Kıyamet Safha Safhadır (Vuslat hanıma mektuplar 19)

Kıyamet Safha Safhadır (Vuslat hanıma mektuplar 19)

Kıyamet Safha Safhadır

GÜNAYDIN 🙂

Allah’ın selamı üzerinize olsun, Vuslat hanım Kızım;

Rüyanız hayrolsun. Güzel bir rüya… Bazı gelgitlerinize sen ve ben ortak olarak kızsak ta belli bir mesafe kat ettiğimiz anlaşılıyor. Siz rahmetli hocanızın size katkılarını alt eğitim olarak kabul ediniz… Şimdi mastır ve doktora zamanıdır diye düşünün. Genel kültürden uzmanlaşmaya yöneldik kabul ediniz. Bundan böyle vereceklerimiz, kazanacaklarınız hep size göre olacak…eski bilgilerinizle yetinemezsiniz..

Meleklerden alınan haberler Allah’tan alınan haber demektir. Hiç şüphe yoktur. Haberler ancak melekler vasıtasıyla gelir. Doğrudan Hakk teladan alacak değildiniz değil mi… Kul ile Allah arasında ancak negatif olarak şeytan, pozitif olarak melekler vardır…

İlm-i ledün denildiğinde bir anlayışa göre kişisel bilgi de anlaşılır… Yani kişiye özel bilgi ki Allah katından alınır. Kuran-ı kerim genel prensipler ifade ederken ve birçok ayeti Müteşabih olduğu halde, bu müteşabihlerin çağa ve görevlendirilecek her çağın insanlarına özel yorumları demektir.

Müteşabih demek değişen tecellilere göre ve ilimde derecelere göre yorumu değişen demektir. Her ilim sahibi o ayetten kendi bilimine göre, diğer bilim dallarının mensuplarından farklı yorumlar yapar ve çıkarımlarından yararlanarak uygular demek değil midir?

O halde her tecelliyi bildiğiniz birkaç ayetle kısıtlayarak görmek doğru olmaz..Kıyamet büyük küçük diye de ayrılır… Kişisel kıyamet, umumi kıyamet olarak ta ayrılır. Hani Nasrettin e göre üçe bile ayrılır. Hanım ölür küçük kıyamet, ben ölürsem büyük kıyamet demiş ya. Eee bir de genel kıyamet oldu üç kıyamet….

Dördüncü bir kıyamet daha vardır ki, tasavvuf ehlinin süluku sırasında rüya halinde yaşadığı kıyamettir. Bu o kişiye hastır ve ”Ölmeden önce ölünüz’ ‘sırrının tezahürüdür. Kişi o kıyametiyle nefsen ölmüş ve yeniden diriltilmiş mesabesinde telakki edilir. Miraca hazırlıktır. Yani Nur-u tevhide hazırlıktır. Bizim sayfamızda bu tür kıyameti anlatan bir şiir vardır. Dilerseniz okuyabilir kastımızın ne olduğunu daha iyi anlamış olursunuz.

Not; bitti.

Yayınlanma tarihi: 3 May 2020, 08:23

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

tr Turkish
X