Zikir Kur’an-i hakikatlere ermek, ihtiyaçları gidermek için yapılır

18.04.2020
1.043
Zikir Kur’an-i hakikatlere ermek, ihtiyaçları gidermek için yapılır

Zikir Kur’an-i hakikatlere ermek, ihtiyaçları gidermek için yapılır

Selamün aleykum Hocam. Size bir kaç soru sorup nasiplenmiştim. Zikir ile alakalı bazı cümleleriniz kafamda oturmadı…

1–yüzyıllardır devam eden zikir usullerinde mesela kadiri: 100 estağfurullah 100 salâvat 200 la ilahe illallah 100 Allah Allah  sayı değişebilir… Buradan maksat her tarikatın kendi meşrebince ve nasibince Allah’ın zikrine ram etmek değil mi… Şu uygundur bu değildir… Sözü hangi bağlamda anlaşılmalı…

2–Allah’ı zikirde esmalarından tavsiye edilen ya da tarikatça uygun görülen dışında vatandaş Allah’ın diğer isimlerini zikretse; bu işten zarara uğrar mı? Uğruyorsa Allah bu kısımda usulüne uygun olmasa bile kula zarar gelmesini engellemez mi? Yunus.

-Aleykum selam Aziz kardeşim.

Tarikatların zikir usullerinden bihaberim. Kitaplarda okuduğumuzla yetindik. Hiç bir tarikata mensup olmadım. Şeriatın genel kuralları içinde yetiştirildik. Allah’a şükür tarikatların ulaşmayı vaat ettiği ama kırk yıllarda bile ulaşamadığı hakikatlerden sonuna kadar faydalandık.

İlimde sınır olmamakla birlikte dileklerimizin tecellisine mazhar olacak ilme ulaştırıldık. Zikirden maksat Allah’ın güzel Esmalarından ihtiyaç duyulanlarını kişinin kendi hayatına mal etmesidir. Bu arada fert fert bu işlemi yaparken toplum da bundan istifade eder.

Örneğin; eğer bir kişi kendisine ben dua erlerindenim der, ama bulunduğu mevkide kuraklık varken rahmet talep edip mahlûkatın ihtiyacını gidermeyi bilmez yahut bilir de yapmazsa, kendi aklı veya akıllı olan biri çıkar, öylelerine hadi oradan şaklaban, der.

Ülke yangınları yaşarken tarikat erleri, güya veliler neredeydiler, neden ortalığı sakinleştirmek üzere Allah’ın esmalarını tecelli ettirmediler, diye sorarlar. Veya ülke neden bu kadar yoksul olduğu halde genelde islam dünyası için özelde ülkemiz insanı için Allah’ın gına ismini, mün’im veya diğer rızka zenginliğe dair sıfatlarını tecelli ettirmediler, ettiremediler.

Kuranla hizmet ettiklerini varsayan bunca tarikat, kuran kurslarının yasaklanmasını manen nasıl oldu da önleyemediler. Semaya açtıkları eller mi kirli, duayı eden diller mi, ? Yoksa dillerine hükmeden gönüller mi diye sormak hakkımız değil midir?

Zikir Kur’an-i hakikatlere ermek için yapılır. Allah’ın her esmasından nasiplenilir. O Esmalardan da ihtiyaç olanları tam ihtiyaç halinde iken tecelli ettirilir. Hakk ehli ona denir ki, manevi saltanattan maddi saltanattan kaçınabildiği kadar kaçınır.

Başlarına bir sarık sarıp, etraflarına kandırılmış samimi cahillerden koruma orduları oluşturulup, şöhretin her türlü rezil sıfatlarıyla sıfatlanmakla veli olunmaz.

Dervişlik; sarıkta, cübbede, taçta değildir.’’

Efendimizin ahlakıyla ahlaklanıp, her soruya mantıklı açıklamalar getirerek, gecelerini ümmetin ve milletin ihtiyaçlarını tecelli ettirmek için, seccadelerde ağlayarak geçirenlerdir, zikir erleri.

Yüz istiğfar yüz salâvat ve yüz adet esma zikri sıradan müminin yapacağı günlük işlerdendir. Ömür boyu yapılır. Namaz kadar farziyettir. Salâvat getirmek. İstiğfar etmek. Zikir ehli olmak bambaşka bir şeydir sevgili kardeşim. Çevremdeki tarikat ehliyim diyenlerde ben beklenen hizmeti, zikiri, kültürü, ilgiyi, Allah ve peygamber, millet ve ümmet aşkını, hakikat sevdasını görmüyorum. Cemiyet olmak ve mensubiyetten fayda sağlamak, ötekinden dini ayinlerle fark yaratmak peşindeler. Üstelik diğerlerini dışlayıp, mensuplarını aşırıya kaçacak şekilde ululayıp, ümmetin / milletin kalanlarını ötekileştirerek bunu yapıyorlar.

Yaptıkları zikir bahsettiğinizden ibaretse yetersiz bir çabadır. Dünkü yazım Allah isminin zikri ile ilgili idi. tek başına Allah ismi celali zikir edilmez diyordum. Okumanızı tavsiye ederim. İsterseniz yazıyı size gönderirim. Dilerseniz sayfamda SÖYLEŞİLERİM bölümünden okuyabilirsiniz. Genç yaşınıza rağmen böyle konularla ilgilenmeniz İslam adına sizin adınıza ne güzel bir durum. Allah maksuduna ulaştırsın aziz kardeşim.

Tarikatların tavsiyesi ile değil, Allah’ın kurandaki tavsiyesi ile zikir yapınız. Güzel anlamlı her esmasını ihtiyacınızı belirledikten sonra, kırk günden aşağı olmayan devamlılıkla okuyunuz. Yüzlerce yahut binlerce, kendinizde o esmayı tecelli ettirinceye kadar okuyunuz. Hasta iseniz, eş şafiun esmasını, yoksul iseniz el ganiyyün veya er Rezzak esmasını tecelli ettirinceye kadar okuyunuz. Ve lütfen yazılarımdan benzer konuları seçerek düzenli tetkik ederek meseleyi kökten anlamaya çalışınız. İhtiyaç duyarsanız sayfam yazmanız için hep açık kalacak

Allah Teâlâ bütün kullarına adil davranır.

Kim ne isterse onu verir. Ateşi isteyene ateş, su isteyene su verir . Hangi esması ile çağırırsan o ismiyle melekût gelir ve çağırıcıyı(zakiri) istifrak eder…     

Sarhoşken namaza yaklaşmayın ola ki ne istediğiniz bilmezsiniz…

Aklını kullanmayanların üzerine pislik saçarız.’’

Selam es selame

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Halim dedi ki:

    Selamün aleyküm Hocam. Ben namaza başlayalı yaklaşık bir yıl oldu. Rabbim namazı bana nasip ettiği için kendisine sonsuz şükür ve hamd ederim. Zikir ile ilgili az bilgim olmasına rağmen aşırı ilgi duyuyorum.
    Adabı ve usulü nasıl olmalıdır? Allah’ın isimlerinin zikirde bir sayısı sınırı varmıdır.
    Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.
    Allah razı olsun Hocam.