmiyetler içinde kıvranan muzdarip gönüller, en çok bu ayın gelişiyle ümit ve sevince gark olurlar. Zîrâ zekât, sadaka ve infak gibi ibâdetler, tebessümü unutmuş nice yüzleri bilhassa bu ayda sürûra kavuşturur.

– Bu ayda ulvîliklerin ve cennetlerin kapıları açılır.

– Günahlardan korunmak, kötülüklerden el çekmek sûretiyle cehennem kapıları kapanır.

– Şerler ve şeytanlar da, kâmil mü’minlerin takvâ zincirleriyle bağlanır.

Böylece mü’minlere ebedî saâdet kapılarını açan Ramazan; bütün bir ümmetin ikbal kapılarını da aralar. (Osman Nûri Topbaş, Öyle Bir Rahmet ki, Erkam Yay.)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-Cebbâr: Dilediğini zorla yaptırmaya muktedir olan, mutlak iradesini her durumda yürüten, her güçlüğü kolaylaştıran, mahluklarının işlerini ıslâh eden; mahluklarının ihtiyaçlarını gideren, yaşama ve rızık sebeplerini sağlayan; kırılanları onaran, eksikleri tamamlayan, düzeni bozulan her şeyi tanzim eden demektir.

Kısa Günün Kârı

Ramazan’ın diğer aylarda bulunmayan bir hürmeti vardır. Hak Teâlâ’nın Ramazan’ı kamerî aylar içinde bulundurması da, Ramazan’daki şeref ve bereketi senenin bütün aylarına yaymak içindir. İmâm Şârânî

Lügatçe

tuğyân: Taşkınlık, azgınlık.
sürûr: Sevinç, neşeli olmak.

Değerlendir
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bereketli Mevsim – Bir Ayet Bir Hadis” için 3 yorum

 • 1 Haziran 2017 tarihinde, saat 09:10
  Permalink

  merhaba değerli hocam. allahın selamı üzerinize olsun. ben 47 yaşında 2 çucuklu hayat mücadelesinde bir bayanım. tabiiki benimde allah affetsin günahlarım bulunuyor. ben namaz kılmayı seviyorum. ALLAHIMI SEVİYORUM. ancak namaza başladıktan sonra bir nedenle bırakıyorum. tekrar başlıyorum. böyle bir çelişki içindeyim. ayrıca zikir yapmak istiyorum. bu mustafa kaya nın kitaplarından sonra . nereden başlayacağımı bilmiyorum. su ile ilgili konularına özen göstermeye çalışıyorum. yemek de soğanı çıkartmaya çalışıyorum. bazan oluyor bazan olmuyor. beş vakiti tam kılıyormusunuz diye sorarsanız. dışarıda olduğum zamanlar kılmak istemiyorum. açık bir bayanım.
  ben 8 çocuklu babamdan(babam ilk eşinden ayrılmış) 6. çocuğuyum sevdiğim kişi ile evlendim. o beni aldattı. yine sabrettim . saygısı ve sevgisi bitince çok kavgalı ayrıldım. oğlum babasında . kızım benle kalıyor. 27 sene maliye de çalıştım. geçen ekim ayında emekli oldum. evli iken çok haram yedim. 2 ev ve 1 araba vardı . şuan hiç birşeyim yok . ALLAH VE ÇOCUKLARIMDAN başka. mülk allahındır.
  evim bereketli olsun istiyorum . emekli aylığım yetmiyor. KURSLARA katıldım. bir çok belge aldım. şimdi bir de haccamat kursuna gitmek istiyorum. bayramdan önce ikinci işimden para alırsam oraya da kayıt olucam.
  ek iş yapıyorum. üye ve kayıt yapmam lazım. bazan oluyor . bazan olmuyor.
  ibadet etmek istiyorum. bilinçli vardığım birçok sonuç var. kendi içimde.
  mesela ALLAH tan neden korkmuyorum. nasıl korkulacak onu da bilmiyorum. ama .
  yaradandan dünya işlerinden çok korktuğumuz için herhalde sıra gelmiyor.
  vs.vs. çık bir bayanım.
  NASIL BİR İYİLİK YAPTIYSAM NAMAZ KILMAYI BİLE DÜŞÜNMEZKEN . NAMAZA BAŞLADIM. AÇIK BİR BAYANIM. AMA SAÇIM AÇIK DİĞER KIYAFETLERİM. YAŞIMA UYGUN. BAŞIMI KAPATMAK İÇİN İSTEĞİM YOK. ŞUAN. BİR ARKADAŞIM VARDI EMEKLİ OLDUĞUNDA KAPANDI . SONRA AKP. YE KIZDI . TEKRAR AÇILDI. BU OLSUN İSTEMİYORUM.
  ALLAH rızası için BEN DE ÖĞRENCİNİZ OLMAK İSTİYORUM. SÖYLEDİKLERİNİZİ HARFİYEN YAPMAYA ÇALIŞICAĞIM. AMA HAFTA DA ÜÇ GÜN ÇALIŞIYORUM. ORDA MÜMKÜN DEĞİL.
  SİzİNLE PAZARLIK NE HADDİME.
  AMA BÖYLE.
  halim budur…

  Yanıtla
  • 3 Haziran 2017 tarihinde, saat 21:56
   Permalink

   selam es selame Güler hanım..halimiz he ne durumda olurusa olsun rabbimizin rahmet kapısı hep açıktır..Tövbe kapısı demek istedim..kul kusursuz olma da az kusurlu çok kusurlu olabiliriz..rabbim geçmişinizin hatalarına tövbe fırsatı verdin..tövbe yeni suç işlememizi engeller ve suçlara suç eklememiş oluruz..davam eden davalar nr olur..açıklık yoktur.size bir yazı göndereceğim inşaallah okur benimserseniz arınma fırsat olur. namazı sevmeye dininizin eksiklerini tamamlama isteğine gayretine kavuşursunuz. yazıyı okuduktan sonra yeniden yazın lütfen.
   https://www.hacialibayram.com/zikre-ilk-adim-zikir-ve-adabi/

   selam es selame

   Yanıtla
 • 6 Haziran 2017 tarihinde, saat 12:22
  Permalink

  Hocam selamün aleyküm. Mesajınızı pazar günü aldım. Misafirlikteydim. Eve dönünce okurum. Birqz okumuştum. Ama o gece uyurken sağ tarafıma yattığımda bir nur indi. Bana 2 kişi şunu şunu yapıcaksın dediler. Ama net anlamadım.
  Arakadaşım. Alevi bir bayan daha önce kendi ve kardeşi de görmüş. Onlar namaz kılmazlar.
  Neyse ben yazınızdan . önce sabah. Akşam zikirlerini yapıcam. İnşaALLAH. Tekrar tekrar okucam

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir