Esma el hüsna hakkında soru – cevap

04.12.2014
425
Esma el hüsna hakkında soru – cevap

Esma el hüsna hakkında soru – cevap

soruya ceavaptır….

( 9/22/2010 )

Selamin aleykum

Hocam merhaba nasilsiniz ? insallah siz ve aileniz afiyettesinizdir.

Hocam El Kuddus esmasi celal mi cemal esması mı?
Hangi esmalar celaldir.Buldugum bir sitede sunlar yaziliydi;

Allah, Celil, Aziz, Azim, Kahhar, Müntakim, Cebbar, Kuddus, Kadim, Kayyum, Fert, Mümit, Hakem, Adl, Halık, Bari, Fatır, Deyyan gibi isimler celallî isimlerdir.

Ahmed Hulusi Ustad verdigi zikir tavsiylerinde ’’El Kuddus’’ ismini surekli tavsiye etmis.

Kafam karıştı. Size sorayım dedim.

Selam ve dua ile

Tarih:22 Eylül 2010 Çarşamba 21:29:22
RE
Aleyküm selam

El Kuddüs esması kemalde bir esmadır..Bu demektirki Allah’ın hem celal hem cemal sıfatları hemde Kemali kutsaldır..Allah’ın isimleri sonsuzdur..Alemlerde ne kadar esma varsa Allah’a aittir..Henüz bahse konu olmamış varlıklarında Allah indinde bir ismi vardır..Vakti gelince şimdiye kadar olduğu gibi kula ilham edilerek o isimler icad edilen eşyaya veya varlığı keşfedilen canlı/cansız varlıklara verilecektir..Kuran-ı Kerimde geçtiği var sayılan 99 esmadan bahsedilse de bunların neler olduğunda kesin birlik sağlanmış değildir..Sayı ne olursa olsun üçte biri cemal,üçte biri celal,üçte biri kemal esmasıdır..
Esmaları 99 olarak kabul edersek 33 ü cemal 33 ü celal ve 33 ü ise kemaldir..Kemal esmaları niyete ve efale göre ya celal ya cemal yahut kemal tecelli eder.Kemalesmalardan herhangi biri cemal evkatında,cemal efal ile,cemalde bir niyetle okunduğunda o esmanın tecelli nuru beyaz olarak müşahede edilir.Aynı esma celali bir niyetle celali bir evkatta celal efaliyle okunursa okunan evkata bağlı olarak kırmızı,mavi,siyah ,mor nur olarak tecelli eder.
Yine aynı esma kemalde bir niyet ile cemal ve celal evkatların birkaçında birden,üçlerde,yedilerde,kırklarda okunması halinde yeşil nur ile tecelli ettiği görülür..

Tecelliyi efal,evkat ve niyet belirler.İlmullah bilgisi,Hakikat Marifetullah,ilm-i ledünde Kuddüs esmasını tecelli ettirmeden diğerlerini tecelli ettirmek zordur..Önce kuddüs esmasıyla talibin kutsanması şarttır.Talim edenin ve talim şeklinin zaruri sonucu,’’Nuru yeşildir’’..Sağ el ve sağ ayakta okunursa kemal ve cemal tecelli eder.Sol elde ve sol ayakta okunursa kırmızı nur tecelli ederki bu hikmette yasaktır..Yani sol azalar hareket halindeyken okunursa bundan küffar faydalanır.

Hikmet ilmi çok karmaşık ve zordur..Nur görmeyenler veya kamil rehberi olmayanlar asla kavrayamazlar..Ledünni yani gizli,Allah katındandır.Bu anlatmalarımla da anlaşılır değildir.Ehil mürşitler tarafından yetiştirilmek kaydıyla yaşayarak öğrenilir..Sözümüz tehlikeden haberdar etmektir..Şeriat ehli bu konuyu bilemezler.İnsan bilmediğinin cahili olduğundan izah edemezler.Eğer derleme bilgilerle birşeyler söyleseler söyledikleri lafı güzaftır.

Murit hangi esmayı öncelikle zikrederek tecelli ettirmesi gerektiğini kendiliğinden bilemez.Kuran-ı Kerimi yeterince özümsemeden kendi kendine zikrebaşlamak hatalıdır.Kişi hangi esmayı biteviye okur ve tecelli ettirirse o esmanın tam etkisinde kalacağından,herhangi bir celal esmasına iptila (gark)olan biri kolay kolay birdaha cemale geçemez. O nedenle rehbersiz yola çıkanlar celalın tuzağına düşer,şeytana yem olurlar.Allah rızasına okumuştum demek yetmez..

Allah kimseye iltimas etmez..O her kuluna eşit mesafededir..Kim hangi sıfatını zikir ederse zakir kuluna o esmasıyla tenezzül ederek tecelli eder..Kul talep eder, Allah’ın o sıfatı kulun hayatında tecelli eder.Talebinin gereği yerine gelir.’’Talebena vecedena-Siz talepedersiniz biz icabet ederiz’’hükmü gereğince,şikayet etmeye hakkımız olmaz..

Öğrencinin içine düştüğü her durum öğretmenince takip edilir.Yanlış tecellilerden kurtuluşu, ’’tecrübelerin keşfinden yola çıkılarak’’,sağlanır ..Mürşidin bilgisi iyetersiz ise olan olur..Allah yolunun bir talibi daha şehit olur yahut hedefe varmaktan alıkonur..Allah’ın cemalini perdeleyen celali mücadeleyi kazanmış olur..Yetmişiki bin perde ile perdelenmiş olan camalullah’a ancak seçilmişlerin (şefaatına)yardımına mazhar olanlar ulaşırlar..

Biraz da ezelden nasipli olmak vardır..Herşey kulun gayretine bağlı değildir.kulun hangi makama kadar çıkabileceği ezelden taktir edilmiştir..Yaratılıştann, kuvvetli celal esmalarının etkisinde (rabb) şaki doğanların yolculukları daha çetindir.Ve bazıları için bazı makamlar ebedi nasipleri dışındadır.

Zikirinin hangi seviyesindesin gördüğün nurların renkleri neler.?Gördüğün önemli rüyalar dan bahsetmelisin..Biz görevlerimizde dolayı celala karşı çok dikkatli olmak zorundayız.
Sizlerle birebir ilgilenemeyiz..Tecellilerinden haberdar etmelisin.Şeytanın oyununa gelme..Bize olan itimadını sarsma.Güven duymadığın, kalbinin şüpe ilekarşıladığı esmaları okuma..

Allah cehennemini ve cennetini aynı seviyede sever..Kendi sıfatlarıdır..Kullarının cehennemden uzak olmasını isteyen sıfatı cemal sıfatıdır..Celal sıfatı da cehennemi doldurmak için gayret halindedir.Ateş yakmayı sever, su söndürmeyi.

ikisi de allahın sıfatlarıdır..İnsan bedeninin yüzde yetmişi sudan yaratıldığından cennete meyyaldir.Ancak her sıfattan eser taşır ve cennete de ceenneme de yaptıklarının sunucu itibariyle eşit mesafededir..İslam ,insanları cehennemden uzak tutmak üzere Allah tarafından kusursuz proğramlanmış müfredattır..Tahsil için çalışan cennete gider..Disiplinli hareket etmeyenin ayağı kayar..

Selam üzerine olsun..
Tatilimizi bitirdik ..
Alanyaya dönüyoruz..Daha sık görüşebiliriz.
selam es selame

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.