En Güzel Cevap – Bir Ayet Bir Hadis

18.05.2017
83
En Güzel Cevap – Bir Ayet Bir Hadis

En Güzel Cevap – Bir Ayet Bir Hadis

En Güzel Cevap – Bir Ayet Bir Hadis

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler.” (Müminûn, 3)

 

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Allâh’a ve âhiret gününe îmân eden kişi, ya hayır söylesin ya da sussun!” (Buhârî, Edeb 31, 85, Rikâk 23; Müslim, Îmân 74, Lukata 14)

Bir gün Rasûlullah (sav), ashâb-ı kirâmın arasında otururken, bir kişi gelip Hz. Ebû Bekir’e hakaret etti. Ebû Bekir (ra) cevap vermeyip sükût etti. O kimse ikinci defa aynı şekilde hakaret etti. Ebû Bekir (ra) yine sükût etti. Adam üçüncü defa hakaret edince, Ebû Bekir (ra) daha fazla dayanamayıp ona hak ettiği cevabı verdi. Bunun üzerine Rasûlullah (sav) hemen oradan kalkıp yürümeye başladı. Hz. Ebû Bekir ardından yetişerek:

“-Yâ Rasûlâllah, yoksa bana darıldınız mı?” deyince Rasûlullah (sav) Efendimiz:

“-Hayır, darılmadım. Semâdan bir melek inmiş, o kimsenin sana söylediklerini yalanlıyor, senin adına ona cevap veriyordu. Sen karşılık verip intikamını alınca melek gitti, onun yerine şeytan geldi. Bir yere şeytan gelince ben orada durmam!” buyurdular. (Ebû Dâvûd, Edeb, 41/4896)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-Vâris: Mahlûkatın tümü yok olduktan sonra diri kalacak olan, ebedî olan, dünya hayatındaki servetlerin geçici sahipleri ahirete göçtükten sonra da varlığı devam edecek olan, servetlerin gerçek sahibi olan demektir.

Kısa Günün Kârı

Nefsi dizginleyerek yapılan bir sükût, yerine göre câhillere verilmiş en fasih bir cevap olur. Nitekim İslam âlimleri; Ahmağa verilecek en güzel cevap, sükûttur, demişlerdir.

Lügatçe

sükût: Susma, söz söylememe.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.